Balcerowicz: Demokracja i socjalizm nie łączą się
Członkowie stowarzyszenia spotkali się w sali konferencyjnej w śródmieściu Warszawy. Wybrane zostały władze organizacji, a także zorganizowano spotkania z kilkoma gośćmi ze świata polityki.
Dzień inauguracji wydarzenia rozpoczęto od rozmowy z posłami Frankiem Sterczewskim oraz Klaudią Jachirą, którzy odpowiadali na pytania zgromadzonych młodych działaczy. Dotyczyły one głównie spraw bieżących związanych z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, a także nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, określanej w Internecie jako „Lex TVN”.
Komorowski radzi opozycji: przedterminowe wybory to zły pomysł
Następny dzień skupiał w sobie kilka gości o wyższym formacie politycznym. Oprócz panelu z posłami Nowoczesnej, którzy opowiadali o niebezpieczeństwach bycia tzw. politykiem zawodowym (bez alternatyw do bycia politykiem), zjawili się również premier Leszek Balcerowicz oraz prezydent Bronisław Komorowski.
Były prezydent podzielił się prywatnymi opiniami o aktualnym stanie sceny polityczniej, krytykując niektóre decyzje opozycji w postaci np. potencjalnej zgody na przedterminowe wybory. Taką decyzję uważa za „strzał w stopę” dla formacji antyrządowych.
Bronisław Komorowski o błędach w kampanii 2015 roku
W tym samym wystąpieniu opisał też powody, dla których (w jego opinii) przegrał wybory prezydenckie w 2015 roku. Podał m.in. zbytnią pewność siebie oraz brak uwzględnienia jego próśb przez PO o niepodejmowanie trudnych tematów w trakcie kampanii, takich jak kwestia zapłodnienia in vitro.
Skrytykował również pomysł „Bronkobusów”, czyli kilkudziesięciu autobusów z jego wizerunkiem, które w czasie kampanii prezydenckiej jeździły po Polsce. Szczególnie zaznaczył problem, że zamiast jego samego wysiadali z nich kandydaci Platformy Obywatelskiej do Sejmu, przez co ludzie mogli czuć się oszukani.
Balcerowicz o demokratycznym socjalizmie
Kolejnym z wyróżnionych gości został profesor SGH Leszek Balcerowicz, który większość swojego wystąpienia skupił na wygłoszeniu mowy o powiązaniu ustroju demokratycznego z kapitalistycznym systemem gospodarczym.
W jego opinii czysty socjalizm jest fundamentalnie antydemokratyczny, co uzasadniał przykładami z historii i dzisiejszej rzeczywistości. Zaznaczył jednocześnie, że to stwierdzenie nie dotyczy systemów socjaldemokratycznych, czyli kapitalizmu z szeroko zakrojoną polityką społeczną.
Demokratyczny socjalizm jest w opinii byłego premiera „empiryczną brednią, opiera się na manipulacji lub pomieszaniu pojęć”. Balcerowicz uważa, że zniesienie własności prywatnej i rynku skrajnie ogranicza organizacje społeczeństwa obywatelskiego, ponieważ wtedy jedynym sponsorem ich działań może być państwo.
Jednocześnie zaznaczył, że w socjalizmie nie może być demokracji, ponieważ po jego wprowadzeniu „gospodarka może tylko źle funkcjonować” i tym samym jedynym czynnikiem utrzymania władzy może być zastraszanie społeczeństwa, a nie rozwój gospodarczy.
Leszek Balcerowicz odpowiedział również na kilka pytań ze strony uczestników wydarzenia, dotyczące zarówno codzienności, jak i polityki. Jedno z nich dotyczyło idei anarchokomunizmu, którą uznał za absurdalną.
Wybory krajowe Młodych .Nowoczesnych
Spotkanie zostało zwieńczone wyborami zarządu krajowego i innych struktur stowarzyszenia Młodzi .Nowocześni. Przewodniczącym organizacji został Andrzej Prendke, a w zarządzie krajowym zasiedli Aleksandra Kot, Paweł Dobrosz, Kinga Faustmann i Antoni Kałuża.