myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

Andrzej Duda: musimy być przygotowani do przyjęcia wielu uchodźców

O godz. 20:00 prezydent Polski Andrzej Duda wygłosił orędzie do narodu, w którym wyraził solidarność z Ukrainą i namawiał do pomocy napływającym uchodźcom.
News
|
2/24/2022, 08:08 PM
|
Damian Olszewski
Andrzej Duda: musimy być przygotowani do przyjęcia wielu uchodźców
AD PLACEHOLDER

Duda w swoim wystąpieniu stwierdził, że Ukraińcy bronią nie tylko swojej wolności, ale także wolności wszystkich Europejczyków, a rosyjska inwazjato punkt zwrotny dla całej naszej wspólnoty”.

Głowa państwa odwołała się też do przemówienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego w związku z inwazją rosyjskich wojsk w Gruzji.

– [Lech Kaczyński - przyp. red.] ostrzegał: dzisiaj Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa  bałtyckie, a później może i czas na mój kraj – na Polskę – mówił Duda.

Zdaniem przywódcy „nie wyciągnięto lekcji” z tamtej sytuacji, a pozostali liderzy europejscy „naiwnie wierzyli” w możliwość pertraktacji z Putinem. Duda nawoływał do „jedności” i zdecydowanego działania wobec Rosji, w tym „bardzo dotkliwych sankcji, które uderzą we wszystkie obszary działań rosyjskiego agresora”.

Prezydent zapewniał ponadto o „pełnej gotowości do zapewnienia bezpieczeństwa naszym granicom”.

Duda przypomniał także, że jutro w Warszawie odbędzie się spotkanie przywódców państwa regionu, a w Brukseli specjalny szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego.

– Wojna na Ukrainie stawia przed naszym państwem także inne poważne wyzwania. Musimy być przygotowani do przyjęcia wielu uchodźców z Ukrainy, ludzi, którzy będą u nas szukać bezpiecznego schronienia przed tragedią wojny. Jestem przekonany, że okażemy im solidarność i udzielimy wszelkiej możliwej pomocy. Wielokrotnie pokazywaliśmy że w monetach trudnych zawsze potrafimy stanąć na wysokości zadania, bo tacy jako naród jesteśmy – mówił polityk.

Duda stwierdził też, że obecnie jesteśmy „obiektem rosyjskiej propagandy i dezinformacji”. Zaapelował też, abyśmy jako naród nie dali się przez to podzielić.

W ocenie Dudy, „dziś jako Zachodni Świat zdajemy egzamin z wiarygodności”, a na Polakach – w szczególności politykach i dziennikarzach – ciąży ogromna odpowiedzialność.

– Czy wartości, które wspólnie wyznajemy: wolność, demokracja, praworządność, prawa człowieka, solidarność, naprawdę coś znaczą czy są tylko pięknymi hasłami? – spytał retorycznie na koniec Duda, dodając: „niech żyje wolna i demokratyczna Ukraina. Niech żyje Polska!”.

Autor
Damian Olszewski
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team