Jarosław Gowin na konwencji Porozumienia: nasza wspólna lista ugrupowań centroprawicowych może osiągnąć wynik 15–20%
Konwencja rozpoczęła się filmem, który był przypomnieniem działalności Porozumienia od września 2019 roku, gdy partia zablokowała ustawę o zniesieniu górnego limitu przychodu, czyli tzw. 30-krotności ZUS. Później wspomniano o zablokowaniu wyborów kopertowych, "Piątce dla Zwierząt", ustawie "Lex-TVN", wecie budżetu UE oraz Polskim Ładzie.
Następnie rozpoczęła się pierwsza część konwencji, gdzie najpierw głos zabrała Iwona Michałek, będąca przewodniczącą konwencji krajowej Porozumienia. Posłanka opowiadała o zmianach, które przez rok przeszło Porozumienie w związku z opuszczeniem Zjednoczonej Prawicy i odejściem różnych członków partii w zamian za stanowiska, samorządach oraz o tym, że społeczeństwo ma dosyć kolesiostwa.
Następnie odtworzono kolejny film, który poświęcony był odejściu z rządu Jarosława Gowina z powodu wyborów kopertowych. W filmie wypowiedział się również członek Porozumienia i prezes Młodej Prawicy Jan Strzeżek, opowiadający o tym jak potraktowano Porozumienie po decyzji Gowina i przypomnieniu, kogo prezes PiS-u użył do nieudanego przejęcia partii. Na koniec zostały pokazane wypowiedzi członków Młodej Prawicy, którzy opowiadali o tym, dlaczego zostali przy Gowinie. Filmik kończy się tweetem Jarosława Gowina o treści "Guess who's back...", który polityk upublicznił po dłuższej przerwie od działalności politycznej, spowodowanej problemami zdrowotnymi.
Po tym filmiku na scenę wyszedł przewodniczący Porozumienia Jarosław Gowin, który nakreślił postulaty partii:
Po pierwsze proponujemy radykalne obniżenie podatku VAT z 23 do 15 proc., a w przypadku VAT za energię, artykuły dziecięce, usługi - z 8 do 5 proc [...]. Konieczne jest wprowadzenie dobrowolności ZUS. Niech przedsiębiorcy sami decydują o tym, co zrobić ze swoimi pieniędzmi [...]. Po trzecie, zobowiązujemy się, że po odsunięciu PiS od władzy naprawimy to, co zepsuł Polski Ład, czyli przede wszystkim przywrócimy dla przedsiębiorców możliwość odpisu składki zdrowotnej od podatku.
Oprócz tego Gowin chce, by Komisja Nadzoru Finansowego dała rekomendację dla banków, aby oprocentowanie kredytów było wyższe od oprocentowania depozytów o nie więcej niż 3 p.p.
Porozumienie chce również zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego i opracowania pakietu na rzecz rolnictwa:
Postulujemy, by zerowy VAT na żywność obowiązywał do końca inflacji, to można osiągnąć poprzez odpowiednie negocjacje z Komisją Europejską.
Postulowano również, aby myśliwi i strzelcy sportowi zostali włączeni w system obrony kraju oraz "radykalnego ułatwienia w dostępie do broni" pod postacią kursów obsługi broni palnej i szkoleń wojskowych dla chętnych.
– Kolejny z naszych twardych postulatów to wpisanie przynależności Polski do NATO do polskiej konstytucji – mówił Gowin, dodając też, że decyzja o ewentualnym wyjściu z UE powinna być podjęta za zgodą większości 2/3 posłów i 2/3 senatorów.
Kończąc, prezes Porozumienia wypowiedział się na temat przyszłej koalicji wyborczej centroprawicy:
Jestem pewien, że nasza wspólna lista może osiągnąć wynik między 15 a 20%. Jeśli do tego dojdzie, to taka koalicja stanie się jednym z filarów przyszłego rządu.
Po tym wystąpieniu na scenę wszedł prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz:
Wiem, że wybraliście dobrą drogę, trudniejszą, bardziej wymagającą, ale drogę odwagi, a nie pohańbienia, drogę prawdy, a nie kłamstwa, a na końcu drogę zwycięstwa, a nie totalej klęski. I wytrwajcie w niej.
Lider ludowców wspomniał o wspólnych doświadczeniach, ale też i różnicach:
Przez kilka lat wcześniej [doświadczenia] były rozbieżne, może nie w każdym punkcie, bo my też głosowaliśmy za 500 plus, razem głosowaliśmy za projektami, tymi społecznymi, mądrymi [...]. Były też te różnice [...]. I o nich, żeby być szczerym, trzeba powiedzieć. Moim zdaniem za późno powiedzieliście: dość zawłaszczaniu państwa. Dzisiaj pozostali ci, którzy obronili Polskę przed wyborami kopertowymi, przed piątką Kaczyńskiego czy bałaganem Polskiego Ładu, bo to dzięki wam udało się to zrobić.
Na koniec jeszcze raz wspomniał o decyzji Porozumienia o wyjściu z koalicji rządzącej:
Ja wiem, że jest wam ciężko, ale powiem wprost: nie daliście się kupić, nie daliście się sprzedać za stanowiska, które wam oferowano [...]. Zostali ci, któzy wybrali trudną drogę: pod prąd, do góry, bo tam jest zródło [...], Zostali ci, którym wiem, że nie jest łatwo też w społecznościach lokalnych, którzy dostali po głowie.
Kończąc swoją wypowiedź, prezes PSL-u zaapelował o wyjście z "okopów opozycyjności" i pokazanie, że "potrafimy jeszcze wiele wspólnie dobrego zrobić, [bo] to jest bardzo potrzebne".
Następnie wystąpił Michał Kamiński, który mówił o konieczności budowania politycznego centrum, "w którym konserwatysta może porozumieć się z liberałem". Tym, co ma ich połączyć, ma być "ich wspólny szacunek do fundamentalnej wartości, którą jest wolność".
Głos zabrał również bezpartyjny senator, wykluczony z klubu PiS Jan Maria Jackowski, który stwierdził, że "etatystyczny populizm niszczy nasz kraj i uniemożliwia przygotowanie się do wyzwań, które czekają nas w najbliższym czasie".
Senator Józef Zając powiedział, że "system szkolnictwa powinien być dostosowany do potrzeb rynkowych". Z kolei poseł Stanisław Bukowiec podkreślił rolę samorządów oraz zielonego konserwatyzmu:
Musimy wspierać samorządy w osiąganiu niezależności energetycznej.
Następnie odtworzono ostatni film na konwencji, w którym czołowi członkowie Porozumienia mówili o racjonalnych reformach, decentralizacji samorządów, ekologicznym rozwoju bez skrajnego światopoglądu – tzw. zielonym konserwatyzmie. Jarosław Gowin stwierdził, że "projekt współrządzenia Polską w koalicji z PiS-em wyczerpał się w momencie, gdy Jarosław Kaczyński wybrał socjalizm gospodarczy zamiast wolności, wybrał oddalanie się od Europy w sprawach międzynarodowych oraz wybrał podporządkowanie wszystkiego aparatowi partyjnemu". Lider Porozumienia mówił o konieczności stworzenia alternatywy dla rozczarowanych PiS-em, która będzie prosamorządowa, progospodarcza i proeuropejska.
Ostatnim gościem na konwencji był publicysta zajmujący się geopolityką i założyciel think tanku Strategy&Future Jacek Bartosiak. Wypowiadał się on na tematy wojskowe:
Obecna wojna może mieć w wielu wymiarach bezpośrednie konsekwencje dla Polski. Pokazała niestabilność obecnego układu sił na świecie. Dlatego powinniśmy dokonać, poprzedzonej merytoryczną debatą, wielkiej reformy naszej wojskowości.
Źródła: PAP, media społecznościowe Porozumienia