myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

Nowe dane na temat sentymentów ekonomicznych biznesów i konsumentów w UE

W nowym raporcie sporządzonym przez Komisję Europejską wskaźnik nastrojów ekonomicznych wrócił do poziomu sprzed pandemii.
News
|
4/30/2021, 09:37 AM
|
Mateusz Cupryniak
Nowe dane na temat sentymentów ekonomicznych biznesów i konsumentów w UE
AD PLACEHOLDER

W czwartek 29 kwietnia ukazał się nowy raport sporządzony przez Komisję Europejską na temat nastrojów ekonomicznych na terenie Unii Europejskiej i strefy euro.

Jak widzimy na wyżej pokazanym wykresie wskaźniki ESI i EEI wróciły do poziomu sprzed pandemii. Czym są te wskaźniki i co oznacza ich wzrost?

EEI - Employment Expectations Indicator, to wskaźnik opracowywany na podstawie średniej ważonej planów zatrudnienia menadżerów z czterech sektorów gospodarki. Ankietowanymi sektorami są przemysł, usługi, handel detaliczny i budownictwo. Obliczone średnie są skalowane tak by wartość 100 oznaczała długoterminową średnią a odchylenie standardowe wynosiło 10 tj. wartości powyżej 100 oznaczają, że oczekiwania menadżerów są na wysokim poziomie biorąc pod uwagę oczekiwania z przeszłości i w około 68% przypadków wartość wskaźnika powinna mieścić się w przedziale 90-110.

ESI - Economic Sentiment Indicator, to złożony wskaźnik opracowywany na podstawie balansu odsetka odpowiedzi pozytywnych i negatywnych na wybrane pytania zadane firmom z ankietowanych sektorów gospodarki i konsumentom. Te balanse są potem przeliczane przez odpowiednią wagę przypisaną do danej grupy ankietowanych. Tymi grupami są: przemysł - (waga)40%, usługi - 30%, konsumenci - 20%, handel detaliczny - 5% i budownictwo - 5%. Tak jak w przypadku wskaźnika EEI wyniki są skalowane tak by długoterminową średnią była wartość 100 i odchylenie standardowe wynosiło 10 tj. wartości powyżej 100 oznaczają ponad przeciętne sentymenty ekonomiczne.

A więc co tak naprawdę oznacza podniesienie się wartości tych wskaźników? Oczywiście same wskaźniki dotyczą jedynie sentymentów ekonomicznych a nie samych wyników ekonomicznych, jednak takie wskaźniki mogą pomóc nam przewidzieć jak będzie rozwijać się sytuacja gospodarcza w przyszłości. Z danych możemy wyczytać dość duży wzrost optymizmu a co szczególnie ważne zaobserwowano go również w 6 największych gospodarkach Unii Europejskiej tj. w Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Niderlandach i Polsce. Co ciekawe to w Polsce nastąpił największy wzrost ESI z wcześniej wymienionych 6 gospodarek (+11.3). Najważniejszą informacją jest to, że zmiany w wartościach wskaźników EEI i ESI powracające na poziom sprzed pandemii zdają się wskazywać na potencjał silnego wzrostu gospodarczego w Polsce i całej Unii Europejskiej w bliskiej przyszłości.

Zobacz cały raport: https://ec.europa.eu/info/sites/default/files/full_bcs_2021_04_en_0.pdf


Źródła:

Autor
Mateusz Cupryniak
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team