"Polska na Nowo" oczami Konfederacji

7/20/2021 • articlesEN:header.readingTime
"Polska na Nowo" oczami Konfederacji
W ostatnim czasie wiele się działo w myPolitics. Zajmowaliśmy się profesjonalizacją naszej działalności, byliśmy pierwszy raz w sejmie. 4 lipca byliśmy również na konwencje programową Konfederacji podczas której rozmawiali z działaczami tej partii.

Na owej konwencji Konfederacja, zaprezentowała nowy program post-pandemiczny dla Polski proponowany przez partię. “Polska na nowo”, bo tak nazywa się ten program został podzielony na 5 filarów:

 • Niskie i proste podatki
 • Sprawna i dostępna ochrona zdrowia
 • Efektywna i nowoczesna edukacja
 • Niższe koszty życia
 • Państwo Prawa

W programie Konfederacja postuluje m.in. zlikwidowanie 15 podatków, podniesienie kwoty wolnej od podatku do 12-krotności płacy minimalnej czy dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Konfederaci proponują również redukcje VATu oraz akcyzy na paliwo oraz likwidację opłaty emisyjnej i paliwowej aby, według wyliczeń jej działaczy cena za litr paliwa spadła do ok. 4 zł. Partia proponuje również wprowadzenie dwóch bonów - edukacyjnego oraz zdrowotnego, które zwiększyłyby konkurencje w instytucjach państwowych oraz dały obywatelom większą swobodę wyboru usług. Liderzy partii zaprezentowali również plan na obniżenie rachunków za prąd czy wywóz śmieci, jak i wyrazili programowy sprzeciw wobec tzw. “paszportów covidowych”, urzędniczej bezkarności oraz ideologizacji rolnictwa.  

Grafika Promocyjna konwencji.

Forma Konwencji

Co warto zaznaczyć Konfederacja zdecydowała się na nietypowy rodzaj konwencji, inny niż te przeprowadzone przez PO czy PiS dzień wcześniej. Konwencja odbyła się nie na sali konferencyjnej czy amfiteatrze, a w Warszawskim Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, z otwartym wstępem dla wszystkich, przy muzyce, z Food Truckami czy nawet balonikami. Taką formą konwencji, zdaniem niektórych, Konfederacja naraziła się na drwiny czy kolejne zarzuty pod jej adresem o brak powagi.  Na pytanie Jana Romanowskiego o to czy Konfederacja nie boi się takiej łatki poseł Krzysztof Tuduj odpowiedział, że  “Nie, nie boimy się, dlatego że Konfederacja ma być blisko ludzi. Politycy powinni być blisko ludzi, aby tych ludzi rozumieć.” Dodał, że jednym z problemów w Polskiej polityce jest to, że “siły okrągłostołowe tak funkcjonują, że są oderwane od rzeczywistości, od bieżących spraw - zajmują się tylko propagandą.”

Wiceprezes partii KORWiN poseł Konrad Berkowicz odpowiadając na to samo pytanie stwierdził, że “widocznie wyglądamy świetnie [działacze Konfederacji przyp. red.] bez specjalnego oświetlenia - w naturalnym świetle. A jeśli dla kogoś niepoważne jest spotykanie się z realnymi ludźmi na otwartej przestrzeni gdzie każdy może przyjść, a poważne jest spotykanie się w amfiteatrach z ludźmi przywiezionymi autokarami no to ja w tym sensie poważny być nie chcę.” Kolejny z Posłów Konfederacji, Michał Urbaniak wspomniał przy tym że “Demokracja to między innymi właśnie bycie blisko siebie a nie jakieś tam oddzielenie się i pokazywanie że my teraz tu będziemy się wybierać albo robić takie szachy jak Donald Tusk ostatnio.” Odrzucił również zarzuty o braku powagi partii mówiąc: “Nie uważam żeby to miało nam przynieść jakąś ujmę. Nie widzę ryzyka by być uznanym za niepoważnego z tego powodu.”

Liderzy Konfederacji na koniec konwencji

Przebieg Konwencji

Zadając pytanie o ogólne wrażenia z konwencji, najbardziej zwięzły w ocenie był Janusz Korwin-Mikke, który na tak postawione pytanie Mikołaja Dowejko odpowiedział dwoma słowami:

“Słuszne jest!”  

Równie oszczędny w słowach był Konrad Berkowicz, który z uśmiechem na twarzy podsumował konwencje słowem “Doskonała!”

Trochę więcej na temat konwencji powiedział przewodniczący koła poselskiego Jakub Kulesza, mówiąc: “Wspaniała to była konwencja, nie zapomnę jej nigdy. Przede wszystkim dlatego że przedstawiliśmy merytoryczny i bardzo budujący program Polska na nowo czyli naszej wizji na Polskę po lockdownie.”

Krzysztof Tuduj z Ruchu Narodowego natomiast zaznaczył iż ”Przede wszystkim, ta konwencja,miała być wydarzeniem pozytywnym, radosnym, pełnym energii, nadziei i to właśnie widzimy, i tak właśnie jest.” W podobnych słowach wypowiadał się Krystian Kamiński, który również zaznaczył to że “Po pierwsze widać było entuzjazm, coś czego nie ma już w innych partiach”

Krzysztof Bosak natomiast nazwał wydarzenie Konfederacji “przeciwwagą dla wydarzeń PiSu czy PO” oraz wytknął tym partiom robienie konwencji w środku, mówiąc, że “To ciekawe że właśnie tam gdzie wyznawcy tego tzw. reżimu sanitarnego spotykali się wczoraj na zamkniętych przestrzeniach bez maseczki i z jakimś chyba nie za dużymi dystansami, a my dziś na świeżym powietrzu.”

Szpileczkę swoim rywalom politycznym wbił również Dobromir Sośnierz, który oceniając konwencje swojego ugrupowania podzielił się swoim ”nieodpartym wrażeniem, że jakby szukać na wszystkich tych wiecach politycznych to najwięcej autentyczności jest jednak tutaj. To nie jest wszystko ustawione. Te brawa nie są reżyserowane, ten entuzjazm jest prawdziwy.”

Gościem specjalnym konwencji był, zaproszony przez Grzegorza Brauna, lider partii Prawdziwa Europa/Europa Christsi prof. Mirosław Piotrowski, który nazwał postulaty Konfederacji “głosami zdrowego rozsądku, które nie mogą się przebić w mediach głównego nurtu.” Dodał, że te postulaty nie mają takiego przebicia w mainstreamowych mediach ponieważ “formacja rządząca przekupiła te media [...] z naszych podatków.”

Kongres PiSu i Powrót Donalda Tuska

Weekend 3-4 lipca był gorącym weekendem w polskiej polityce. Oprócz niedzielnej konwencji Konfederacji, w sobotę odbył się Kongres PiSu oraz Rada Krajowa PO. Po raz kolejny, komentując te wydarzenia, najbardziej oszczędny w słowach był prezes Korwin-Mikke, który skwitował je mówiąc “A co mnie to obchodzi”.

Politycy Konfederacji ogólnie odnosili się w krytycznych słowach do wydarzeń z poprzedniego dnia oraz do ponownego wyboru Jarosława Kaczyńskiego jako prezesa PiS oraz powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki mówiąc o zmianie polegającej na…

Braku zmian - powrocie do tego co było już blisko 20 lat temu. Większość naszych rozmówców podsumowało te wydarzenie tym, że jedyną alternatywą, jedynym słusznym - właściwym, ich zdaniem, wyborem dla Polski jest Konfederacja.

Mówiąc o Tusku, Jakub Kulesza dodał, że “Dziś prawdziwego Donalda Tuska już nie ma. Ten liberał gospodarczy wysiadł z pociągu Liberalizm na przystanku Socjaldemokracja.” A Krystian Kamiński dosadnie nazwał sytuację na polskiej scenie politycznej mianem “Geriatrii” mówiąc, że “oni [Tusk i Kaczyński - przyp.red.] tkwią dalej w tych samych torach, w których tkwili osiemnaście lat temu.”

Gość Specjalny, profesor Mirosław Piotrowski za to zaproponował metaforyczne rozwiązanie problemów na polskiej scenie politycznej mówiąc “ Naprawdę nie należy czyścić tej brudnej, śmierdzącej wody - tylko należy nalać świeżą” nawiązując właśnie do powrotu Tuska oraz kolejnym wyborze Kaczyńskiego na prezesa PiS.

Krzysztof Bosak natomiast, w przeciwieństwie do swoich kolegów stwierdził iż jeżeli Tusk powróci w “pełnym wymiarze do polskiej polityki krajowej to z pewnością zmieni scenę polityczną”. Zmiana ta, jak stwierdził Bosak, polegałaby na “Zaostrzeniu sporu PiSu i Platformy.” Dodał po tym, że “doprowadzi to do głębszej brutalizacji języka sporu politycznego, zejścia zagadnień merytorycznych na drugi plan.” Ponadto stwierdził że sądzi “że długookresowo Konfederacja może nawet być beneficjentem powrotu Donalda Tuska bo tym bardziej wyborcy, którzy są zniechęceni tym sporem będą wiedzieli jak podobne do siebie są PiS i Platforma w sposobie uprawiania polityki i koncentrowaniu sporu na kwestiach personalnych, tym bardziej będą chcieli głosować na merytoryczne zagadnienia programowe, które oferuje Konfederacja.”

Dobromira Sośnierza za to ucieszył powrót Tuska gdyż “ w końcu wrócił i skończą się te durne pytania o to czy wróci czy nie wróci”.

Krzysztof Tuduj wspomniał jeszcze o przedstawionej przez Jarosława Kaczyńskiego uchwale zakazującej działaczom PiS nepotyzmu w spółkach skarbu państwa. Poseł Tuduj nawiązał do szeroko komentowanego punktu tejże uchwały, który stwierdza iż uchwała ta “nie obejmuje osób, które zostały 'zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej". Komentując to poseł Tuduj powiedział że “trudno nie powiedzieć że jeżeli jest oferta pracy za kilkanaście tysięcy, że jest to nadzwyczajna sytuacja życiowa, więc równi, równiejsi, system kastowy w PiS-e, będzie działał, to był przykład.”

Grzegorz Braun przemawiający podczas Konwencji

Zagadnienia Programowe “Polska na Nowo”

Niewątpliwie reformy gospodarcze - wolnorynkowe, pierwszy filar programu “Polska na Nowo”,  proponowane przez działaczy Konfederacji były jednymi z, jak nie najważniejszymi, postulatami zaproponowanymi podczas Konwencji. Jakub Kulesza, który prezentował postulat likwidacji 15 podatków uzasadnił tę zmianę odwołując się do historii: “Jak pokazał najbardziej liberalny gospodarczo premier w historii III RP,  Leszek Miller  - czasem obniżka podatków (w tamtym przypadku obniżka podatku akcyzowego na alkohol przp. red.) może spowodować większe wpływy do budżetu.”

Konrad Berkowicz natomiast, spytany o to czy taka nagła zmiana podatkowa nie doprowadzi do problemów budżetowych powiedział tak może być dla kogoś kto nie rozumie, że to nie jest tak że im więcej pieniędzy jest w budżecie tym lepiej tylko im mniej pieniędzy jest w budżecie tym lepiej.” Uzasadnił on to stwierdzenie tłumacząc, że ”Jeżeli budżet zyskał to znaczy że ludzie stracili, jeżeli budżet stracił to znaczy że więcej zostało w kieszeniach obywateli. Ja życzę budżetowi jak najwięcej takich problemów.”

Obecnie jednym z najgorętszych tematów w polskiej polityce gospodarczej są szybujące w górę ceny paliw. Dobromir Sośnierz pytany o ten fenomen i uzasadniając potrzebę opodatkowania paliwa powiedział “ Wyższe ceny paliwa to są wyższe cena też wszystkiego innego bo cena transportu siedzi we wszystkich. To cena paliwa odbija się potem na wszystkim napędza inflację.”

Spytany o to czy obniżka cen na pewno jest korzystna i nie zniechęci ludzi do np. korzystania z transportu zbiorowego stwierdził, że obniżka cen paliw wręcz “zachęci do transportu zbiorowego. Transport zbiorowy też nie na powietrze nie jeździ też jeździ, też spala paliwo taki autobusy całkiem sporo. Więc też dzięki temu będą mogli tam obniżyć ceny.” Po czym dodał, że największym problemem transportu zbiorowego nie są wcale ceny paliw czy biletów a to że “transport publiczny w większości jest zarządzany monopolistycznie przez państwo, gminy itd. przez co jest strasznie nieefektywny.”

Poseł Michał Urbaniak z Ruchu Narodowego wspomniał również o kolejnym problemie, dotykającym portfele polaków - czyli cenie wywozu odpadów. Mówiąc o czasami “absurdalnie wysokich cenach”, które muszą płacić niektórzy obywatele za wywóz śmieci mocno zaakcentował, że “Tak być nie może!”. Propozycją na zmianę Konfederacji są “modyfikacje w systemie naliczania opłat, możliwości wypisania się z systemu do naliczania oraz zakaz wywozu odpadów niemożliwych do przetworzenia do Polski.” Urbaniak również przypomniał, że “w Polsce nie ma skupów wymiany materiałów które można przetworzyć ponownie jak butelki plastikowe, szkło czy papier.”  Tutaj propozycją Konfederacji jest “system drobnych kaucji które które powodowały by że takie produkty wracałyby z powrotem do producentów.”

Ważna częścią konwencji były również propozycje reformy służby zdrowia, które mocno skupiły się na reformach administracyjnej, której częścią była również swojego rodzaju transformacja gospodarcza w państwowej służbie zdrowia.

Tłumacząc zamysł bonu zdrowotnego, prowadzący Konwencje, Tomasz Grabarczyk, powiedział że bon “rzuca wyzwanie monopoliście jakim jest NFZ. Dopuszcza na rynek prywatne podmioty i odbiurokratyzowuje Ochrony Zdrowia.”

Krzysztof Tuduj mówiąc o sytuacji służby zdrowia powiedział, że “Ten symbol stukania patykiem w parapet myślę, że wszystkim zostanie na lata w pamięci.” Tuduj wspomniał również o tym, że reforma służby zdrowia jest możliwa, nawiązując m.in “kas chorych”, które “uwalniały trochę rynek” dzięki czemu “następowało przełamanie tego socjalistycznego zarządzania służbą zdrowia do wprowadzenia elementów wolnorynkowych.” Jako powód obecnego niepowodzenia służby zdrowia, Tuduj wskazał na pozbycie się konkurencyjności w kasach publicznych mówiąc, że “Lewica to zaorała” i “Lewica tęskni za tym centralizmem, za tym żeby wszystko trzymać na krótkiej smyczy.”  Dodał później “że PiS to dobił, właśnie w tym roku nastąpił całkowity powrót do tej centralizacji, mieliśmy Narodowy Fundusz Zdrowia, mieliśmy oddziały - a w tej chwili jest pełna centralizacja, jeden prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.” Zakończył swoją wypowiedź mówiąc “Można powiedzieć tak, wiele się zmieniło przez te kilkadziesiąt lat i wróciliśmy do głębokiej komuny”

Michał Wawer, skarbnik Konfederacji mówiąc ogólnie o postulatach powiedział że “Wszyscy potrzebujemy intensywnego odbicia i uwolnienia gospodarki, uwolnienia energii Polaków.” Zaznaczył, że ważne jest to, że ”rozmawiając z ludźmi widać że oni chcą otwierać na nowo firmę chcą na nowo zarabiać” i w związku z tym trzeba “rząd powstrzymać żeby im tego nie uniemożliwił i aby stworzyć tym ludziom takie warunki żeby rzeczywiście zarabiać można”

Krzysztof Bosak dodał jeszcze od siebie - powtarzając to co powiedzieli jego partyjni koledzy podczas konwencji, że potrzebny jest “wreszcie zakaz jakichkolwiek praktyk segregacji sanitarnych i bezprawnych lockdownów, a więc powrót do rzeczywistej praworządności nie takiej o jakiej mówią jacyś KOD-owcy czy Bruksela - tylko prawdziwa i praworządności gdzie nasze prawa obywatelskie są szanowane.

Grzegorz Braun natomiast zachęcał aby ludzie wzięli “do ręki tę broszurę i przejrzawszy ją [ocenili] powagę, merytoryczne podejście. Odniesienie do realiów naszego życia i w kontra punkcie zobaczy[li] wtedy miałkość, tego co ma do powiedzenia Zjednoczona-łże-Prawica czy cały zjednoczony anty-PiS.” Braun wspomniał również na końcu o wolności i powiedział “Wolność staje się iluzją, jeśli nie ma podstaw materialnych, oczywiście że można być wolnym wewnętrznie czuć się wolnym ale jeśli idzie o organizację życia zbiorowego niezbędna jest własność.”

Z posłem Krystian Kamińskim, Jan Zaremba rozmawiał o pogorszeniu się relacji Polsko-Izraelskich. Na prośbę naszego dziennikarza o komentarz postawy państwa Izrael wobec Polski Kamiński powiedział: “Państwo Izrael teraz, w osobach ministra spraw zagranicznych Ja'ira Lapida oraz premiera Naftali Bennetta już nie raz dali o sobie znać, że są agresywni wobec Polski.” Kamiński skwitował zachowanie Izraelskich urzędników mówiąc że “widać po ich [rządu Izraela przyp.red.] stronie że wykorzystują ten motyw Polski jako współodpowiedzialnej za Holokaust i będą to wykorzystywać bardzo mocno w kampanii wyborczej.”

Stwierdził również że "powinniśmy naszą dyplomację sprowadzić do najniższego możliwego poziomu i utrzymywać tylko takie stosunki dyplomatyczne jakie są konieczne aby nie zerwać ich.” Na pytanie red. Zaremby czy uważa, że w takim razie trzeba się pozbyć ambasador [chargé d'affaires przyp.red] Izraela powiedział że, “Jeśli ambasador [chargé d'affaires przyp.red] podtrzymałaby te zdanie o tym, że Polacy są współodpowiedzialni w jakikolwiek sposób za holokaust to tak powinna zostać uznana w Polsce za persona non grata.”

Krzysztof Bosak podczas konwencji programowej "Polska na Nowo"

Podsumowanie

“Patrzymy z optymizmem w przyszłość nie obawiamy się politycznej konkurencji. Ani powrotu Tuska, ani Szymona Hołowni, ani starych sił politycznych. Przeciwnie powoli budujemy konsekwentnie swoją pozycję, rozszerzamy swoje zaufanie społeczne i o to właśnie chodzi w polityce” - tak podsumował konwencje oraz przyszłość Konfederacji Kandydat na Prezydenta RP w wyborach w 2020r. Krzysztof Bosak.

Była to pierwsze i na pewno nie ostatnie, wręcz pierwsze z wielu wydarzeń, w którym bierze udział redakcja myPolitics. Będziemy teraz coraz częściej dla was być w centrum wydarzeń i o nich informować.

Dziękujemy również naszym rozmówcom: Januszowi Korwin-Mikkemu, Jakubowi Kuleszy, Grzegorzowi Braunowi, prof. Mirosławowi Piotrowskiemu, Krzysztofowi Bosakowi, Krzysztofowi Tudujowi, Konradowi Berkowiczowi, Michałowi Urbaniakowi, Krystianowi Kamińskiemu, Dobromirowi Sośnierzowi, Michałowi Wawerowi oraz Tomaszowi Grabarczykowi.

Nasi Dziennikarze podczas Konwencji Konfederacji

A dla państwa na miejscu, przeprowadzając wywiady byli:

 • Mikołaj Dowejko
 • Jan Romanowski
 • Jan Konstanty Zaremba

(przyp. red. - artykuł NIE JEST opinią ani wskazaniem ku pewnemu kierunkowi ideologicznemu naszej redakcji, a tylko artykułem podsumowującym konwencje Konfederacji wraz z wypowiedziami jej działaczy)

Źródła:

https://konfederacja.pl/polska-na-nowo/

https://www.rp.pl/Prawo-i-Sprawiedliwosc/210709812-PiS-ogranicza-nepotyzm-Z-wyjatkami.html

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/izraelski-polityk-ostro-antysemici-patrza-co-robi-polski-rzad-i-zauwazaja-ok-to-nam/wvsnvck

Jan RomanowskiJan Romanowski
Zastępca Redaktora Naczelnego myPolitics. Sędzia Piłkarski MZPN. Warto rozmawiać (i czytać) o polityce.
Kamil JoachimiakKamil Joachimiak
Członek działów Media & Social Media. Lubi wyzwania i wszystko co wydaje się niemożliwe do wykonania. Piszę bo lubię, a czytam bo chcę.
Mikołaj DowejkoMikołaj Dowejko
Młody Polak. Poszukuję pytań i odpowiedzi.
Jan Konstanty Zaremba

Share

Want to contribute your own article? Send it to us!

Political views tests

myPolitics
Compass
Parties
Politicians
7 axes
100 questions
Traits
Show more
Didn't like this quiz? You can create a better one!
Creator's panel

Share

Patreon
We are not associated with or financed by any political option. You can support our work on Patreon.

myPolitics' Patrons

  As of: 8/12/2021
  Made with  by myPolitics Team