myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

Wielki hit, czy wielki kit? O konwencji Polski 2050 słów kilka

W sobotę 4 września odbył się pierwszy Kongres Ruchu Polska 2050. Tajemniczą osobą, która ma odmienić oblicze polskiej polityka okazała, się aplikacja Jaśmina.
Opinia
|
9/9/2021, 11:42 AM
|
Łukasz Ratajczak
Wielki hit, czy wielki kit? O konwencji Polski 2050 słów kilka
AD PLACEHOLDER

Tajemnicza osoba

Przez długi czas Szymon Hołownia zapowiadał, iż czwartego września zaprezentuje osobę, która odmieni polską politykę. Media spekulowały kto to będzie, podając, że może to być nawet Michelle Obama. Tą niespodzianką okazała się jednak aplikacja polityczna Jaśmina. Ma ona służyć lepszemu poznaniu opinii głównie członków ruchu na dany temat. Wielką rewolucją w polskiej polityce to z pewnością nie jest. Liderowi ruchu Polska 2050 trzeba oddać, że potrafił genialnie zbudować zainteresowanie wokół konwencji. Sama tajemnicza osoba, która miała zmienić oblicze polityki, okazała się raczej kapiszonem, ale udało się zrobić spory szum w mediach. W polityce, zwłaszcza wśród młodych partii czasem sprawdzają się słowa przypisywane Marilyn Monroe, że: "Nie ważne jak mówią, ważne by mówili". Natomiast według mnie zbudowanego zainteresowania nie udało się odpowiednio wykorzystać. Na reszcie konwencji nie przedstawiono postulatów, które mogłyby porwać tłumy. Mimo wszystko wobec kompromitacji PO na granicy polsko-białoruskiej i skandalicznych wypowiedzi na Campus Polska, ruch Szymona Hołowni może w sondażach zyskać. Jednak celem Polski 2050 jest dojście do władzy, a do tego bardzo daleka droga.

Co przedstawiono na konwencji?

Głośnym echem odbiła się propozycja Szymona Hołowni, żeby dopuścić do głosowania 16-letnie osoby. W mojej opinii jest to zupełnie nietrafiony pomysł, który ma na celu jedynie zwiększenie poparcia wśród przyszłych wyborców. Polityka jest rzeczą, która wymaga jednak pewnej powagi i wiedzy. U większości osób zaczynających szkołę średnią poglądy są bardzo zmienne i niestałe. Młodzi ludzie oczywiście mogą angażować się w politykę, ale niekoniecznie biorąc w wyborach odpowiedzialność za losy kraju. Oczywiście można znaleźć wiele osób poniżej osiemnastego roku życia, które byłyby gotowe głosować w wyborach. Jednak zdecydowanie więcej jest takich, które dopiero poznają politykę i kształtują swoje poglądy.

Kolejnym punktem programu Polski 2050 jest zrobienie wszystkiego, co możliwe, żeby do 2030 roku znikły z Polski wszystkie domy dziecka. Z tym postulatem po części zgodzić się mogę. Owszem, ułatwienie adopcji rodzinom zastępczym jest bez wątpienia słusznym kierunkiem. Jednak samo hasło "zero domów dziecka do 2030 roku" jest bardzo populistyczne. Nie od rządu przecież zależy, czy znajdzie się odpowiednia ilość chętnych na adopcję, żeby domy dziecka móc zlikwidować. Mówienie o tym, iż "każde dziecko znajdzie swój własny dom" jest mało mówiącym ogólnikiem. Łatwo może ten postulat posłużyć do politycznego, propagandowego wykorzystywania dzieci z domów dziecka. Mam nadzieję, że do takich sytuacji nie dojdzie, ale zamiast haseł Szymon Hołownia powinien wyłożyć na stół konkretny plan i program.

Ostatnim wartym podkreślenia postulatem, który padł, jest likwidacja Trybunału Konstytucyjnego i przywrócenie w Polsce praworządności. Ciężko mi coś o tej propozycji szerszego powiedzieć, bo po prostu nie mam wystarczającej wiedzy na ten temat. A nie chce udawać eksperta od wszystkiego i zarazem od niczego. Podczas konwencji mowa była również o rozdziale Kościoła od państwa. Jednak rozwiązania, co do tego tematu Polska 2050 przedstawiła już jakiś czas temu. Nie ma więc obecnie ponownie sensu się nad tym rozwodzić.

Wydźwięk konwencji

Nie zabrakło, co nie zaskakuje, krytycznych słów pod adresem partii rządzącej. Szymon Hołownia nazywał ich między innymi: "gamoniami", czy "oszustami". Sporo było także mowy mobilizacyjnej do zgromadzonych na sali członków i wolontariuszy ruchu. Tak między innymi próbował przekonywać, że odsunięcie PiS-u od władzy jest możliwe:

Po pierwsze odsunąć od władzy PiS, wszyscy widzimy, że ta formacja już się kończy, już trzeszczy w szwach, od fundamentów już czuć stęchliznę, ona gnije.

Kładziono również nacisk na to, jaka ma być Polska po rządach Prawa i Sprawiedliwości. Szymon Hołownia mówił o Polsce zielonej i demokratycznej. Swój ruch natomiast nazwał "najlepiej merytorycznie przygotowaną do rządzenia partią w dziejach Polski". Podczas tej konwencji przedstawiciele Polski 2050 uciekali od poruszania spraw światopoglądowych. Widać było, że nie chcieli zrazić do siebie żadnych wyborców. Pomagały w tym bez wątpienia świetne umiejętności oratorskie Szymona Hołowni. Wielu ludzi mogła ta konwencja zbliżyć do Polski 2050, jednak według mnie są to głównie zwolennicy innych partii opozycyjnych. Ostra krytyka ekipy rządzącej może pozwalać wyciągnąć wnioski, że ruch byłego prezentera TVN chce powrócić na fotel lidera opozycji. Mają na to sporą szansę, biorąc pod uwagę, jak bardzo słaba jest obecnie Platforma Obywatelska.


Grafika: Jarosław Barański, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Autor
Łukasz Ratajczak
Mam 17 lat. Uczęszczam do drugiej klasy Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie. Jestem katolikiem oraz konserwatystą. Hobbystycznie interesuję się polityką oraz sportem.
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team