myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

KO czy PiS? Kto prowadzi w wyścigu do Brukseli? Najnowsza prognoza

KO czy PiS? Kto prowadzi w wyścigu do Brukseli? Oto autorska, najnowsza prognoza!
Opinia
|
5/20/2024, 09:30 AM
|
Mateusz Pluta
KO czy PiS? Kto prowadzi w wyścigu do Brukseli? Najnowsza prognoza
AD PLACEHOLDER

Wybory do Parlamentu Europejskiego już za niecałe trzy tygodnie. Zgodnie ze wcześniejszymi przewidywaniami kampania okazuje się mdła i mało merytoryczna. Dwa największe komitety, czyli PiS i KO przerzucają się oskarżeniami o prorosyjskość i agenturalną działalność. PiS świadomie gra na podkręcanie polaryzacji w kontekście światopoglądowym i rozgrywa kampanię homofobią. Kaczyński wykorzystuje też fakt ostatniej decyzji prezydenta Warszawy dot. ściągania krzyży z warszawskich urzędów. Choć ogólnodostępne sondaże wskazują na wyrównaną walkę między PiS a KO, czasem dając miejsce lidera jednym, a raz drugim (w ostatnim sondażu Opinia24 dla ‘Gazety Wyborczej’ 31% do 29% wygrywa KO) to w autorskiej prognozie wygrywa Prawo i Sprawiedliwość, które w dodatku powiększa przewagę nad Koalicją Obywatelską.

WYNIKI NAJNOWSZEJ PROGNOZY. PiS PRZED KO

36,3% dla partii Jarosława Kaczyńskiego, 31,7% dla ugrupowań wchodzących w skład Koalicji Obywatelskiej. Tak prezentuje się czołówka w peletonie. PiS w porównaniu do ostatniego badania zyskało 0,7 pkt%, zaś KO tyle samo, ale straciła. Na dalszych miejscach plasują się:

Trzecia Droga 11,6% (-2,0 w stosunku do ostatniej symulacji)

Konfederacja 8,9% (+0,5)

Lewica 7,2% (-0,4)

Inni 4,3% (+2,0)

Na podstawie powyższych wyników podział euromandatów jest następujący:

PiS – 20 mandatów, KO – 18 mandatów, Trzecia Droga – 6 mandatów, Konfederacja – 5 mandatów, Lewica – 4 mandaty.

PiS wygrywa w sześciu okręgach, KO w siedmiu, jednak województwo śląskie jest bardzo niepewne – przewaga KO wynosząca ledwie 0,1 punktu procentowego (33,9 do 33,8) nie daje żadnej gwarancji zwycięstwa w tym regionie.

Na najwyższe poparcie Prawo i Sprawiedliwość może liczyć w województwie podkarpackim – 53,7%, na najniższe w pomorskim – 27,4%. Koalicja Obywatelska odwrotnie, na najwyższe może liczyć w pomorskim – 43,0%, najniższe na podkarpaciu – 17,1%. Jak doskonale widać PiS w swoich ‘bastionach’ ma znacznie wyższą przewagę nad KO niż KO nad PiS w swoich, co również jest składową tego, iż PiS dystansuje drugą KO w wyniku ogólnopolskim.

Na poniższym wykresie masz możliwość sprawdzenia szczegółowych wyników w okręgach. (Wyniki zaokrąglone do liczby całkowitej)

Trzecia Droga najwyższy wynik ma szansę uzyskać w kujawsko-pomorskim (14,2%) i wielkopolskim (14,0%), najniższe w okręgu nr 12 obejmującym województwa dolnośląskie i opolskie (9,2%)

Lewica poszczycić się może najwyższym wynikiem w okręgu 4 (Warszawa) – 10%, zaś najniższy wynik z województwa podkarpackiego, wynoszący 4% pozostawia wiele do życzenia.

Konfederacja, podobnie jak PiS, najwyższy wynik ma szansę uzyskać w województwie podkarpackim (11,6%), zaś najniższy na drugim biegunie Polski, w okręgu 13 obejmującym województwa zachodniopomorskie i lubuskie – tam poparcie dla Konfederacji szacuję na 6,3%.

SPADA PRZEWIDYWANA FREKWENCJA

Przewidywana frekwencja wynosi 40%, co stanowi spadek o 9 punktów procentowych w stosunku do ostatniej symulacji z kwietnia. Najwyższa przewidywana jest w okręgu 4 (Warszawa) – 51%, zaś najniższa w okręgu nr 2 (Bydgoszcz), 12 (Wrocław) i 13 (Gorzów Wlkp.) – 36%.

Autor
Mateusz PlutaMateusz Pluta
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team