myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

PiS czy KO? Trzecia Droga czy Konfederacja? Co za wyścig! [Ostatnia prognoza przed ciszą wyborczą!]

Kto wygra wybory? Kto zajmie trzecią pozycję? Szykuje się niedziela pełna politycznych emocji. Zapraszamy na ostatnią prognozę Mateusza Pluty przed ciszą wyborczą!
|
6/7/2024, 08:24 PM
|
Mateusz Pluta
PiS czy KO? Trzecia Droga czy Konfederacja? Co za wyścig! [Ostatnia prognoza przed ciszą wyborczą!]
AD PLACEHOLDER

Lokale wyborcze otworzą się za kilkadziesiąt godzin! Przedwyborcze sondaże wskazują faworyta - Koalicję Obywatelską. Praktycznie we wszystkich ogólnopolsko dostępnych sondażach na pozycji lidera znajduje się ugrupowanie Donalda Tuska. Na ostatniej prostej jednak kampania nabrała niespodziewanej dynamiki za sprawą wydarzeń na polsko-białoruskiej granicy, śmierci młodego, 21-letniego polskiego żołnierza. Na jaw wyszły też informacje o zakutych w kajdankach polskich żołnierzach. Wszystkie te wydarzenia zaprawiły mnie o niemały ból głowy, ponieważ każda z nich potencjalnie może mieć wpływ na niedzielne wybory, a czasu na badania praktycznie nie ma, a nawet jeśli by był, to żadna pracownia nie jest w stanie teraz wychwycić realnego wpływu na niedzielne wyniki.

Próbując oszacować wpływ wszystkich zmiennych - oto ostatnia przed wyborami prognoza poparcia. Na pierwszym miejscu znajduje się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 34,9%, tuż za nią plasuje się Koalicja Obywatelska z 34,2% poparcia. Różnica jest zatem w granicach błędu statystycznego. Poparcie dla PiS powinno znaleźć się w przedziale 33,4%-36,4, zaś KO w przedziale 32,7%-35,7%. Istnieje zatem możliwość, że KO ostatecznie w niedzielę zajmie pierwsze miejsce, choć jest to mniej prawdopodobne.

Ciekawie wygląda także walka o trzecie miejsce na podium. Konfederacja cały czas goni Trzecią Drogę. Na ugrupowanie Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza wg prognozy zagłosuje 10,1% Polaków, zaś na Konfederację 10%. Istnieje zatem również statystyczna możliwość, że to Konfederacja zajmie trzecią lokatę.

Dalej znajduje się Lewica z 7,4% poparcia, Bezpartyjni Samorządowcy 1,8% i PolEXIT 1,0%

Na podstawie powyższych wyników podział mandatów prezentuje się następująco:

PiS - 20, KO - 19, TD - 5, Konfederacja - 5, Lewica - 4.

Tak wygląda to w poszczególnych okręgach w zależności od ugrupowania:

Prawo i Sprawiedliwość. Strata 7. mandatów względem 2019 roku (po jednym w okręgu nr 3 Olsztyn, nr 4 Warszawa, nr 6 Łódź, nr 10 Kraków, nr 11 Katowice, nr 13 Gorzów i albo w okręgu nr 7 Poznań albo w okręgu nr 12 Wrocław - tu zależy, która lista PiS zdobędzie większy wynik, ta uratuje mandat.)

Koalicja Obywatelska. Wzrost o 6 mandatów. Dla tej partii zysk np. dwóch mandatów w okręgu nr 10 Kraków. Niepewny los trzeciego mandatu Koalicji w Warszawie i drugiego w Gorzowie - która lista, warszawska lub gorzowska Koalicji uzyska lepszy wynik przy rozdzielaniu mandatów, ta go uzyska.

Trzecia Droga. 5 mandatów. Praktycznie pewne dwa mandaty PSL (Hetman w Wielkopolsce i Jarubas w małopolsko-świętokrzyskim okręgu), pewny mandat Polski2050 na Śląsku Michała Gramatyki i Michała Kobosko w Warszawie. Wyścig o piąty mandat między Bożeną Żelazowską z PSL w okręgu 5 (Warszawa II), Pawłem Zalewskim z Polski2050 w okręgu nr 3 (Olsztyn) i Różą Thun w okręgu 12 obejmującym województwa dolnośląskie i opolskie. Różnice prognozowanych głosów między listami są zbyt niskie, by określić który z wymienionych kandydatów ma szansę na mandat.

Konfederacja ma szansę, podobnie jak Trzecia Droga, na 5 mandatów. Praktycznie pewne mandaty Konfederacja ma w okręgu 4 Warszawa, nr 10 Kraków (tu wyścig między Berkowiczem a Braunem), 11 Katowice, 12 Wrocław. Bój o piąty mandat między okręgiem Poznań a Olsztyn.

Ostatnim ugrupowaniem, które może liczyć na mandaty jest Lewica. Pewne mandaty mają w okręgu Wrocław, Katowice, Warszawa. O ostatni mandat wyścig między Poznaniem a Krakowem, choć faworytem jest w tym przypadku okręg Poznań i minister Joanna Scheuring-Wielgus.

Co się zmieniło w prognozach od zeszłego roku?

Na pierwszy rzut oka rzuca się osłabienie Trzeciej Drogi - spadek jest zauważalny. Od zimy, kiedy TD była najsilniejsza, poparcie spadło o około 8 p.p. Zauważalny jest wzrost Koalicji Obywatelskiej, który pozwolił się zbliżyć do PiS. Wspomniany PiS i Lewica mogą liczyć na względnie stabilne poparcie. PiS w granicach 35%, zaś Lewica w okolicach 7-8%.

Podstawą powyższej prognozy przedwyborczej jest założenie niedzielnej frekwencji na poziomie 36%. Każdy odchył frekwencji może zaburzać wyniki. Szacunkowo, im większa frekwencja, tym większa szansa na wyprzedzenie PiS przez Koalicję Obywatelską i zachowanie trzeciej lokaty przez Trzecią Drogę. Bardzo ważnym jest też, gdzie frekwencja będzie wyższa, a gdzie niższa - inni bowiem wyborcy o innych preferencjach wyborczych mieszkają w największych miastach a inni na terenach wiejskich.

Wszystkich natomiast, bez względu na preferencje partyjne czy miejsce zamieszkania gorąco zachęcam do udziału w niedzielnych wyborach! Każdy głos ma znaczenie.

Autor
Mateusz PlutaMateusz Pluta
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team