myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

Chorągiewki na wietrze

Na Polskiej scenie politycznej coraz częściej dochodzi do "transferów" Nagminna staję się zmiana szyldów partyjnych podczas trwania kadencji sejmu.
Opinia
|
4/3/2021, 08:14 AM
|
Dawid Kuźmiczonek
Chorągiewki na wietrze
AD PLACEHOLDER

Ludwik Dorn m.in. marszałek sejmu V kadencji, w swojej politycznej karierze zaliczył wiele partii.

Wszystko zaczęło się od Komitetu Obrony Robotników (KOR) w czasach PRL - u dzielnie walczył u boku, chociażby Antoniego Macierewicza o odzyskanie wolności przez Polskę. Później razem z byłym ministrem obrony narodowej, uczestniczył w zakładaniu Zjednoczenia Chrześcijańsko - Narodowego. Już po czterech tygodniach opuścił to ugrupowanie. Wtedy też nawiązał bliższą relację z Jarosławem Kaczyńskim. Wraz z obecnym prezesem PiS formował Porozumienie Centrum oraz aktywnie popierał Lecha Wałęsę, który kandydował w wyborach prezydenckich. Po siedmiu latach opuszcza klub parlamentarny AWS - u w którego skład wchodziło Porozumienie Centrum, tym samym sprzeciwiając się wyboru Hanny Suchockiej na urząd ministra sprawiedliwości.  W 2001 r. tym razem z oboma braćmi Kaczyńskimi zakłada Prawo i Sprawiedliwość. Znów uzyskuje mandat posła, a także zostaję przewodniczącym klubu. W 2007 r. na pół roku zostaję marszałkiem sejmu. W kolejnych wyborach (2007 r.) uzyskuję reelekcję, jednak PiS wybory przegrywa, a Ludwik Dorn głośno zaczyna sprzeciwiać się polityce Jarosława Kaczyńskiego. Dorn odchodzi z PiS-u, a za chwilę zostaję przewodniczącym koła parlamentarnego Polska Plus, oprócz tego - kolejną chwilę później chcę kandydować na prezydenta! Polska Plus ostatecznie popiera jednak kandydaturę Jarosława Kaczyńskiego, Dorn zaś popiera Marka Jurka, a tym samym rezygnuję z członkostwa w Polsce Plus.

Ludwik Dorn - 2014 r. 

Nadchodzą wybory w 2011 r. - Ludwik Dorn powraca do łask Prawa i Sprawiedliwości i startuję z ich list. Ponownie uzyskuję mandat poselski, jednak na początku kadencji pozostaję posłem niezrzeszonym. Jednak nie na długo - Solidarna Polska pod koniec roku ogłasza swój nowy transfer.

''- Ludwik Dorn został dzisiaj członkiem klubu Solidarnej Polski. To ważne wzmocnienie dla naszego klubu'' - ogłosił ówczesny szef  klubu SP Arkadiusz Mulaczyk.
''Jest to tylko początek naszej wielkiej drogi do zwycięstwa. Jak widać, także Ludwik Dorn uwierzył w to, że PiS nie będzie wygrywało żadnych wyborów i potrzebna jest w Polsce nowa inicjatywa na prawicy'' - dodaję poseł Patryk Jaki

W 2014 r. kończy się przygoda Dorna z Solidarną Polską. W 2015 r. w wyścigu o fotel prezydencki popiera Andrzeja Dudę, z kolei w wyborach do sejmu w tym samym roku startuję z list Platformy Obywatelskiej. W niecały rok Ludwik Dorn zamienia ugrupowanie eurosceptyczne, na proeuropejskie... konserwatywne, na liberalne...

"Rozmawiałem z dwoma członkami kierownictwa Platformy, a zarazem ministrami: Siemoniakiem i Halickim. Oni do mnie zadzwonili”

Po chwili Dorn stwierdził, że "Skusiło go drugie miejsce oraz udział w procesie kształtowania programu Platformy"

"A ponieważ polityka to moja pasja i moje życie, to tę ofertę przyjąłem. Dlaczego mam się rozstawać z moją wielką życiową pasją?” - Kończy Dorn.

Jak widać, w tej pasji nie brakuję zwrotów akcji. Historia Dorna w polityce jest bardzo skomplikowana, a zarazem niespójna. Wydaję mi się jednak, że Ludwik Dorn oczekiwał więcej... Miał większe ambicje, co potwierdza próba startu w wyborach prezydencki w 2010 r. Jak jednak możemy sprecyzować jego poglądy? - Skoro najpierw popiera Andrzeja Dudę - Kandydata PiS na prezydenta, a w tym samym roku kandyduję do sejmu z list Platformy Obywatelskiej...

John Godson obecnie kontynuuje swoją karierę polityczną w Afryce. Doświadczenie polityczne, jakie zgromadził w Polsce, będzie mógł wykorzystać na czarnym lądzie, a w przyszłości jak sam mówi "Zostać prezydentem Nigerii".

Nigeryjski polityk podczas swojej kariery politycznej w Polsce zaliczył mnóstwo partii, jeśli podobną taktykę zmiany barw partyjnych, zastosowałby w Nigerii - Zwyczajnie, zabrakłoby mu partii. Godson w 2004 r. wstępuję do PO, w 2008 r. obejmuję mandat radnego w Łodzi. W 2010 r. ponownie obejmuję mandat, ale tym razem do sejmu - Przy okazji, zostaję pierwszym czarnoskórym parlamentarzystą w Polsce. Opuszcza Platformę dopiero w 2013 r. Wraz z nim robią to Jarosław Gowin oraz Jacek Żalek. Od teraz współpracuję z centro - prawicową partią Polska Jest Najważniejsza (PJN) Tego samego roku współtworzy partię Polska Razem, z jej ramienia startuję do Parlamentu Europejskiej - Bez skutku... Z Polski Razem, zostaję wykluczony po tym jak głosuję za udzieleniem wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. Przez jakiś czas działa jako niezależny. Ba! Nawet kandyduję na prezydenta Łodzi, jak pewnie się domyślacie - Bez skutku.

''Większość moich wyborców, a nawet sąsiedzi mówili, że popierają mnie ale na mnie w wyborach do Parlamentu Europejskiego nie zagłosują, bo nie chcą mnie w Brukseli, tylko w Łodzi'' - Tak tłumaczy swój start Godson

A de facto startował on przeciwko Hannie Zdanowskiej... Tak... Dokładnie tej, po której w 2010 r. objął mandat poselski.

Rok później John Godson znajduję kolejną partię. Tym razem Polskie Stronnictwo Ludowe. Godson ponownie kandyduję do sejmu - Jednak już nie uzyskuję wystarczającej ilości głosów.

John Godson 2013 r. 

Mimo że John Godson stacjonował wokół ugrupowań centroprawicowych, tak umieściłem go tutaj z powodu dużej liczby klubów, które zwiedził. Godson łącznie w Polskiej polityce działał siedem lat, a po drodze był w aż czterech partiach.

Michał Kamiński będzie chyba jednym z najbardziej popularnych polityków w tym zestawieniu. Obecnie senator Unii Europejskich Demokratów, Koalicji Polskiej - A wcześniej?

W latach młodości aktywnie działał w ugrupowaniach konserwatywnych. Był założycielem Zjednoczenia Chrześcijańsko - Narodowego. Natomiast już podczas wyborów prezydenckich w 1995 r. został rzecznikiem Hanny Gronkiewicz - Waltz. W 1997 r. uzyskał mandat poselski, startował z list AWS-u. Do 2001 r. Kamiński należał do Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, a przez następny rok działa już w Przymierzu Prawicy. Z kolei już w następnym roku trafia do PiS-u. W partii Jarosława Kaczyńskiego działa do 2010 r. Po drodze zalicza Parlament Europejski, a także stanowisko sekretarza stanu. Dochodzi do ''rozstania'', a Kamiński tym razem wybiera ugrupowanie; Polska Jest Najważniejsza. Po trzech latach widzimy go już na listach Platformy Obywatelskiej, bez powodzenia walczy o reelekcję do PE. W 2015 r. zdobywa natomiast mandat posła... Co prawda jeszcze należy do PO, jednak już w 2016 r. tworzy własne koło poselskie - Unię Europejskich Demokratów (UED) Dwa lata później UED wstępuję do koalicji z PSL, a wraz z Ludowcami współtworzy klub parlamentarny PSL-Koalicja Polska. Z ramienia ludowców w 2019 r. uzyskuję mandat... Tym razem senatora.

Michał Kamiński 2019 r.

Jak widać, kariera wicemarszałka senatu jest pełna ugrupowań z różnych stron sceny politycznej... Częsta zmiana poglądów? Poseł PO - Paweł Zalewski tłumaczy to tak

„Jedyny trwały pogląd Kamińskiego to cynizm”

Skoro Paweł Zalewski zarzuca Kamińskiemu cynizm, to czymże jest jego zmiana frontu...

Po 89' współtworzy on Unię Demokratyczną, a w 1991 r. z jej list zostaję posłem. Od 1992 r. Należy już do partii Konserwatywnej, a w 1999 r. dołącza on w ramach koalicji do Stronnictwa Konserwatyno - Ludowego. Trzy lata później pod szyldami Przymierza Prawicy przystępuję do Prawa i Sprawiedliwości, aby po sześciu latach zostać zawieszonym przez Jarosława Kaczyńskiego, a kolejne trzy lata później wzmocnić szeregi Platformy... Skąd ta zmiana u obecnego posła Koalicji Obywatelskiej? - Czyżby chodziło o ciągłość "bycia" w polityce jaką zapewnia PO? Kto tu jest cyniczny panie pośle?

Nie można zapomnieć o sprawie posłanki Moniki Pawłowskiej. Transfer polityczny z Lewicy... do Porozumienia, zwyczajnie brzmi jak prima aprilisowi żart - Bynajmniej nim nie jest.

Tym razem mocniej wiatr zawiał na Lewicy. Dosyć kuriozalna sytuacja, ale jednak Polska scena polityczna przyzwyczaiła nas do takich sytuacji. Ludzie wzburzali się w internecie dzień lub dwa, jednak teraz podejrzewam, że mało kto byłby w stanie sobie przypomnieć nazwisko pani posłanki. Za nim jednak na dobre posłanka Pawłowska rozpoczęła karierę polityczną, działała jako wiceprzewodnicząca Forum Równych Szans i Praw Kobiet w województwie lubelskim. - Już nie mogę się doczekać, jak interesy kobiet będzie reprezentowała w Porozumieniu Gowina... czy tam Bielana. Wracając do pani poseł, na początku związana z SLD, jednak później działała już pod szyldami Wiosny Roberta Biedronia. Po oskarżeniu o mobbing, ze strony działacza młodzieżówki, próbowała uciec na popularne "wczasy" do Brukseli, jednak bez skutku. Rok później udało jej się jednak dostać do sejmu z list SLD.

''To jedyne ugrupowanie szczerze zainteresowane ponadpartyjną współpracą dla dobra Polski. Wstępuję do Porozumienia. Nie wstępuję do KP PiS, pozostaję posłem niezrzeszonym'' – Tak o swoim politycznym transferze mówiła posłanka Monika Pawłowska.

Po ostatnich transferach politycznych, w środowisku politycznym coraz częściej mówi się o tym, aby poseł lub posłanka po zmianie szyldów partyjnych, musieli zrzekać się mandatu.

"Monika Pawłowska powinna zrezygnować z poselskiego mandatu [...] To jest oszukanie wyborców" – mówi poseł Jacek Czerniak na antenie Radia Lublin.
„Rozmawiałem z większością naszych posłów, zarówno tych doświadczonych w polityce, jak i tych, dla których to pierwsza kadencja. Wszyscy wyrażali brak zrozumienia dla decyzji pani posłanki. Nie pójdą tą drogą”

Tak z kolei o odejściu Hanny Gil - Piątek mówił szef klubu Lewicy - Krzysztof Gawkowski, jak widać chyba nie wszyscy byli szczerzy.

***

Na koniec jestem jeszcze ciekaw waszej opinii na temat zrzekania się mandatu po zmianie barw klubowych. Będzie mi niezmiernie miło jeśli w komentarzu napiszecie, jaka jest wasza opinia w tej sprawie.

Źródła

Autor
Dawid Kuźmiczonek
Interesuję się; sportem, polityką, historią i wieloma innymi sprawami. Na co dzień gram w siatkówkę i małymi krokami zbliżam się do matury. Znienawidzony centrysta.
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team