myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

„Biznes i zarządzanie” nowym pomysłem Czarnka na urozmaicenie programu edukacji

Minister Edukacji i Nauki poinformował o swoim pomyśle na usprawnienie szkolnego programu nauczania o ekonomii i finansach. Kluczem do tego jest poświęcenie „Podstaw Przedsiębiorczości” na rzecz całkiem innego przedmiotu.
News
|
1/20/2022, 10:19 PM
|
Jakub Fekner
„Biznes i zarządzanie” nowym pomysłem Czarnka na urozmaicenie programu edukacji
AD PLACEHOLDER

Przy okazji czwartkowego spotkania w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych Przemysław Czarnek poinformował, że od 1 września 2023 roku w polskich szkołach lekcje podstaw przedsiębiorczości zostaną zastąpione zupełnie nowym przedmiotem o nazwie „Biznes i zarządzanie”. Swoją decyzję argumentował zwracając uwagę na fakt, iż obecny program nauczania tej dziedziny jest niewystarczający.

Dziś jest tak, że w polskim systemie szkolnictwa przewidzianych jest na ten moment 60 godzin lekcyjnych zajęć związanych z ekonomią i finansami w ciągu 12 lat edukacji. Jak to podzielimy przez 45 minut, to wychodzi, że edukacją dotyczącą ekonomii i finansów zajmujemy naszym uczniom dwa dni w ciągu dwunastu lat. To zdecydowanie za mało.

Przyznał, że postępem jest fakt, iż podstawy przedsiębiorczości istnieją w polskim programie edukacji. Zauważył również zalety obecnej formy nauczania o ekonomii, takich jak to, że pomaga ona wejść uczniom w dorosłe życie i przygotowuje ich do podejmowania świadomych decyzji finansowych.

Rzeczywiście służą naszym uczniom, naszej młodzieży i przygotowują do życia dorosłego, do podejmowania decyzji finansowych, do skutecznego zarządzania gospodarstwem domowym, ale także firmami, które zakładają.

Zapowiedział jednak skupienie większej uwagi na praktycznym aspekcie działania w świecie finansów. Dlatego właśnie chce, aby w 2023 roku lekcje podstaw przedsiębiorczości zostały zastąpione zajęciami z „Biznesu i Zarządzania”. Jego zdaniem w nowym przedmiocie mieszczą się wszystkie informacje, jakie młody człowiek potrzebuje do skutecznego zarządzania własnymi pieniędzmi. Ma go on także zachęcić do założenia własnej działalności gospodarczej.

Są osoby, są przedsiębiorstwa w Polsce, jest ich ogromnie wiele, którzy rzeczywiście decydują o rozwoju naszego kraju. I dobrze, żeby młodzi ludzie byli przekonani co do tego, że oni też mogą decydować o rozwoju kraju w niedalekiej przyszłości.

Zapowiedziano również, że uczniowie będą mogli realizować nowy przedmiot w szkołach ponadpodstawowych na poziomie rozszerzonym oraz wybrać go na maturze – pierwsza ma odbyć się w 2027 r.


Źródła:

Autor
Jakub Fekner
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team