.Nowoczesna odzyska 28 mln? Strasburg zadecyduje

4/21/2021 • minuta czytania
Opinia|Polityka, Polska, Europa
.Nowoczesna odzyska 28 mln? Strasburg zadecyduje
Błąd skarbnika partii Petru pozbawił ją w 2015 75% subwencji i doprowadził do rozpadu struktur. Dla .N pojawiło się jednak światełko nadziei

Ówczesna decyzja PKW została początkowo zaskarżona przez założyciela partii - Ryszarda Petru - do Sądu Najwyższego. W 2016 r. SN oddalił jednak skargę Nowoczesnej i podtrzymał decyzję Państwowej Komisji Wyborczej o odrzuceniu sprawozdania finansowego z wyborów w 2015 r. w wyniku niezgodnego z prawem przelania 2 mln złotych z konta partii na konto komitetu wyborczego.

Tym samym ugrupowanie straciło a rzecz Skarbu Państwa zakwestionowaną przez PKW kwotę, a także 75% (4,65 mln zł) rocznej subwencji na działalność partii politycznych i 75 proc. dotacji podmiotowej, którą miało otrzymać w związku ze zdobytymi mandatami poselskimi. Odpowiedzialny za błędny przelew Michał Pihowicz zrezygnował z funkcji skarbnika partii. W 2018 r. Sąd Najwyższy skierował pytanie prawne do Trybunału Konstytucyjnego dotyczące przepisów, na podstawie których PKW odrzuca sprawozdania finansowe partii politycznych.

Trybunał w Strasburgu

W związku z brakiem efektów w Polsce, Ryszard Petru postanowił w 2017 zaskarżyć decyzję PKW do Trybunału w Strasburgu, wtedy już jako lider nieistniejącej obecnie partii "Teraz". Walka formacji Petru, Lubnauer i Szłapki trwa już 3 lata, ale powoli nadchodzi jej koniec. Nowoczesna otrzymała informację potwierdzającą, że Trybunał podziela ich zdanie w kwestii błędów popełnionych w interpretacji PKW z 2015 roku. Rozprawa odbędzie się w połowie 2021 roku i może być bardzo ciekawym zdarzeniem w historii polskiej polityki. Partia, która od wielu lat dążyła ku upadkowi może nagle otrzymać zastrzyk finansowy i zacząć dyktować warunki innym. Jak się jednak stanie? Zobaczymy.


Źródło: mypolitics.pl

Leonardo GóreckiLeonardo Górecki

Udostępnij

Społeczność
Chcesz dodać własny tekst? Prześlij go nam!

Testy poglądów politycznych

myPolitics
Kompas
Partie
Politycy
7 osi
100 pytań
Cechy
Pokaż więcej
Słaby quiz? Stwórz lepszy w naszym edytorze!
Panel twórcy

Udostępnij

Społeczność
Patronite
Nie mamy powiązania z żadną opcją wpływu i nikt nas nie finansuje. Możesz wesprzeć nasze działania poprzez Patronite

Patroni myPolitics

    Stan na dzień: 8/12/2021
    Made with  by myPolitics Team