myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

Kto na wozie, kto pod wozem? Analiza ostatnich sondaży

W ostatnich tygodniach ukazało się wiele sondaży, które mocno różniły się wynikami. Pewne trendy można było jednak w nich zaobserwować.
Opinia
|
4/23/2021, 06:57 PM
|
Łukasz Ratajczak
Kto na wozie, kto pod wozem? Analiza ostatnich sondaży
AD PLACEHOLDER

Prawo i Sprawiedliwość

Żaden z sondaży nie daje obecnie partii rządzącej szans na powtórzenie wyniku z wyborów parlamentarnych w 2019 roku. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego uzyskało wówczas ponad 43% wszystkich głosów. Ostatnie badania dawały mu około 30% poparcia. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że wiele z tych badań zawierało osoby niezdecydowane, które w wyborach jakąś decyzję będą musieli podjąć. Od czasu spadku poparcia na jesieni, które było spowodowane orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego oraz problemami w walce z koronawirusem Prawo i Sprawiedliwość nie potrafi wrócić do wyników, które uzyskiwali wcześniej. Rozpad Zjednoczonej Prawicy, który wydaje się całkiem możliwy, dodatkowo zmniejsza szansę na kolejną kadencję dla partii obecnie rządzącej.

Trend poparcia: stały

Koalicja Obywatelska

Wielu krytykowało wyniki wyborcze, jakie uzyskiwała Platforma Obywatelska za rządów Grzegorza Schetyny. Obecnie KO w sondażach notuje poparcie znacznie niższe, niż w ostatnich latach. Umacniająca się Polska 2050, konflikty wewnętrzne oraz brak pomysłu na siebie powodują słabnięcie największej partii opozycyjnej. Według ostatnich badań KO nie przekracza nawet 20%. Często zajmuje dopiero trzecie miejsce, spadając za ugrupowanie Szymona Hołowni. Jeśli w Platforma Obywatelska nie znajdzie pomysłu na siebie, może pójść drogą, którą kiedyś podążyło SLD.

Trend poparcia: spadkowy

Polska 2050

Świeżość, z którą na polską scenę polityczną wkroczyła Polska 2050 Szymona Hołowni, wydaje się nie słabnąć. W coraz większej liczbie sondaży zajmuje drugie miejsce, notując wyniki, które pozwoliłyby wprowadzić do Sejmu około 100 posłów. Sam lider nie zalicza wielu wpadek, przez co mało prawdopodobne jest, żeby Polska 2050 poszła drogą Nowoczesnej. Obecnie wyniki na poziomie 20% stają się dla nich powoli normą. Na razie upływ czasu nie osłabia ugrupowania Szymona Hołowni, a wręcz przeciwnie, wydaje się ich wzmacniać. Jeśliw najbliższym czasie odbyłyby się przyspieszone wybory parlamentarne, to Polska 2050 bez wątpienia byłaby ich największym beneficjentem.

Trend poparcia: rosnący

Lewica

Ciągle nie potrafią wrócić do poparcia jakie notowali podczas ostatnich wyborów parlamentarnych, mimo wielu wydarzeń które mogły spowodować znaczny wzrost popularności tego ugrupowania. Chodzi o protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, czy zła sytuacji epidemiologiczna w Polsce. Nie potrafili jednak ich dobrze wykorzystać, przez co korzystała na tym Polska 2050. Obecnie mają dość ustabilizowane wyniki sondażowe, jednak powoli dobijają do poparcia na poziomie 10%.

Trend poparcia: delikatnie rosnący

Konfederacja

Notują wyniki, które zapewniają im solidną reprezentację w Sejmie oraz spokojne przekroczenie progu 5%. Jeszcze półtora roku temu nie było to takie pewne, a w wyborach do Europarlamentu w 2019 roku tego progu nawet nie przekroczyli. Oczywiście startowali wtedy w trochę innym składzie. Obecnie zdaje się, że ustabilizowali poparcie. Mają jednak nad sobą sufit, którego wydaje się, że w najbliższej przyszłości nie przebiją. Znajduje się on na poziomie około 10%. Na jesieni nastąpił spadek ich poparcia wskutek zamieszania związanego ze sprawą aborcji. W zasadzie dopiero niedawno wrócili do wyników, które notowali już rok temu.

Trend poparcia: stały, minimalnie rosnący

PSL - Koalicja Polska

Dla ludowców wyniki jakie uzyskiwali w sondażach rok temu, są obecnie tylko marzeniem. Wtedy zamieszanie spowodowane wybuchem pandemii znacznie podwyższyło wyniki Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz PSL-u. Przynajmniej na to wskazywały sondaże, które były wtedy wykonywane. Obecnie ludowcy notują poparcie poniżej progu wyborczego lub na jego granicy. Oczywiście trzeba pamiętać, iż Polskie Stronnictwo Ludowe bardzo często jest w sondażach niedoszacowane. Jednak nic nie wskazuje na to, żeby byli w stanie wrócić do wyników takich jak chociażby ponad 8%. A wynik taki otrzymali przecież podczas ostatnich wyborów parlamentarnych.

Trend poparcia: delikatnie spadkowy


Źródło: https://ewybory.eu/sondaze/

Autor
Łukasz Ratajczak
Mam 17 lat. Uczęszczam do drugiej klasy Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie. Jestem katolikiem oraz konserwatystą. Hobbystycznie interesuję się polityką oraz sportem.
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team