PE uchwalił rezolucję ws. mechanizmu warunkowości
Czego dotyczy rezolucja?
Rezolucja pt. „Rule of Law” (pl. praworządność) dotyczy stosowania wcześniej już podjętego rozporządzenia nr 2020/2092 ws. warunkowania dostępu do funduszy UE praworządnością. Jak głosi jej treść, jest ona dezaprobatą na bezczynność KE, która wciąż nie wszczęła procedury umocowanej w rozporządzeniu nr 2020/2092:
KE nie uruchomiła procedury określonej w rozporządzeniu w sprawie warunkowości w najbardziej oczywistych przypadkach naruszeń praworządności w UE.
Debata w PE
Rezolucja jest autorstwa EPL, S&D, RE, Zielonych i Lewicy, w tym polskiej europosłanki Sylwii Spurek. Przeciwko podjęciu rezolucji głosowała ECR i ID. Politycy PiS mówili jednym głosem: to nie Polska ma problem z praworządnością, a UE. Wtórowała im ID, przestrzegając UE przed ingerencją w suwerenność państw członkowskich.
Bierność KE w liczbach
Daniel Freund (Zieloni) zauważył, że PE od 2010 r. debatował już 24 razy nad praworządnością na Węgrzech (a od 2015 r. w Polsce) i wciąż nie przynosi to żadnego efektu. Podjęcie rozporządzenia nr 2020/2092 było kamieniem milowym i dało KE podstawę do działania.