myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

Rosja: media, w których trwająca operacja nazywana jest atakiem, inwazją lub wypowiedzeniem wojny zostaną ukarane

Rosyjskie media, które nie przedstawiają w swoich materiałach rządowej narracji na temat sytuacji na Ukrainie zostaną ukarane.
News
|
2/26/2022, 08:20 PM
|
Damian Olszewski
Rosja: media, w których trwająca operacja nazywana jest atakiem, inwazją lub wypowiedzeniem wojny zostaną ukarane
AD PLACEHOLDER

Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Ochrony Praw Konsumentów i Dobrobytu Ludzi (Rospotrebnadzor, RBN) zwróciła się do dziesięciu mediów z prośbą o usunięcie fałszywych informacji o wydarzeniach na Ukrainie. Są to media, "w których trwająca operacja nazywana jest atakiem, inwazją lub wypowiedzeniem wojny". Przedstawiciele organu rozpoczęli także śledztwo administracyjne w sprawie i ostrzegli o możliwości nałożenia kary grzywny w wysokości 5 mln rubli.

"Zgodnie z wymogiem Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej Rospotrebnadzor wysłał zawiadomienia o konieczności ograniczenia dostępu do fałszywych informacji do zasobów Echo Moskwy, InoSMI, Mediazon (uznany za agenta mediów zagranicznych), New Times, Dożd (uznany za zagraniczny agenta medialny), Svobodnaya Press, Krym.Realii (uznany za zagranicznego agenta medialnego), Novaya Gazeta, Journalist (uznany za zagranicznego agenta medialnego), Lenizdat" - czytamy w oświadczeniu RBN.

Według agencji "wskazane zasoby pod przykrywką rzetelnych wiadomości zamieszczały nierzetelne społecznie istotne informacje, które nie odpowiadają rzeczywistości, o ostrzale ukraińskich miast przez Siły Zbrojne Rosji i śmierci ludności cywilnej na Ukrainie w wyniku działań armii rosyjskiej, a także materiałów, w których trwająca operacja nazywana jest atakiem, inwazją lub wypowiedzeniem wojny" - czytamy.

"Jeśli wspomniane fałszywe informacje nie zostaną usunięte, dostęp do tych zasobów zostanie ograniczony zgodnie z art. 15.3 ustawy federalnej nr 149-FZ O informacji, technologiach informacyjnych i ochronie informacji" - stoi w orzeczeniu Rospotrebnadzora.

Od 24 lutego rosyjskie media są zobowiązane do relacjonowania "rosyjskiej wojskowej operacji specjalnej", jedynie z wykorzystaniem informacji pochodzących z oficjalnych źródeł Federacji Rosyjskiej. Urzędnicy RBN przypomnieli także, że media są zobowiązane do ustalenia autentyczności materiałów przed publikacją, bądź emisją, zgodnie z art. 49 ustawy o środkach masowego przekazu.

Źródło: Interfax

Autor
Damian Olszewski
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team