myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

Prezydent z wizytą w Egipcie. „Egipt jest jednym z najważniejszych partnerów Polski wśród państw arabskich”

Andrzej Duda odbył oficjalną trzydniową wizytę w Egipcie. To pierwsza taka wizyta polskiego prezydenta w tym kraju od 30 lat. Wśród wielu poruszonych tematów pierwsze miejsce zajmowało bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe w kontekście wojny na Ukrainie.
News
|
5/31/2022, 06:03 PM
|
Andrzej Karpiński
Prezydent z wizytą w Egipcie. „Egipt jest jednym z najważniejszych partnerów Polski wśród państw arabskich”
AD PLACEHOLDER

Jedną z głównych przyczyn wizyty prezydenta jest bezpieczeństwo żywnościowe krajów Afryki Północnej, które w są w dużej mierze uzależnione od dostaw zboża z Ukrainy. Był to także jeden z głównych tematów rozmów Andrzeja Dudy z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim oraz premierem Mustafą Madbulim.

Rozmawialiśmy oczywiście o kwestii wojny na Ukrainie, wpływu rosyjskiej agresji jakie ma ona na światowe bezpieczeństwo, oczywiście z punktu widzenia Egiptu przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe. (...) [Trzeba znaleźć] jakiś sposób, by (...) ziarno z Ukrainy, które uda się zebrać z ukraińskich pól, mogło trafić w tym roku do krajów Afryki Północnej, między innymi do Egiptu. W Egipcie jest to 80 proc. całego zboża które jest rocznie zużywane w tym państwie

– mówił Prezydent.

Powaga tej sytuacji na Ukrainie z punktu widzenia Egiptu i bezpieczeństwa żywnościowego w Egipcie jest ogromna.

– dodał.

Andrzej Duda już w piątek 27 maja, podczas wystąpienia na Gali Agro-Ligi 2021, komentował sprawę potencjalnego eksportu polskiego zboża do krajów Afryki Północnej zagrożonych gwałtownym spadkiem dostaw z Ukrainy:

Być może, że państwa płody rolne, to co w tym roku zbierzecie państwo z pól, trafi do Afryki, do Ameryki Południowej, do wielu innych miejsc, gdzie będzie ratowało życie. (...) Wojna, która teraz toczy się za naszą granicą na Ukrainie może spowodować ogromny kryzys żywnościowy na świecie, to problem tego, że Ukraina na wielu rynkach stanowiła fundament importu zboża, oleju słonecznikowego, wielu innych produktów rolnych.

Prezydent mówił również o współpracy energetycznej między Egiptem a Polską, zwłaszcza w zakresie dostaw gazu ziemnego przez polski terminal LNG w Świnoujściu:

Rozmawialiśmy o kwestiach energetycznych, o przyszłych mam nadzieję dostawach z Egiptu gazu LNG do Polski do naszego terminalu w Świnoujściu, a w przyszłości, mam nadzieję, do nowego terminalu, który zamierzamy ulokować w Gdańsku.

Kontynuacją agendy gospodarczej było podpisanie umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Arabskiej Republiki Egiptu o współpracy gospodarczej. Zaraz po tym wydarzeniu prezydent wraz z premierem Egiptu otworzył Polsko-Egipskie Forum Gospodarcze.

– Jako jedna z najprężniej rozwijających się gospodarek wśród państw afrykańskich oraz największy kraj arabski, Egipt stanowi atrakcyjne miejsce dla polskich przedsiębiorców i inwestorów – zapewnił Andrzej Duda podczas spotkania.

– Liczę również na efekty rozmów business–to–business pomiędzy polskimi i egipskimi firmami, a też ośrodkami badawczymi. Jestem przekonany, że rozmowy te pomogą wspólnie zidentyfikować te obszary, w których istnieją największe szanse na współpracę, a wynik dzisiejszych rozmów przełoży się na konkretne projekty w przyszłości – podkreślił prezydent.

Prezydent podczas przemówienia na obradach Forum.

Innymi ważnymi elementami programu wizyty były spotkania prezydenta i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy z mało liczną (bo liczącą ok. 600 osób), lecz aktywną Polonią w Egipcie oraz ze zwierzchnikiem Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, papieżem Tawadrosem II.

Mam nadzieję, że ta wizyta będzie miała charakter przełomowy i że relacje, które tutaj przez prowadzone rozmowy polityczne się budują, zaprocentują także na przyszłość

– mówił prezydent w ostatnim dniu wizyty.

Ostatnim polskim prezydentem, który odbył w Egipcie oficjalną, państwową wizytę był Lech Wałęsa w 1992 r. Prezydent Egiptu odwiedził Polskę w 2008 r.


Źródło: KPRP, prezydent.pl, KPRP na Twitterze

Autor
Andrzej Karpiński
Uczeń Teologii i Religioznawstwa na Uniwersytecie w Oksfordzie, pasjonat interakcji filozofii nowoczesnej i chrześcijaństwa; polityki; górskich wędrówek i dyskusji przy dobrym whisky.
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team