myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

Tarcza antyinflacyjna 2.0. Nowy, interesujący obowiązek dla sklepów

Tarcza antyinflacyjna zawiera zapis nakładający na sklepy obowiązek informowania klientów o obniżce VAT. Projekt ustawy wpłynął w środę do Sejmu.
News
|
1/12/2022, 09:17 PM
|
Wiktor Chudak
Tarcza antyinflacyjna 2.0. Nowy, interesujący obowiązek dla sklepów
AD PLACEHOLDER

W projekcie ustawy tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0 znalazł się niespotykany dotąd obowiązek nałożony na polskich przedsiębiorców. Chodzi o zapis, który nakazuje właścicielom sklepu wywieszenie w lokalu informacji o obniżce podatku VAT.

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował we wtorek nową tarczę antyinflacyjną. Znajdzie się w niej wiele istotnych, choć tymczasowych zmian. Kilka z nich, to:

  • zwolnienie z VAT gazu,
  • obniżkę VAT na prąd do 5 proc,
  • obniżkę VAT-u na paliwa do 8 procent,
  • zwolnienie z VAT-u produktów żywnościowych, które dziś objęte są stawką 5 procent,
  • obniżkę VAT na ciepło systemowe do 5 procent,
  • zwolnienie z VAT nawozów.

Jednak oprócz tych regulacji znalazła się także jedna dość niespodziewana. Rządzący zamierzają nałożyć na sklepy spożywcze obowiązek wywieszenia w lokalu plansz informujących o obniżce podatku VAT. Przedsiębiorcy mają informować klientów, że „od dnia 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r. dla towarów spożywczych obowiązuje stawka podatku od towarów i usług obniżona do wysokości 0 procent”. Informacja ta ma być czytelna i dobrze wyeksponowana.

To kłopot, zwłaszcza dla małych sklepów, które i tak mają ograniczoną powierzchnię do umieszczania tego typu informacji. Tymczasem już jest sporo takich, które w sklepie muszą się znaleźć, a dochodzi kolejna. To także kolejne obciążenie administracyjne dla i tak przeciążonych właścicieli – mówi Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu w Rzeczpospolitej.

Co więcej, taki obowiązek ma zostać nałożony nie tylko na sklepy spożywcze. Według portalu wiadomoscihandlowe.pl, taka regulacja może dotknąć także na przykład sprzedawców gazu ziemnego czy energii elektrycznej.

Informacje o obniżkach podatku serwowanych przez PiS dotyczyć będą nie tylko sprzedawców żywności. Podobne tablice albo naklejki informować będą o obniżce VAT na paliwa silnikowe do 8 proc. i na nawozy do 0 proc. Również sprzedawcy gazu ziemnego, energii elektrycznej i energii cieplnej zostaną zobowiązani do przekazywania nabywcy tych towarów informacji o obniżonych stawkach podatku – powiadomił portal.


Źródło zdjęcia: dziennik.pl

Autor
Wiktor Chudak
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team