myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

Gabriela Morawska-Stanecka zawiadamia prokuraturę w sprawie wypowiedzi Krzysztofa Kasprzaka nt. osób LGBT

Chodzi o kontrowersyjne wypowiedzi Kasprzaka podczas sejmowej debaty nad obywatelskim projektem „Stop LGBT”.
News
|
11/21/2021, 01:48 PM
|
Michał Lubowicki
Gabriela Morawska-Stanecka zawiadamia prokuraturę w sprawie wypowiedzi Krzysztofa Kasprzaka nt. osób LGBT
AD PLACEHOLDER

28 października w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy „Stop LGBT”, pod którym podpisało się 140 tys. obywateli. Projekt autorstwa Fundacji Życie i Rodzina Kai Godek to przede wszystkim nowelizacja prawa o zgromadzeniach, która zakazuje organizowania zgromadzeń osób LGBT.

Prezentacja ustawy w Sejmie, a w szczególności przemówienie przedstawiciela Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Krzysztofa Kasprzaka, wywołała oburzenie posłów opozycji – niektórzy odwrócili się plecami do mównicy, inni wyszli z sali plenarnej. Kasprzak w swoim wystąpieniu porównał „ideologię LGBT” do „rodzącego się totalitaryzmu” oraz komunizmu i faszyzmu. Głosił również fałszywe (niemające poparcia w opracowaniach naukowych) tezy, jakoby osoby homoseksualne popełniały przestępstwa pedofilii częściej, niż osoby heteroseksualne, a ponadto stwierdził, że pary jednopłciowe „chcą adoptować dzieci, żeby je molestować i gwałcić”.

To właśnie to przemówienie prowadzący obrady wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty z Lewicy nazwał „obrzydliwym” – i to właśne m.in. za te słowa Konfederacja chce go odwołać z piastowanej przez niego funkcji. Swoje oburzenie przemówieniem wyraża również wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (także z Lewicy), która postanowiła złożyć do prokuratury zawiadomienie w tej sprawie.

Wnoszę do prokuratury, by zbadała jego słowa pod kątem przestępstwa nawoływania do nienawiści z art. 256 Kodeksu karnego i publicznego znieważenie grupy ludności – czyli art 257.

Zdaję sobie sprawę z tego, że prokuratura może powiedzieć, że nie ma tutaj przesłanek dotyczących znieważania narodowości, ale uważam, że to zawiadomienie może być pierwszym krokiem do tego, by być może wreszcie postarać się o dokonanie takich zmian w Kodeksie karnym, by mowa nienawiści, czy znieważanie ludzi jeśli chodzi o orientację seksualną były również ścigane. Być może jakiś prokurator pochyli się nad sprawą.

– powiedziała Morawska-Stanecka. Dodała, że „nie do pomyślenia w europejskim, demokratycznym kraju” jest hejt oraz mowa nienawiści w stosunku do osób LGBT i że trzeba na nie reagować. Stwierdziła również, że z racji młodego wieku pana Kasprzaka „najlepiej by się stało, aby skierowano (...) [go] do prac społecznych”. – Kara powinna uczyć. Myślę, że wiele mogłaby nauczyć go praca na przykład z nastolatkami, którzy przeszli próby samobójcze przez hejt, jakiego doświadczyli jako osoby LGBT – powiedziała.


Autor
Michał LubowickiMichał Lubowicki
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team