myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

Pozytywna opinia Komisji Europejskiej ws. polskiego KPO. 36 mld euro popłynie do Polski

Członkowie Komisji Europejskiej podczas środowego kolegium zaakceptowali polski Krajowy Plan Odbudowy. Przeciw było dwóch komisarzy. Dzięki tej długo wyczekiwanej decyzji do Polski popłynie ok. 36 mld euro z unijnego Funduszu Odbudowy.
News
|
6/1/2022, 06:07 PM
|
Damian Olszewski
Pozytywna opinia Komisji Europejskiej ws. polskiego KPO. 36 mld euro popłynie do Polski
AD PLACEHOLDER

Orzeczenie ma związek z nowelizacją polskiej ustawy o Sądzie Najwyższym. "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy" - czytamy w komunikacie prasowym KE.

"Komisja Europejska pozytywnie zaopiniowała dziś polski Krajowy Plan Odbudowy, co jest ważnym krokiem w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro grantów i 11,5 mld euro pożyczki w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności (RRF). Finansowanie to będzie wspierać wdrożenie kluczowych inwestycji i środków naprawczych, które określono w polskim planie odbudowy. Pozwoli to Polsce na wyjście silniejszym z pandemii COVID-19 i na postęp w zielonej i cyfrowej transformacji" - dodano.

Wniosek o realizację planu został skierowany do Rady Europejskiej. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen uda się w czwartek (02.06) do Warszawy celem prezentacji planu. Jest to tak sama procedura, jak w przypadku KPO innych krajów członkowskich, przekazał unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni.

W czasie obrad na temat polskiego KPO przeciwko akceptacji projektu byli Margrethe Vestager oraz Frans Timmermans.

Do przygotowania Krajowych Planów Odbudowy - będących dokumentami opisującymi sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE - zobowiązane były rządy wszystkich krajów członkowskich UE. Strona polska czekała na wydanie decyzji w sprawie jej wniosku ponad rok ze względu m.in. na spór o Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym - zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę - została uchwalona przez Sejm w zeszłym tygodniu. Obecnie nad nowelą pracuje Senat.

Źródło: ec.europa.eu

Autor
Damian Olszewski
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team