myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

Dlaczego pokochasz Polski Ład?

Polski Nowy Ład - brzmi dumnie. Dlaczego Polacy tak go nienawidzą skoro przez niego PiS straci władzę?
Opinia
|
1/7/2022, 02:45 PM
|
Leonardo Górecki
Dlaczego pokochasz Polski Ład?
AD PLACEHOLDER

Każdy dzień przynosi mnożącą się liczbę pytań. Pamiętam jak jeszcze kilka miesięcy temu geograf wyborczy Marcin Palade zapowiadał, że to co pozostanie w pamięci po prezentacji Nowego Ładu to same korzyści dla obywateli, które mogą przynieść "czwórkę z przodu", czyli ponad 40% poparcia.

Dzisiaj widzimy jednak, że zapowiadany sukces jest bardzo daleki od stanu faktycznego. W sieciach społecznościowych i na forach internetowych wrze od dyskusji na temat tego co trzeba zrobić by zyskać lub najmniej stracić. Poprawna komunikacja ze strony rządu praktycznie nie istnieje, księgowi nie wiedzą co robić, a działy kard zamykają się w pokojach zamkniętych na klucz od środka. To z czym kojarzy się w praktyce Polski Ład to nie dobrobyt, a chaos i milion niewiadomych.

Dlaczego zatem pokochasz Polski Ład?

Bo to coś co wraz z pomocą inflacji z dużym stopniem prawdopodobieństwa doprowadzi do jeszcze szybszej degradacji obecnej władzy i utraty w sondażach tak znaczącej, że niepozwalającej na samodzielne rządzenie. A jednocześnie samo wprowadzenie programu uniemożliwiło stworzenie potencjalnej koalicji z Konfederacją, ponieważ jej elektorat nie zaakceptowałby takiego stanu gry.

Wielu na to odpowie, że żyję w bańce wielkomiejskich burżujów, którzy nie widzą tego, iż większość grupy docelowej PiS mimo wszystko na programie zyska. To przecież najbiedniejszych mają dotyczyć te pozytywne zmiany, a nie klasy średnio-niższej z dużych ośrodków. I tak, faktem jest że nominalnie wymieniona grupa zyska, jednak skutki gospodarcze Polskiego Ładu będą dla wszystkich szkodliwe tak samo.

Wieś i małe miasta nie są przecież odcięte od świata, tam też są sklepy i usługi. Wszyscy ludzie potrzebują produktów wszelkich potrzeb, a które zdrożeją wskutek Nowego Ładu znacząco zwiększającego obciążenia podatkowo-składkowe małych i średnich przedsiębiorstw. To przecież one w dużej mierze odpowiadają za osiedlowe i wiejskie sklepiki, a w których trzon elektoratu PiS robi zakupy.

Rządowa propaganda w TVP była skuteczna w kwestiach dalekich od przeciętnego człowieka, ale gdy uderzą w niego wysokie ceny i spadek poziomu życia to będzie to nie do odratowania przez materiały tzw. "Wiadomości".

Rzeczywistość pisana ludzkimi doświadczeniami

Służby mundurowe, pielęgniarki, nauczyciele i wiele innych zawodów już teraz straciło. A nie są to ludzie z klas wyższych, wielcy przedsiębiorcy i zarabiający dziesiątki tysięcy specjaliści, to przeciętni Polacy.

"A miało być tak pięknie"

Już w sierpniu IBSP opublikowało badanie, w którym 80% deklaruje, że nie spodziewa się zyskania na Polskim Ładzie. We wrześniu z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wynikało, że korzyści oczekuje ok. 30% osób., a w grudniu sondaż Research Partner pokazał, że poprawy sytuacji materialnej oczekuje raptem 14% badanych.

Polacy zdecydowanie nie ufają proponowanym przez rząd zmianom, a obserwując sposób ich wdrażania w zupełnie chaotyczny sposób można się spodziewać dalszego spadku ufności do zmian proponowanych przez rząd i za tym poparcia dla formacji Prawa i Sprawiedliwości.

Obserwujmy co przyniosą kolejne miesiące. Cudu gospodarczego ani rewolucji na pewno nie będzie, ale skutki polityczne decyzji PiS mogą w ogromnym stopniu wpłynąć na ich przyszłość, decyzję o wyborach i za tym przyszłości Polski i Polaków.

Autor
Leonardo GóreckiLeonardo Górecki
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team