myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

Szwajcarski rząd zrywa z polityką neutralności. Nowe sankcje wobec Rosji

Wszystkie wprowadzone wobec Rosji unijne sankcje zastosuje także rząd neutralnej do tej pory Szwajcarii. Ponadto przestrzeń powietrzna nad tym krajem również będzie zamknięta dla rosyjskich linii lotniczych – ogłosiła w poniedziałek szwajcarska Rada Związkowa.
News
|
2/28/2022, 04:04 PM
|
Damian Olszewski
Szwajcarski rząd zrywa z polityką neutralności. Nowe sankcje wobec Rosji
AD PLACEHOLDER

„W świetle kontynuowania wojskowej interwencji na Ukrainie Rada Federalna 28 lutego podjęła decyzję o przyjęciu unijnych pakietów sankcji z 23 i 25 lutego” – czytamy w poniedziałkowym oświadczeniu szwajcarskiego rządu. Szwajcaria przyjęła także sankcje finansowe wobec prezydenta Rosji Władimira Putina, premiera Michaiła Miszustina i szefa MSZ Siergieja Ławrowa. Wejdą one w życie natychmiast.

„Szwajcaria potwierdza swoją solidarność z Ukrainą i jej mieszkańcami, dostarczy też pomoc uchodźcom, którzy trafili do Polski” – zadeklarował rząd.

Reperkusje względem rosyjskiego reżimu były już wcześniej zapowiadane przez prezydenta Szwajcarii Ignzio Cassisa. To duży zwrot w polityce tego kraju, bo do tej pory wobec napaści Rosji na Ukrainę władze Szwajcarii się od takich kroków dystansowały.

Niemiecki dziennik „Bild”, powołując się na informacje portalu Swissinfo, wylicza, że rocznie na szwajcarskich kontach lokowane jest nawet 10 mld dolarów, pochodzących od rosyjskich oligarchów.

„Prawie jedna trzecia wszystkich rosyjskich fortun trzymanych za granicą znajduje się w Szwajcarii. 80 proc. rosyjskiego handlu towarami przechodzi przez Szwajcarię” – podaje gazeta.

„Zwłaszcza mniejsze, dyskretne banki prywatne są popularne wśród oligarchów Putina – i zarabiają na tym fortunę” – czytamy w „Bild”.

Źródło: Reuters, Bild

Autor
Damian Olszewski
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team