myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

„Raport o stanie państwa” Lewicy [RELACJA]

W sobotę 13 listopada odbyła się prezentacja „Raportu o stanie państwa” autorstwa posłów i ekspertów Lewicy. Zapraszamy do przeczytania relacji z wydarzenia.
News
|
11/18/2021, 11:06 PM
|
Erwin Rabarijoely
„Raport o stanie państwa” Lewicy [RELACJA]
AD PLACEHOLDER

Ostatni weekend wyznaczył półmetek IX kadencji Sejmu. Z tej okazji posłowie Lewicy postanowili podsumować 6 lat rządów Zjednoczonej Prawicy, prezentując w sobotę 13 listopada przygotowany przez siebie „Raport o stanie państwa”. 78-stronicowy dokument składa się z 18 rozdziałów poświęconych danym zakresom z polityki krajowej i międzynarodowej prowadzonej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Każdy rozdział składa się z analizy danej dziedziny dokonanej przez parlamentarzystów i ich ekspertów oraz rekomendacji, które – ich zdaniem – mogłyby naprawić to, co zostało uczynione podczas „Dobrej Zmiany”.

Wystąpienie wprowadzające wygłosił przewodniczący KKP Lewicy Krzysztof Gawkowski. Dla myPolitics wypowiedzieli się politycy Lewicy – zachęcamy do odsłuchania rozmów. Wydarzenie skomentował współprzewodniczący Nowej Lewicy, europoseł Robert Biedroń:

Rozmowa z Robertem Biedroniem
Współprzewodniczący Nowej Lewicy o wydarzeniu, na którym prezentowany jest przygotowany przez parlamentarzystów Lewicy “Raprot o stanie państwa”.

Sprawy społeczne i wymiar sprawiedliwości

Na scenę po szefie klubu parlamentarnego weszła posłanka Katarzyna Kotula, która poruszyła temat polityki społecznej. Politykę demograficzną rządu, w tym program 500+, oceniła jako nieskuteczną odpowiedź na niski przyrost naturalny, dodając między innymi, że w Polsce wciąż 2 mln osób pozostaje w skrajnym ubóstwie.

Krzysztof Śmiszek, mówiący następnie o jakości wymiaru sprawiedliwości, stwierdził, że „7 miesięcy dłużej [niż przed rządami PiSu] trwa oczekiwanie na wyrok w postępowaniu sądowym”. Poruszył też problem warunków pracy urzędników obsługujących wymiar sprawiedliwości oraz wskazał na kryzys wokół Krajowej Rady Sądownictwa, podając liczbę miliona wyroków, które miały paść od nowego obsadzenia tego organu, a które mogłyby zostać poddane w wątpliwość i legalność. Odnosząc się do kwestii praw człowieka, stwierdził, że rasizm i ksenofobia to „oficjalne elementy rządowej agendy”.

Polityka zagraniczna

Po Krzysztofie Śmiszku głos zabrał Maciej Gdula, który stwierdził, że „PiS traktuje Unię jako coś obcego, odrębnego”, jednocześnie wskazując Polskę jako jeden z pięciu najważniejszych krajów Wspólnoty. Andrzej Szejna, również obecny na scenie, krytycznie wyraził się nt. polityki zagranicznej prowadzonej przez obecną władzę, oceniając, że „PiS zrujnował dorobek poprzednich rządów w zakresie pozycji Polski na arenie międzynarodowej” oraz przyczynił się do „dewastacji służby dyplomatycznej”. Stwierdził, że Lewica „przywróci etos pracownika służby dyplomatycznej”, a jako receptę na odbudowanie reputacji Polski na arenie międzynarodowej wymienił m.in. współudział przy projektach globalnych, jak np. aktywne działanie w zakresie ochrony klimatu.

Ochrona zdrowia i gospodarka oraz finanse publiczne

W następnym segmencie Marek Rutka mówił o problemach polskiej służby zdrowia, przytaczając m.in. fakt zadłużenia szpitali w kraju na łączną kwotę 17 mld złotych. Wskazał również na liczbę 140 tysięcy nadmiarowych zgonów podczas pandemii COVID-19, określając ten czas jako oblany egzamin z odpowiedzialności rządzących.

Rozmowa z Dariuszem Standerskim
“Ceny od ostatnich wyborów wzrosły o ponad 10% a miesięczne rachunki i zakupy podrożały średnio o 130 złotych na osobę” - tak komentuje zmiany w codziennym życiu gospodarczym Polaków po 6 latach rządó

Potem Dariusz Standerski, mówiąc o gospodarce, powiedział, że ceny od ostatnich wyborów wzrosły o ponad 10%, a miesięczne rachunki oraz wydatki na zakupy – średnio o 130 złotych.  W kontekście finansów publicznych powiedział, że obecnie 290 mld złotych znajduje się „poza budżetem bez demokratycznej kontroli”. Dopytany później, co miał na myśli, doprecyzował, że chodzi o różne fundusze, którymi dysponują ministrowie, jak np. Fundusz Sprawiedliwości, w których wydawanie pieniędzy ma być poza kontrolą.

Samorząd i ekologia

– Samorząd to nasza wielka wartość – tymi słowami Karolina Pawliczak zaczęła czwarty segment prezentacji raportu. Potem mówiła o patologiach, jakie jej zdaniem w nim się zdarzają – „zastraszaniu” oraz „mechanizmach wsparcia”, czyli przypadkach, gdy „władza z różnych funduszy bardziej wspiera te samorządy bliższe władzy, niż opozycyjne”. Dodała też: „Nie ma demokracji bez samorządności a Lewica zawsze będzie o to walczyć”.

Rozmowa z Beatą Maciejewską
“Jesteśmy i będziemy po zielonej stronie mocy. (...)Chcemy zielonej Polski a nie węglowej wyspy w centrum Europy!” - tak mówiła podczas prezentacji części związanej z ochroną środowiska “Raportu o sta

Beata Maciejewska, analizując kwestię ochrony środowiska, powiedziała o „skutecznie zlikwidowanych zielonych farmach wiatrowych”, wskazując, że chodzi jej o regulacje wprowadzone przez rządzących, które utrudniają zakładanie takich elektrowni. Podsumowując tematykę ekologii, stwierdziła: „Jesteśmy, byliśmy i będziemy po zielonej stronie mocy. (...) OZE, OZE i jeszcze raz OZE! Chcemy zielonej Polski a nie węglowej wyspy w centrum Europy”.

Kultura, edukacja i rolnictwo

W ostatnim, piątym segmencie prezentacji Joanna Scheuring-Wielgus stwierdziła, że „kultura stała się łupem dla swoich”. Dziennikarzy mediów publicznych określiła jako funkcjonariuszy partyjnych poleceń, a procedowanie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, zwanej powszechnie lex TVN, uznała za atak na niezależność mediów.

Rozmowa z Agnieszką Dziemanowicz - Bąk
“Ponad połowa Polaków, gdyby tylko mogła, zabrałaby swoje dzieci z publicznej szkoły.” - tak stwierdziła podczas prezentacji oświatowej części “Raportu o stanie państwa” posłanka Nowej Lewicy Agnieszk

Agnieszka Dziemanowicz-Bąk, mówiąc o edukacji, stwierdziła m.in., że „ponad połowa Polaków, gdyby tylko mogła, zabrałaby swoje dzieci z publicznej szkoły”. Posłanka dopytana o tę kwestię po prezentacji odpowiedziała, że słowa te oparła o sondaż przeprowadzony na zlecenie portalu OKO.press. Przytoczyła też fakt narastającego kryzysu zdrowia psychicznego wśród szkolnej młodzieży oraz krytykowała działalność ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. – Szkoła godna zaufania jest możliwa – zbudujemy ją wspólnie – zakończyła.

Marcin Kulasek oskarżył rząd m.in. o niewykorzystywanie funduszy europejskich dla wsi i rolnictwa. Mówił też o problemach związanych z afrykańskim pomorem świń oraz suszami.


Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy składa się obecnie z 47 posłów . W skład klubu wchodzą przedstawiciele trzech partii: Nowej Lewicy (40 i wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka), Lewica Razem z liderem Adrianem Zandbergiem (6) oraz Polska Partia Socjalistyczna, którą w klubie reprezentuje jeden senator. Pełna treść „Raportu o stanie państwa” jest dostępna tutaj.

Autor
Erwin RabarijoelyErwin Rabarijoely
Katolik, Mulat, Polak, warszawiak. 18-letni maturzysta w VIII LO im. Władysława IV w Warszawie. Zielony konserwatysta. Oprócz polityki (też zagranicznej) interesuję się historią, muzyką i liturgiką.
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team