Pozytywna opinia Komisji Europejskiej ws. polskiego KPO. 36 mld euro popłynie do Polski
Orzeczenie ma związek z nowelizacją polskiej ustawy o Sądzie Najwyższym. "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy" - czytamy w komunikacie prasowym KE.
"Komisja Europejska pozytywnie zaopiniowała dziś polski Krajowy Plan Odbudowy, co jest ważnym krokiem w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro grantów i 11,5 mld euro pożyczki w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności (RRF). Finansowanie to będzie wspierać wdrożenie kluczowych inwestycji i środków naprawczych, które określono w polskim planie odbudowy. Pozwoli to Polsce na wyjście silniejszym z pandemii COVID-19 i na postęp w zielonej i cyfrowej transformacji" - dodano.
Wniosek o realizację planu został skierowany do Rady Europejskiej. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen uda się w czwartek (02.06) do Warszawy celem prezentacji planu. Jest to tak sama procedura, jak w przypadku KPO innych krajów członkowskich, przekazał unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni.
W czasie obrad na temat polskiego KPO przeciwko akceptacji projektu byli Margrethe Vestager oraz Frans Timmermans.
Do przygotowania Krajowych Planów Odbudowy - będących dokumentami opisującymi sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE - zobowiązane były rządy wszystkich krajów członkowskich UE. Strona polska czekała na wydanie decyzji w sprawie jej wniosku ponad rok ze względu m.in. na spór o Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.
Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym - zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę - została uchwalona przez Sejm w zeszłym tygodniu. Obecnie nad nowelą pracuje Senat.
Źródło: ec.europa.eu