Decyzje wyborcze młodych [komentarz]
Wykres w każdym wierszu podzielony jest na 3 części. Pierwszą oznaczającą rodzaj wyborów (parlamentarne/do PE), frekwencję oraz wyniki konkretnych komitetów w najmłodszej grupie wiekowej. Belki koloru szarego oznaczają komitety, które zdobyły bardzo niskie poparcie lub/i brakuje danych o ich poparciu. Dane pochodzą z badań exit poll przeprowadzanych dla mediów.
Zaczynając od frekwencji. Można zauważyć, że mobilizacja elektoratu młodych na przestrzeni ostatnich 12 lat nie zmieniła się znacznie w przypadku wyborów parlamentarnych i nieco poprawiła w wyborach do PE.
Najbardziej zauważalnymi ze wszystkich wyników są wybory do PE w 2014 roku. Odbywały się one niemal bezpośrednio po ogłoszeniu taśm Wprost, co znacznie wpłynęło na poparcie młodych dla Platformy Obywatelskiej. Najlepszą alternatywą okazała się wówczas jedna z partii Janusza Korwin-Mikkego, Nowa Prawica, co dowodzi jej bardzo wysokie poparcie.
Na przestrzeni lat widać również stopniową awangardyzację najmłodszej grupy wyborców. Do 2009 dominuje partia rządząca, później prawie 1/4 przejmuje jednokadencyjny Ruch Palikota, w 2014 Nowa Prawica, w 2015 Kukiz'15 i KORWiN, a w ubiegłym roku Konfederacja i Lewica.
Blitz
Najnowsze w myPolitics

Paweł Mucha: W kancelarii prezydenta nie toczą się żadne prace związane z nowelizacją ustawy SN

Rząd Wlk. Brytanii zatwierdza ekstradycję założyciela WikiLeaks do USA. "Mroczny dzień dla wolności prasy"
!["Nie lękajcie się!" - znaczenie wizyty Joe Bidena w Polsce [OPINIA] "Nie lękajcie się!" - znaczenie wizyty Joe Bidena w Polsce [OPINIA]](https://editor.mypolitics.pl/content/images/size/w300/2022/03/Biden-opinia.png)