myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

Dzisiejsze spotkania polskich władz: Biden, Google, europejscy ambasadorzy

W poniedziałek członkowie polskiego rządu odbyli wiele spotkań dotyczących kryzysu na Ukrainie. Rozmawiano przede wszystkim o sposobach pomocy Ukraińcom.
News
|
2/28/2022, 09:29 PM
|
Damian Olszewski
Dzisiejsze spotkania polskich władz: Biden, Google, europejscy ambasadorzy
AD PLACEHOLDER

Mateusz Morawiecki - unijny komisarz ds. pomocy humanitarnej

Premier Mateusz Morawiecki wraz z szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM), Michałem Dworczykiem odbył wideokonferencję z unijnym komisarzem ds. pomocy humanitarnej Janezem Lenarčičem. Panowie dyskutowali na temat unijnego mechanizmu ochrony ludności i optymalizacji zasobów w celu "dostarczania potrzebnych rzeczy Ukraińcom" w kraju oraz uchodźcom w sąsiednich państwach.

Lenarčič, za pośrednictwem Twittera, podziękował polskiemu rządowi i Polakom za okazane wsparcie.

"Podziękowałem polskiemu rządowi rządowi za ich wkład w trwające już akcje pomocowe w ramach koordynacji Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności, ale przede wszystkim Polakom za okazanie ogromnej dozy konkretnej solidarności z ludźmi w tych trudnych chwilach" - napisał.

Mateusz Morawiecki - europejscy ambasadorzy

W KPRM odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z ambasadorami państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz innych państw europejskich ws. koordynacji pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Morawiecki podkreślił, że mamy do czynienia z "kryzysem humanitarnym" i napływem uchodźców.

- "Kilka dni temu wjechało do Polski 25 tys. osób, kolejnego dnia 40 tys., jeszcze kolejnego 60 tys., a teraz dziennie wjeżdża około 100 tys. uchodźców do Polski. Dlatego bardzo pilna jest również pomoc humanitarna" - podkreślił.Do tej pory do Polski trafiło około 300 tys. uchodźców wojennych - mówił premier. - "Wielokrotnie więcej osób zmierza teraz ku polskiej granicy. To przede wszystkim kobiety i dzieci, ale także osoby starsze" - dodał.

Premier zaznaczył też, że "pomoc Ukraińcom nie może być tylko spontanicznym odruchem serca, a musi mieć charakter systemowy".

- "Przygotowaliśmy ogromną bazę logistyczną, noclegową, a przede wszystkim cały proces rozlokowywania osób, które się w Polsce pojawiają" - wymieniał Morawiecki.

Poinformował też, że codziennie z Polski na Ukrainę wyruszają konwoje humanitarne, przygotowywane m.in. przez Caritas, organizacje pozarządowe i rząd.

Mateusz Morawiecki - Google

Premier odbył także wideokonferencję z CEO Alphabet (właściciel Google’a), Sundarem Pichai. Spotkanie dotyczyło rosyjskich działań dezinformacyjnych w polskim internecie.

Wcześniej szef rządu wraz z przywódcami Litwy, Łotwy i Estonii, skierowali list do prezesów Google, Twitter, Facebooka i YouTube’a z prośbą o pomoc w opanowaniu sytuacji w sieci.

"W czasie rozmowy Prezes Pichai zapewnił mnie, że zespoły Google działają 24 godziny na dobę we wszystkich krytycznych obszarach - dezinformacji, cyberbezpieczeństwa, spraw humanitarnych i zapewniania dostępu do zweryfikowanych informacji" - czytamy w komunikacie premiera zamieszczonym na facebookowym profilu KPRM.

Pichai poinformował także Morawieckiego o tym, że w odpowiedzi prośby kilku rządów, w tym Polski, pracownicy Google’a zablokowali "dostęp do niektórych rosyjskich kanałów na YouTube w tych krajach".

Andrzej Duda - rząd

Prezydent Andrzej Duda odbył w godzinach przedpołudniowych kolejną naradę z członkami rządu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Politycy dyskutowali na temat dalszych strategii w związku z kryzysem na Ukrainie.

Andrzej Duda - sojusznicze konsultację na prośbę Bidena

Prezydent odbył wideokonferencję w ramach "sojuszniczych konsultacji", zorganizowanych przez prezydenta USA Joe Bidena wraz z przywódcami Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Rumunii, Wielkiej Brytanii, UE i NATO.

Po zakończeniu rozmów prezydent relacjonował, że dotyczyły sytuacji na Ukrainie, narastającej agresji ze strony Rosji, w tym sformułowanej w niedzielę przez prezydenta Władimira Putina groźbie atomowej. Rozmawiano także o kolejnych pakietach sankcji.

- "Przybywają do nas setki tysięcy uchodźców z Ukrainy - ludzi, którzy stracili swoje domy, ludzi, którzy uciekają przed wojną" - podkreślił Andrzej Duda. Wyraził wiarę, że wszyscy uchodźcy, którzy przybywają do Polski, "będą mogli u nas spędzić spokojny i bezpieczny czas, a potem wrócić do swoich domów i do normalnego życia". Podziękował też Polakom, za "wielkie serce, które widać u nas Polaków: za zaproszenia do domów, za przynoszenie darów, za niezwykłą ofiarność i gotowość do wspierania Ukraińców".

Andrzej Duda - przewodniczący Rady Europejskiej

Andrzej Duda w rozmowie z przewodniczący Rady Europejskiej Charlesem Michelem ponownie wyraził poparcie dla europejskich aspiracji Ukrainy i nadania jej statusu kandydata do członkostwa w UE - przekazał w wpisie na Twitterze sekretarz stanu Jakub Kumoch.

Andrzej Duda - premier Wielkiej Brytanii

"Rozmowa między prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Oczywisty temat: Ukraina i rosyjska agresja" - napisał Kumoch na Twitterze.

Andrzej Duda - prezydent Słowenii

Prezydent Polski podczas rozmowy telefonicznej ze swoim słowenskim odpowiednikiem Borutem Pahorem omawiali "sytuację wokół Ukrainy oraz aspiracje i perspektywę europejską tego kraju".

Andrzej Duda - prezydent Gruzji

Duda w rozmowie telefonicznej z prezydent Gruzji Solomą Zurabiszwili dyskutował na temat utrzymania "jedności w sprawie sankcji przeciwko reżimowi Putina jest kluczowe dla Polski, dla UE, dla NATO i dla całego świata".

Andrzej Duda - prezydent Niemiec

Z kolei Duda i Frank-Walter Steinmeier, prezydent Niemiec, skupili się na europejskiej perspektywie dla Ukrainy.

Natomiast na 1 marca w Warszawie zaplanowane jest spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z jego brytyjskim odpowiednikiem, Borisem Johnsonem.

Autor
Damian Olszewski
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team