Joe Biden: Finlandia i Szwecja spełniają wszystkie wymagania, by dołączyć do NATO
Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan poinformował, że spotkanie liderów trzech państw miało pozwolić na „uzgodnienie dalszej drogi” oraz „wymienienie uwag” dot. złożonych w środę wniosków Finlandii i Szwecji o dołączenie do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
– Jestem dumny, że mogę dziś powitać i udzielić silnego poparcia Stanów Zjednoczonych dla kandydatur dwóch wielkich demokracji i dwóch bliskich, kompententnych partnerów, którzy chcą dołączyć do najsilniejszego, najpotężniejszego sojuszu obronnego w historii świata. Dwa dumne, niepodległe kraje korzystają ze swoich suwerennych praw, jakie posiadają wszystkie państwa do decydowania o własnym bezpieczeństwie – powiedział Joe Biden na konferencji prasowej zorganizowanej po spotkaniu.
Dziś nie ma wątpliwości: NATO jest istotne, skuteczne i potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Szwecja i Finlandia już teraz są wśród naszych najbliższych partnerów w wielu kwestiach
– kontynuował Biden.
Prezydent USA powiedział, że „wojska fińskie i szwedzkie służyły ramię w ramię z siłami USA i NATO w Kosowie, Afganistanie i Iraku”, a oba kraje „współpracują ze Stanami Zjednoczonymi oraz innymi sojusznikami i partnerami, aby wesprzeć dzielny naród ukraiński, który broni swojej wolności przed inwazją Rosji”.
Joe Biden podkreślił, że już teraz Szwecja i Finladia spełniają wszystkie wymagania, by dołączyć do NATO, a ich obecność w Sojuszu przyczyni się do jego wzmocnienia. Zaznaczył również, że dołączanie nowych członków do NATO nie stanowi zagrożenia dla żadnego narodu.
Przywódcy Szwecji i Finlandii ze swej strony podkreślali zaangażowanie ich krajów w obronę wspólnych wartości Sojuszu Północnoatlantyckiego i wyrazili nadzieję, że proces akcesyjny przebiegnie w obu przypadkach szybko.
Prezydent Finlandii Sauli Niinistö zwrócił się do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, który zapowiedział, że jego kraj nie zgodzi się na przyjęcie Finlandii i Szwecji do Sojuszu. Erdogan oskarża oba skandynawskie państwa o wspieranie kurdyjskich terrorystów, odnosząc się przede wszystkim do Partii Pracujących Kurdystanu. Z racji tego, że przyjęcie nowego kraju do NATO wymaga jednomyślnej zgody wszystkich jego członków, Turcja może skutecznie zablokować plany Finlandii i Szwecji.
– Finlandia zawsze utrzymywała dumne i dobre stosunki dwustronne z Turcją. Jako sojusznicy NATO będziemy dbać o bezpieczeństwo Turcji, tak jak Turcja będzie dbać o nasze bezpieczeństwo. Traktujemy terroryzm poważnie. Potępiamy terroryzm we wszystkich jego formach i aktywnie angażujemy się w jego zwalczanie – zapewniał prezydent Finlandii, deklarując otwartość na „konstruktywne omówienie wszystkich obaw Turcji dotyczących naszego członkostwa”.
Niinistö powiedział też, że „Finlandia robi krok w kierunku członkostwa w NATO w celu wzmocnienia nie tylko własnego bezpieczeństwa, ale także w celu wzmocnienia bezpieczeństwa transatlantyckiego w szerszym ujęciu”.
Premier Szwecji Magdalena Andersson stwierdziła, że agresja Rosji wobec Ukrainy doprowadziła do „przełomowego momentu”, w którym jej kraj, po 200 latach prowadzenia polityki militarnej neutralności, zdecydował się złożyć wniosek o członkostwo w NATO. – Mój rząd doszedł do wniosku, że bezpieczeństwo narodu szwedzkiego będzie najlepiej chronione w ramach sojuszu NATO, a poparcie dla tej decyzji jest bardzo szerokie w szwedzkim parlamencie – podkreślała, dodając, że Szwecja również jest gotowa usiąść do rozmów z Turcją, by wyjaśnić jej zastrzeżenia.
Zdjęcie: POTUS/Twitter. Źródła: CNN, BBC