myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

Aplikacja ma być równa dowodowi osobistemu. Jakie zmiany czekają mObywatela?

Rząd planuje zrównać aplikację mObywatel z tradycyjnym dowodem osobistym. Oznacza to, że będziemy mogli jej używać na co dzień, nie biorąc z domu portfela z fizycznym dokumentem. Zanim jednak do tego dojdzie, należy odpowiednio zmienić przepisy.
News
|
6/3/2022, 03:55 PM
|
Wiktor Chudak
Aplikacja ma być równa dowodowi osobistemu. Jakie zmiany czekają mObywatela?
AD PLACEHOLDER

Podczas czwartkowej konferencji sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adam Andruszkiewicz ogłosił nadchodzące zmiany. Jak mówił – ich przyczyną jest popularność rządowej aplikacji, z której korzysta już około ośmiu milionów Polaków (w porównaniu do 1 stycznia br. to wzrost o ponad milion) oraz charakter dzisiejszych czasów, gdy prędzej zapomnimy z domu portfela niż smartfona.

Chcemy, aby aplikacja mObywatel mogła nam umożliwiać potwierdzanie tożsamości we wszystkich miejscach oraz sytuacjach w naszym państwie na równi z plastikowym dowodem tożsamości, który posiadamy na co dzień w swoich portfelach. Chcemy, aby za pośrednictwem aplikacji mObywatel można było korzystać z innych systemów teleinformatycznych, które w naszym państwie funkcjonują, żeby za pomocą mObywatela móc potwierdzić swoje dane i móc załatwiać swoje sprawy on-line – powiedział sekretarz stanu.

Nowa wersja aplikacji ma także zawierać szereg nowych udogodnień – m.in. możliwość dokonywania w aplikacji płatności za usługi świadczone przez podmioty publiczne oraz powiadomienia „push”. Dzięki tym ostatnim osoby korzystające z mObywatela mogłyby otrzymywać powiadomienia o ważnych dla nich wydarzeniach, jak np. koniec polisy ubezpieczeniowej samochodu oraz zbliżający się termin uiszczenia podatku. Celem proponowanych przez rządzących zmian jest również upowszechnienie korzystania z usługi mLegitymacji szkolnej i studenckiej.

Aplikacja mObywatel już dziś umożliwia potwierdzenie swojej tożsamości np. podczas kontroli, w sklepie, na poczcie, w przychodni czy podczas wyborów i zawiera podstawowe dane, takie jak PESEL, miejsce urodzenia i informacje o obywatelstwie. W aplikacji można również przechowywać swoje prawo jazdy, informacje o pojeździe, a także zarządzać eReceptami. Dotychczas jednak mObywatel nie pozwalał na potwierdzenie tożsamości w sytuacji, w której prawo wymaga okazania dowodu osobistego lub paszportu – np. w banku, na lotnisku, u notariusza czy chcąc zarejestrować kartę SIM. 

Adam Andruszkiewicz dodał, że w sprawie proponowanych zmian został już przygotowany projekt ustawy, który 18 maja wprowadzono do Wykazu Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów. W najbliższym czasie mają mieć miejsce konsultacje na jego temat.

Autor
Wiktor Chudak
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team