myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

Koalicje - Czyli kto z kim i za ile?!

Polityka w Polsce to prawdziwy rollacoaster. Z dnia na dzień obserwujemy nowe rozdanie. Jedna wypowiedź, jedno głosowanie... A tak wiele powodów, aby zmienić partnera.
Opinia
|
3/22/2021, 07:06 AM
|
Dawid Kuźmiczonek
Koalicje - Czyli kto z kim i za ile?!
AD PLACEHOLDER

Gowin i Ziobro opuszczają Kaczyńskiego... Koalicja PiS z K'15 "Ja pójdę z każdym - Wystarczy tylko, że wpiszę do swojego programu moje postulaty!"

Tak Kukiz mówi o możliwej koalicji z PiS, a właściwie to z każdym. Opuszczenie przez Solidarną Polskę oraz Porozumienie, partii Jarosława Kaczyńskiego nie wydaję się niemożliwe. Tym bardziej wyobrażam to sobie w sytuacji gdy zbliżają się wybory parlamentarne, a PiS traci w sondażach. Gowin i Ziobro prędzej czy później będą musieli pójść "na własne" i tak oto rozpada się Zjednoczona Prawica, a Paweł Kukiz pakujący swoje rzeczy ze swojego gabinetu w sejmie, odbiera telefon z Nowogrodzkiej. Ta koalicja oczywiście wydaję mi się bardziej prawdopodobna niż fuzja PiS-u i Konfederatów, jednak co do jej skuteczności mam mieszane odczucia. Tak czy inaczej, to Kukiz dla Prawa i Sprawiedliwości może być ostatnią szansą na dodatkowe kilka procent, a w konsekwencji utrzymanie władzy.

A jeśli wyłamie się tylko Solidarna Polska? PiS ponownie sięga po K'15 i wraz z Porozumieniem - Jarosława Gowina tworzą koalicję. Do Zbigniewa Ziobro natomiast, uśmiecha się Konfederacja.

I w tej sytuacji na prawej stronie sceny politycznej w Polsce powstaję zwarcie. Rozpoczynają się wyścigi kto jest bardziej "prawicowy" paradoksalnie ta wewnętrzna walka prawicy może pozwolić ugrupowaniom opozycji z centrum           i lewej strony sceny politycznej - zyskać dodatkowe procenty, a w konsekwencji odsunąć PiS od władzy. Koalicję Solidarnej Polski i Konfederacji widzę jako skrajną - Popierającą np. postulaty Kai Godek. W tym przypadku w programie wyborczym na pewno ujrzelibyśmy hasło "Polska musi opuścić Unię Europejską"

Krzysztof BosakRobert Winnicki

Tak na temat współpracy Solidarnej Polski z Konfederacją na antenie radia ZET wypowiadał się poseł i były wiceminister Janusz Kowalski.

Zapędy Kowalskiego studzi na Twitterze szef koła Konfederacji - Jakub Kulesza, zarzucając brak obniżki podatków przez obecny rząd.

W piłce nożnej kluby przy transferach biorą pod uwagę liczbę strzelonych goli. Jako Konfederacja bierzemy pod uwagę liczbę obniżonych podatków. Zimowe okienko transferowe w Polsce trwa do 24 lutego. Następne dopiero w lato. @JKowalski ma czas poprawić swoje statystyki;)

W Platformie Obywatelskiej trwa spór o to, w którą stronę ma iść. Posłowie niezadowoleni ze skrętu w lewo - odchodzą. Do nich dołącza Porozumienie, Polskie Stronnictwo Ludowe, oraz Polska2050.

Konserwatywne skrzydło w PO coraz głośniej daję o sobie znać. O problemach Porozumienia w Zjednoczonej Prawicy wiemy wszyscy. Z kolei słabnące PSL, które co sondaż waha się nad progiem wyborczym, z pewnością skorzystałoby z tej opcji. Jedynym znakiem zapytania i najbardziej niepewnym elementem koalicji konserwatystów jest obecność w niej PL2050 - Szymona Hołowni. W to miejsce e.w mogłaby wskoczyć Nowoczesna. Tej koalicji nie wróżyłbym podboju parlamentu, jednak byłaby to na pewno licząca się  formacja, która wydaję się być stabilną alternatywą. Jednak brak znanych nazwisk w konserwatywnym skrzydle PO, powodowałby oparcie rozpoznawalności na marce Kosiniaka - Kamysza i reszty Ludowców, co tym bardziej może zniechęcić Hołownię, który jak sam mówi: "Buduję nową jakość".

Koalicja Centrum - PL2050, PSL, Platforma Obywatelska - Recepta na PiS? Czy szarobura koalicja, której nie wiadomo, o co chodzi?

Wcześniej wspomniana chęć odrębności Hołowni, może sprawić, że nigdy do niej nie dojdzie - Ale co jeżeli Hołownia stanie przed wyborem - Odsunąć od władzy Zjednoczoną Prawicę, razem z Borysem Budką i Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, czy zdobyć 70 mandatów i pozwolić na dalsze nieudolne rządy PiS-u. Koalicja dzięki PSL-owi, może podebrać wyborców z prawa, PO poszuka wyborców po lewej stronie, a całość uzupełniłaby Polska2050. Koalicja nie tylko wydaję się być rozsądna, ale także silna. Niestety wyborców może zniechęcić ponowne połączenie PO-PSL, a razem z tym strata na wizerunku dla PL2050. Tak jak trudno jest znaleźć dobre rozwiązanie dla każdej partii, tak to byłoby chyba najbardziej do "przełknięcia" dla obecnych i wiernych wyborców wymienionych ugrupowań.

[...] My możemy w chwilach uniesień poobrzucać się dowolnymi uszczypliwościami, co jest też naturą ludzi temperamentnych. Jesteśmy w tym stanie uniesień pragmatykami, wiem, że tu się znajdzie miejsce dla wszystkich [...] Pytanie, jak ta układanka zostanie zrobiona, czy będziemy realizowali stary model, w którym to PO jest hegemonem czy będzie to układ nowy, bardziej kreatywny

Tak o możliwej koalicji wypowiadał się Szymon Hołownia, lider ugrupowania Polska2050

Chyba najbardziej znana, najprostsza, i skuteczna - Koalicja Anty - PiS

W jej skład weszłyby ugrupowania opozycji - Koalicja Obywatelska, PSL, Nowa Lewica, PL2050   Ta koalicja jest najbardziej popularna w mediach społecznościowych... Dlaczego? - Bo gwarantuję sukces. W Polsce mamy do czynienia z systemem D'Hondta, ten system przeliczania głosów - Premiuję większe ugrupowania. Sondaże dla tej koalicji również są optymistyczne, podobnie jak nastawienie większości wyborców tych poszczególnych frakcji. Mimo to nasuwa się  pytanie - Jak bardzo stabilna jest ta koalicja. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z różnic, chociażby na linii PSL - Lewica w kwestiach światopoglądowych, lub posłów Nowoczesnej, którzy gospodarkę widzą inaczej niż posłowie partii Razem. Z pewnością niedotrwanie do końca kadencji tej koalicji, byłoby ogromną stratą zaufania do tych partii, a w konsekwencji powrotu Prawa i Sprawiedliwości do władzy.

Koalicje rządowe buduje się po wyborach, w oparciu o mandaty zdobyte w realu, a nie narysowane w Photoshopie... Przed wyborami warto zaś pokazać programy - żeby wyborcy mogli wybrać, jakiej Polski chcą. Samo bycie "AntyPiS" nie wystarczy, żeby zmienić złą władzę. To już sprawdzone.

Piszę na Twitterze jeden z liderów Nowej Lewicy - Adrian Zandberg studząc jednocześnie emocje związane z koalicją "Anty-PiS"

Wszelkie inne opcję, po prostu wydały mi się zbyt mało prawdopodobne, aby je tutaj umieścić. Koalicja PiS - Konfederacja, po ostrej wypowiedzi pana Sławomira Mentzena w programie "Młodzież - Kontra Politycy" na naszym kanale tylko potwierdza moją tezę. Jedno jest pewne - Nie ma idealnego rozwiązania dla każdej partii, teraz tylko należy zastanowić się, co jest ważniejsze... Odebranie władzy Zjednoczonej Prawicy, czy interes partyjny.


Źródła:

Autor
Dawid Kuźmiczonek
Interesuję się; sportem, polityką, historią i wieloma innymi sprawami. Na co dzień gram w siatkówkę i małymi krokami zbliżam się do matury. Znienawidzony centrysta.
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team