Ustawa medialna PiS. Porozumienie zapowiada poprawki

7/12/2021 • minuta czytania
News|Polska, Polityka
Ustawa medialna PiS. Porozumienie zapowiada poprawki
Partia Jarosława Gowina chce „rozbroić” kontrowersyjną nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji.

7 lipca grupa posłów PiS reprezentowana przez Marka Suskiego wniosła do Sejmu projekt zmiany ustawy o radiofonii i telewizji. O nowelizacji oraz kontrowersjach wokół niej, związanych z faktem, że jej przepisy znacząco wpłynęłyby na działanie Grupy TVN, pisaliśmy tutaj.

Jeszcze tego samego dnia rano wicepremier Jarosław Gowin przyznał, że jest zaskoczony projektem, który nie był konsultowany z Porozumieniem. Stwierdził wówczas, że „trudno, byśmy popierali rozwiązanie, które mogłoby być wykorzystane do jakiegokolwiek ograniczania pluralizmu mediów”. Marek Suski ocenił zachowanie Porozumienia słowami: „koalicjant jest ostatnio wszystkim zaskoczony” oraz stwierdził, że będzie przekonywał posłów przeciwnych nowelizacji „perswazją, siłą woli i urokiem osobistym”.

Jak się jednak okazuje, Porozumienie chce samo doprecyzować przepisy kontrowersyjnej ustawy. Jak poinformowała rzeczniczka partii Magdalena Sroka, poprawki mają być wzorowane na ustawie covidowej dotyczącej przepisów antyprzejęciowych, z których wyłączone są kraje Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Byłyby to istotne zmiany względem wniesionego przez grupę posłów PiS projektu, gdyż w obecnej formie ogranicza on swoje przepisy wyłącznie do państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego, do którego nie należy choćby Wielka Brytania, czy Stany Zjednoczone.

Według Porozumienia, proponowane poprawki wykluczą możliwość przejęcia mediów przez Rosję, Chiny i kraje arabskie. „Nie uderzą jednak w naszego sojusznika, jakim są Stany Zjednoczone, przed którymi nie musimy się bronić i z którymi chcemy nadal budować przyjacielskie relacje” – zaznaczyła Sroka.


Michał LubowickiMichał Lubowicki

Udostępnij

Społeczność
Chcesz dodać własny tekst? Prześlij go nam!

Testy poglądów politycznych

myPolitics
Kompas
Partie
Politycy
7 osi
100 pytań
Cechy
Pokaż więcej
Słaby quiz? Stwórz lepszy w naszym edytorze!
Panel twórcy

Udostępnij

Społeczność
Patronite
Nie mamy powiązania z żadną opcją wpływu i nikt nas nie finansuje. Możesz wesprzeć nasze działania poprzez Patronite

Patroni myPolitics

    Stan na dzień: 8/12/2021
    Made with  by myPolitics Team