myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

Podsumowanie 55. posiedzenia Sejmu. Ziobro, Sąd Najwyższy i Konstytucja

26 maja 2022 r. odbyło się 55. posiedzenie Sejmu RP. Podczas niego poruszono m.in. temat wotum nieufności wobec szefa Ministerstwa Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i kwestię Izby Dyscyplinarnej, a także zmiany konstytucji.
News
|
5/26/2022, 07:21 PM
|
Paweł Marchlewski
Podsumowanie 55. posiedzenia Sejmu. Ziobro, Sąd Najwyższy i Konstytucja
AD PLACEHOLDER

Wotum nieufności wobec Z. Ziobry

Przeciwko wnioskowi o wotum nieufności zagłosowało 231 posłów, za zagłosowały 224 osoby, 0 osób uprawnionych wstrzymało się.

W sprawie wotum nieufności wypowiadała się jego autorka, Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO).  - "To nie tylko debata o przyszłości Zbigniewa Ziobry. To debata o przyszłości Polski, o polskiej racji stanu, o ogromnych pieniądzach i bezpieczeństwie Polaków. To debata o systemie, który stworzył, czyli systemie bezprawia" - powiedziała posłanka.

Poza tym podkreślała, że głosowanie nie dotyczy samej kariery Ziobry, a bezpieczeństwa Polski na arenie międzynarodowej w związku z eurosceptycznymi tendencjami Solidarnej Polski.

Premier Mateusz Morawiecki bronił Ziobry, stwierdzając, że jest mu "wstyd" za opozycję. – Szukacie wroga wewnętrznego. Dziś znaleźliście go w Zbigniewie Ziobrze. A jedynym wrogiem jest ten na Kremlu – mówił. W swojej wypowiedzi wspomniał też o sukcesach w negocjach z UE w sprawie “kamieni milowych” odn. KPO oraz o zaangażowaniu Polski w pomoc Ukrainie, co miało być wspominane na konferencji w Davos. Oskarżył opozycję o “sączenie propagandy” i przedstawianie wszystkiego w krzywym zwierciadle.

W obronie Ziobry stanęli też jego partyjni koledzy Michał Wójcik i Mariusz Kałużny, który określił opozycję mianem "donosicielskiej". – Gdyby Polacy mieli normalny dostęp do informacji, to nikogo by z was tutaj nie było, bo nikt donosicieli i konfidentów nie szanuje – zaznaczył polityk.

Sam Ziobro oskarżenia formułowane pod jego adresem nazwał “kłamstwami i inwektywami”, które mają być “wyrazem słabości opozycji”. – Nie jesteście opozycją totalną, tylko - z punktu widzenia Polski - fatalną, zacietrzewioną, zakłamaną, niemającą elementarnego poczucia instynktu państwowego i ślepą na polską rację stanu – mówił. Minister sprawiedliwości stwierdził też, że opozycję cechuje “pogarda wobec Polski”.

W trakcie debaty nad wnioskiem doszło do ostrej wymiany słów pomiędzy posłem Sławomirem Nitrasem, a marszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim. – Panie pośle Nitras, ostrzegam pana ostatni raz – powiedział marszałek Sejmu, pytając: "Idziemy na kolejną karę?". – Pan może wszystko – odpowiedział Nitras. – No to mogę pana wykluczyć nawet – skontrował Terlecki.


Sąd Najwyższy i Izba Dyscyplinarna


Projekt prezydencki zakładający likwidację Izby Dyscyplinarnej SN został pozytywnie przyjęty. Pozytywną rekomendację Komisji Sprawiedliwości uzyskało 15 poprawek PiS oraz jedna Solidarnej Polski. Poprawki opozycji, pozostałe Solidarnej Polski i jedną poprawkę PiS zaopiniowano negatywnie. SP niektóre poprawki wycofała.

Sędziowie będący jej członkami mają opcje zostać przeniesieni do innej izby albo udać się w stan spoczynku. Za głosowało koło PiS, Kukiz'15, 2 posłów z Polskich Spraw oraz 2 niezależnych.

Ustawa o zmianie konstytucji

Podczas głosowania przepadł wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy o zmianie Konstytucji RP. W związku z tym projekt został skierowany do prac w Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Obrony Narodowej.

Przeciwko odrzuceniu, czyli za projektem, zagłosował cały klub PiS, trójka posłów Kukiz’15, dwójka posłów koła Polskie Sprawy oraz 2 posłów niezależnych, Łukasz Mejza i Zbigniew Ajchler. Od głosu wstrzymało się Porozumienie, Paweł Szramka z Polskich Spraw oraz 23 posłów Koalicji Polskiej.

Przeciwko projektowi głosowały kluby i koła KO, Lewicy, Konfederacji, Polski 2050, PPS oraz Jacek Protasiewicz z KP.

Partia rządząca złożyła projekt ustawy w Sejmie 7 kwietnia. Dotyczy on możliwości przejęcia przez Skarb Państwa własności cudzoziemców, która może służyć do wspierania rosyjskiej agresji.

Autor
Paweł Marchlewski
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team