myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

Ziobro i Święczkowski staną przed Trybunałem w Hadze?

Jak poinformowała „Gazeta Wyborcza”, Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oraz jego zastępca Bogdan Święczkowski mogą stanąć przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Sprawa dotyczy masowych zatrzymań przeciwników politycznych partii rządzącej.
News
|
11/4/2021, 04:41 PM
|
Wiktor Chudak
Ziobro i Święczkowski staną przed Trybunałem w Hadze?
AD PLACEHOLDER

Według informacji „Wyborczej”, Trybunał zajmuje się tą sprawą już od 21 października, gdy otrzymał pierwsze zawiadomienie. Na tę chwilę jest to jednak wstępna część procedury. Do zasadniczego postępowania ma dojść po złożeniu głównego zawiadomienia, którego autorami mają być trzej prawnicy – Roman Giertych, Jacek Dubois oraz Mikołaj Pietrzak. Jednakże, MTK już na tym etapie może podjąć pierwsze czynności procesowe, np. wezwać Zbigniewa Ziobrę i Bogdana Święczkowskiego do złożenia wyjaśnień.

„Już dawno im się należało”

Co istotne, przed Trybunałem nie będzie ich chronił immunitet, więc, jak możemy przeczytać w „Wyborczej”, ewentualna odmowa stawienia się przed sądem może skutkować wydaniem nakazu zatrzymania i doprowadzenia.

Prawnicy mają dysponować pełnomocnictwami osób pokrzywdzonych. Chodzi między innymi o Jakuba Banasia, syna prezesa Najwyższej Izby Kontroli, byłego prezesa Lotosu Pawła Olechnowicza oraz Piotra Pytla – byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Według „Wyborczej”, trzej mecenasi liczą na zgłoszenia kolejnych osób pokrzywdzonych.

– Chcemy pokazać, że społeczeństwo nie jest bezradne i że jest instytucja, która może powstrzymać bezprawne działania władzy. Nieuzasadnione zatrzymania, wywożenie ludzi w nieznane miejsca, pozbawianie ich kontaktu z prawnikiem, zastraszanie to od 2015 r. stała praktyka. Chcemy położyć temu tamę – mówi „Wyborczej” mecenas Jacek Dubois.

Polak prezesem Trybunału w Hadze

Warty uwagi jest fakt, że obecnym prezesem Międzynarodowego Trybunału Karnego jest Piotr Hofmański. Jest to polski prawnik, absolwent Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2014 roku, jako pierwszy Polak, został wybrany na sędziego MTK. W marcu 2021 roku został jego prezesem, o czym informował m.in. ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.


Autor
Wiktor Chudak
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team