myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

B. Johnson po ogłoszeniu nowych sankcji: rosyjska gospodarka zostanie zgnieciona kawałek po kawałku

Brytyjski premier o godz. 18:00 czasu polskiego wygłosił przemówienie w tamtejszym parlamencie, w którym przedstawił kolejny pakiet „surowych” sankcji wymierzonych w banki, osób z najbliższego kręgu prezydenta Władimira Putina i oligarchów, prowadzących miliardowe biznesy w Londynie.
News
|
2/24/2022, 06:25 PM
|
Damian Olszewski
B. Johnson po ogłoszeniu nowych sankcji: rosyjska gospodarka zostanie zgnieciona kawałek po kawałku
AD PLACEHOLDER

Johnson powiedział, że Wielka Brytania „nie może i nie będzie odwracać wzroku” od „ohydnego i barbarzyńskiego” ataku Rosji na Ukrainę, a Putin nigdy nie będzie w stanie zmyć „ukraińskiej krwi” ze swoich rąk. Jak zapowiedział premier, rosyjska gospodarka ma zostać „zgnieciona kawałek po kawałku”.

Rząd brytyjski ma zamiar zamrozić aktywa na niektóre duże banki rosyjskie, w tym państwowy WTB, drugi co do wielkości bank. Działania mają też powstrzymać duże rosyjskie przedsiębiorstwa przed pozyskaniem finansowania z Wielkiej Brytanii.

Blokady aktywów mają dotknąć „ponad setki” podmiotów i jednostek wspierających „putinowską maszynę wojenną”. Sankcje zostaną wymierzone także w Białoruś. Odpowiednie legislacje zostaną podjęte w przyszłym tygodniu.

Wstrzymany zostanie eksport towarów z Wielkiej Brytanii do Rosji, głównie z sektora high-tech, m.in. z zakresu elektroniki, telekomunikacji i aeronautyki. W Ponadto w ramach sankcji rosyjskie linie Aerofłot będą miały zakaz lądowania w Wielkiej Brytanii.

Johnson podczas przemówienia powiedział także, że uzależnienie Europy od rosyjskich surowców energetycznych musi się zakończyć i pochwalił decyzję kanclerza Niemiec Olafa Scholza w sprawie wstrzymania certyfikacji Nord Stream 2.

Od upadku Związku Radzieckiego londyńskie rynki kapitałowe są ulubionym miejscem dla rosyjskich firm, które poszukują inwestorów poza Moskwą.

Autor
Damian Olszewski
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team