myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

9 dzień wojny w Ukrainie: coraz silniejsza ofensywa Rosji na południu

Ministerstwo Obrony Ukrainy przekazało informacje o rosyjskiej inwazji na dzień 4 marca.
|
3/4/2022, 07:09 PM
|
Damian Olszewski
9 dzień wojny w Ukrainie: coraz silniejsza ofensywa Rosji na południu
AD PLACEHOLDER

Według Sztabu Generalnego Ukrainy całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 4 marca wynoszą: 9166 żołnierzy, 251 czołgów, 939 bojowych pojazdów opancerzonych, 105 systemów artyleryjskich, 50 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 18 systemów ochrony przeciwlotniczej, 33 samoloty, 37 helikopterów, 404 pojazdy wojskowe, 2 jednostki pływające, 60 cystern i 3 drony.

Rejon Wołynia, Polesia, obwodu kijowskiego

Wróg przy pomocy dwóch batalionowych grup taktycznych (BTG) przeszedł do działań obronnych w rejonach Poliśke i Kukhari w obwodzie kijowski, blisko granicy z Białorusią. Sztab Generalny nie wyklucza, że ​​okupanci będą przeprowadzać na granicy zbrojne prowokacje w celu zaangażowania białoruskich sił zbrojnych w wojnę z Ukrainą.

Grupa okupantów z siłami do piętnastu BTG prowadzi ofensywną operację w rejonie Kazarowicza, Wyszhorodu, Fastiw i Obuchowa. Najeźdźcy koncentrują swoje siły na Byszowie. Oprócz wsi Poleśkie i Kukhari, Rosjanie częściowo utracili potencjał ofensywny w miejscowościach Borodzianka, Byszów, Horenicze i Demidów.

Główne siły wroga zostały zablokowane i zatrzymane w rejonie Makarowa. Okupanci wycofali się z lotnisk Bucza i Hostomel.

Ukraiński Sztab Generalny poinformował dziś rano, że Ukraińcy zniszczyli pod Kijowem 4 rosyjskie wozy piechoty i 2 czołgi.

„Rosyjskie wojska okupacyjne wykorzystały co najmniej 95% swoich BTG, a także poniosą straty we wszystkich kierunkach operacyjnych - obwodach poleskim, siewierskim, słobożańskim, tawriczeskim oraz w strefie operacji połączonych sił” – powiedział Aleksiej Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Ukrainy.

W kierunku Nowogrodu Siewierskiego

Najeźdźcy z siłami do czternastu BTG prowadzą ofensywną operację na linii Oster, Zazymia, Berezań, Wyszenki, wymierzoną w Kijów. W tym samym czasie siły rosyjskie przegrupowały się, aby kontynuować ofensywę w kierunku miasta Browary.

W kierunku Słobożanskiego Parku Narodowego

Grupy wojsk rosyjskich wraz z 16 BTG prowadzą operację ofensywną, koncentrując się na Nowomoskowsku. Rosjanie blokują Charków od północy. Miejscowość Bałaklija została przejęta. Jednak wojska rosyjskie poniosły straty w rejonie Ochtyrki, koncentrując tym samym swoje główne siły w rejonie Hadziacza i Zinkowa

W kierunek Doniecka

Okupanci dotarli już do osady Nowoołeksandriwka i kontynuują działania ofensywne w rejonie Nowoajdara, Wołnowachy i Mariupolu. Armia rosyjska, mając znaczną przewagę militarną, otoczyła już tę ostatnią miejscowość.

W kierunku Ługańska

Wojsko rosyjskie walczy w kierunku Starobielska.

W kierunku Zaporoża, Mikołajów

Siły wroga do piętnastu BTG skoncentrowały siły na linii Mikołajów-Wozniesienska. Początkowo wojska ukraińskie stawiały opór, ale siły nieprzyjaciela wkroczyły do Mikołajowa – poinformował przewodniczący Obwodowej Administracji Państwowej Witalij Kim. Walki trwały na wjeździe do miasta. Ponadto, według Kima, rosyjski konwój pojechał do Basztanki, gdzie okupanci zdobyli szkołę i zastrzelili jej dyrektora. Władze regionalne poinformowały, że rosyjskie siły zostały wyparte z ukraińskiego Mikołajowa.

W nocy z czwartku na piątek (3.03–4.03), w Enerhodarze w obwodzie zaporoskim, w wyniku ostrzału na terenie największej w Europie elektrowni atomowej wybuchł pożar, który ok. godz. 6:20 czasu lokalnego został ugaszony.

Agencja Ukrinform poinformowała, że plac na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej został zajęty przez Rosję, a jej personel "pracuje pod lufami karabinów". Są zabici i ranni wśród żołnierzy Gwardii Narodowej.

Duża liczba wrogich pojazdów przemieszcza się z okupowanego terytorium Krymu.

Melitopol

Przedstawiciele Rady Miejskiej w Melitopolu przekazali, że Rosjanie przejęli kontrolę nad wieżą telewizyjną w tym mieście. Według ukraińskiej armii, siły inwazyjne zamontowały tam swój sprzęt i zaczęły nadawać rosyjskie kanały telewizyjne.

Mariupol

Brytyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało najnowsze informacje wywiadowcze na temat sytuacji na Ukrainie. Przekazano, że Mariupol pozostaje pod kontrolą Ukrainy, ale "prawdopodobnie został otoczony przez siły rosyjskie", podczas gdy infrastruktura cywilna miasta została poddana intensywnym rosyjskim atakom. Na chwilę obecną kontakt z miastem został utracony, nie działają systemy telekomunikacyjne oraz internet. Dziennikarze białoruskiego Radia Svoboda, którym udało się dotrzeć do mieszkańców miasta, mówią, że tamtejsza ludność opisuje sytuację jako katastrofę humanitarną.

Chersoń

Mieszkańcy Chersonia, który jest obecnie okupowany przez siły rosyjskie, zgromadzili się przy budynku Obwodowej Administracji Państwowej z ukraińskimi flagami.

W mieście działa tylko kanał telewizyjny UA: Chersoń, w którym transmitowany jest maraton ogólnoukraiński. Inne kanały regionalne jeszcze nie działają. Podobnie sytuacja wygląda w innych częściach regionu.

Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował, że okupanci planują przeprowadzić fałszywą demonstrację na rzecz zjednoczenia Chersonia z Krymem z udziałem rzekomo miejscowych ludzi, którzy mają być przywiezieni z półwyspu.

„4 marca na Placu Wolności w Chersoniu rosyjscy najeźdźcy będą machać flagami Federacji Rosyjskiej i krzyczeć, że Chersoń jest Chersońską Republiką Ludową. W tym celu do miasta przyjeżdżają 2 duże autobusy, 20 samochodów, 2 sprinterów i 7 gazeli. Apelujemy do mieszkańców! Nie dajie się zwieść! Nie zbliżajcie się do tego tłumu! ” – czytamy w komunikacie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy na Telegramie.

Odessa

Mer Odessy Giennadij Truchanow w rozmowie z korespondentem francuskiego dziennika Le Monde oświadczył, że z jedzeniem w mieście "nie ma trudności".

– Wiele pomocy pochodzi z bratnich krajów europejskich. Biznesmeni, którzy tu pracowali, rozdają wszystkie produkty długoterminowe. Teraz to wszystko jest brane pod uwagę, powstają zapasy żywności – powiedział.

Ok. godziny 15:30 czasu lokalnego w mieście ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjski samolot atakujący jeden z ukraińskich obiektów wojskowych w obwodzie odeskim.

Morze Czarne

Na Morzu Czarnym wycofano morską grupę rosyjskich okupantów z baz morskich, których zadaniem było uderzenie w siły naziemne grupy zróżnicowanych sił Marynarki Wojennej Ukrainy.

W tym samym czasie okupant nadal przygotowuje się do desantu w Zatoce Morza Czarnego. Grupy są objęte oddziałem okrętów wsparcia ogniowego i grupą uderzeniową łodzi rakietowych.

Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, nieprzyjaciel kontynuuje przygotowania do desantu wojsk morskich na odcinku Zatoka-Czernomorsk. 40 km na wschód od Morza Czarnego znajdują się dwa duże rosyjskie okręty desantowe.

Aby stłumić system obrony przeciwlotniczej Ukrainy na wybrzeżu Morza Czarnego, odnotowano zaangażowanie bombowców Su-24M i zarejestrowano zrzut bomb kasetowych RBC-500. Osłonę dostarczyły myśliwce Su-30CM.

Źródła: tsn.ua, pravda.com.ua, nv.ua, rbc.ua, Radio Svoboda
Autor
Damian Olszewski
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team