myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

Łukaszenka: możliwe, że białoruscy żołnierze pomagali migrantom przedostać się do Polski

W wywiadzie dla BBC przywódca Białorusi odniósł się do kryzysu migracyjnego na granicy z Polską, tłumienia zeszłorocznych protestów oraz stanu społeczeństwa obywatelskiego w swoim kraju.
News
|
11/19/2021, 06:23 PM
|
Michał Lubowicki
Łukaszenka: możliwe, że białoruscy żołnierze pomagali migrantom przedostać się do Polski
AD PLACEHOLDER

Łukaszenka stwierdził, że „całkowicie możliwe” jest to, iż jego wojska pomagały migrantom przedostać się do Polski. – Jesteśmy Słowianami, mamy serca. Nasi żołnierze wiedzą, że migranci jadą do Niemiec. Może ktoś im pomagał. Nawet nie będę się tym zajmował – powiedział.

Unia Europejska i NATO oskarżają Łukaszenkę o to, że zwabił migrantów na granicę fałszywymi obietnicami łatwego dostania się do UE. Sam przywódca zaprzecza takim twierdzeniom:

Powiedziałem im [Unii Europejskiej], że nie zamierzam zatrzymywać migrantów na granicy, przetrzymywać ich na granicy, a jeśli od teraz nadal będą przyjeżdżać, to i tak ich nie zatrzymam, bo oni nie przyjeżdżają do mojego kraju, tylko do waszych. Ja ich tu nie zapraszałem. I szczerze mówiąc, nie chcę, żeby przejeżdzali przez Białoruś.

W tym samym wywiadzie Łukaszenka został spytany o brutalne tłumienie zeszłorocznych, pokojowych protestów, które rozpoczęły się po wyborach prezydenckich, uznanych przez państwa zachodnie za sfałszowane. Dziennikarz BBC próbował wręczyć Łukaszence film przedstawiający ludzi wychodzących z okrytego złą sławą aresztu w Mińsku z obrażeniami odniesionymi w wyniku tortur, na co ten odparł:

OK, OK, przyznaję, przyznaję. Ludzie byli bici w areszcie śledczym na Akrescinie. Ale byli też bici milicjanci, a tego nie pokazaliście.

Następnie Łukaszenka został zapytany o niszczenie na Białorusi społeczeństwa obywatelskiego, przejawiające się m.in. zamknięciem od lipca 270 organizacji pozarządowych. Białoruski przywódca odpowiedział:

Zmasakrujemy wszystkie szumowiny, które wy [Zachód] finansowaliście. Och, jesteście zdenerwowani, że zniszczyliśmy wszystkie wasze struktury!

Liderka białoruskiej demokratycznej opozycji Swiatłana Cichanouska skrytykowała BBC za przeprowadzenie wywiadu z Łukaszenką, który uznała za „udzielanie głosu dyktatorowi”.


Autor
Michał LubowickiMichał Lubowicki
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team