myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

Poznań świętuje. Rocznica powstania wielkopolskiego po raz pierwszy świętem państwowym

27 grudnia jest ważną datą dla wielu Wielkopolan, gdyż to właśnie tego dnia w 1918 roku wybuchło zwycięskie powstanie wielkopolskie. Tegoroczne obchody 103. rocznicy tego wydarzenia są wyjątkowe, bo pierwszy raz jest to również dzień święta państwowego.
News
|
12/27/2021, 10:18 PM
|
Wiktor Chudak
Poznań świętuje. Rocznica powstania wielkopolskiego po raz pierwszy świętem państwowym
AD PLACEHOLDER

To, że tuż po świętach Bożego Narodzenia w Wielkopolsce mają miejsce obchody upamiętniające tak ważne dla regionu wydarzenie, nie jest niczym zaskakującym. Tegoroczne uroczystości są wyjątkowe ze względu na to, że po raz pierwszy będą miały charakter państwowy. Stało się tak na mocy decyzji Sejmu z 1 października bieżącego roku, gdy parlamentarzyści ustanowili 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Pierwsza część obchodów miała miejsce wczoraj, 26 grudnia, gdy na poznańskim dworcu kolejowym pojawił się parowóz, z którego wysiadł Ignacy Jan Paderewski. Oczywiście był to aktor, który wcielił się w tę rolę. Jednakże, była to inscenizacja wydarzenia, które w 1918 roku rzeczywiście miało miejsce. Paderewski odwiedził Poznań w tamtych dniach i to pod wpływem jego przemówienia doszło do spontanicznych manifestacji patriotycznych. Kolejnego dnia doszło do pierwszych starć z siłami niemieckimi, czego konsekwencją był wybuch powstania, które niedługo później ogarnęło cały region.

Tak wyglądał symboliczny przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania. 26 grudnia 2021 r., źródło: oficjalna strona miasta Poznania na Facebooku.

Główna część obchodów planowana była na poniedziałek. Z tego powodu w całym Poznaniu obok polskich flag zawisły też te używane w okresie Powstania (czerwone z białym orłem bez korony). W centrum miasta można było kupić okolicznościowe pocztówki, a także spotkać osoby w strojach z epoki, m.in. w mundurach funkcjonującej wówczas Straży Ludowej. W pojazdach MPK Poznań, punktualnie o godz. 16:40, wybrzmiał komunikat bezpośrednio nawiązujący do rocznicy, a który brzmiał tak:

Dzięki patriotycznej postawie Wielkopolan kolebka polskiego państwa odzyskała niepodległość. Tą symboliczną chwilą nawiązujemy do obchodów pierwszych rocznic, kiedy to w całym mieście zatrzymywał się ruch. Chwała Bohaterom! Cześć Ich pamięci!

Chwilę później rozbrzmiały syreny. W oficjalnych uroczystościach wzięli udział między innymi Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, oraz Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Macie prawo do tego, by wymagać, aby cała Polska czciła powstanie wielkopolskie. To był społeczny zryw, który stał się zorganizowanym ruchem. [...] Dziękuję za zaproszenie na ten pierwszy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Ważne idee rodzą się często w domowych zaciszach, w sercach Polaków i tak było z tą inicjatywą – wskazał Andrzej Duda.

Prezes Rady Ministrów również nie przeszedł obojętnie obok dzisiejszej rocznicy. Mateusz Morawiecki zamieścił w swoich mediach społecznościowych wpis na ten temat. Wspomniał w nim m.in. o tym, że ustanowienie 27 grudnia dniem święta państwowego jest rodzajem sprawiedliwości dziejowej w stosunku do powstańców. Premier przytoczył także losy jednego z uczestników zrywu, Jana Gibasiewicza. Cały wpis można przeczytać na facebookowym profilu Mateusza Morawieckiego.

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, to nowe święto państwowe, ustanowione w hołdzie bohaterom – uczestnikom powstańczego zrywu z lat 1918 – 1919, który wyzwolił Wielkopolskę spod niemieckiego panowania i przyłączył tę ziemię, będącą kolebką polskiej państwowości, do odrodzonej po zaborach Rzeczypospolitej. [...] Wspominając rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, składam hołd Jego Uczestnikom. To dzięki Nim, Polska mogła odrodzić się na nowo po latach zaborów i niewoli.

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w dniu 27.12.2021 r. źródła zdjęć: fb Miasta Poznania oraz Kancelarii Prezydenta RP.

  • Źródło zdjęcia głównego: oficjalny profil Kancelarii Prezydenta RP na Facebooku.
Autor
Wiktor Chudak
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team