Ustawa medialna PiS. Porozumienie zapowiada poprawki

7/12/2021 • Estimated reading time: one minute
Polska, Polityka, News
Ustawa medialna PiS. Porozumienie zapowiada poprawki
Partia Jarosława Gowina chce „rozbroić” kontrowersyjną nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji.

7 lipca grupa posłów PiS reprezentowana przez Marka Suskiego wniosła do Sejmu projekt zmiany ustawy o radiofonii i telewizji. O nowelizacji oraz kontrowersjach wokół niej, związanych z faktem, że jej przepisy znacząco wpłynęłyby na działanie Grupy TVN, pisaliśmy tutaj.

Jeszcze tego samego dnia rano wicepremier Jarosław Gowin przyznał, że jest zaskoczony projektem, który nie był konsultowany z Porozumieniem. Stwierdził wówczas, że „trudno, byśmy popierali rozwiązanie, które mogłoby być wykorzystane do jakiegokolwiek ograniczania pluralizmu mediów”. Marek Suski ocenił zachowanie Porozumienia słowami: „koalicjant jest ostatnio wszystkim zaskoczony” oraz stwierdził, że będzie przekonywał posłów przeciwnych nowelizacji „perswazją, siłą woli i urokiem osobistym”.

Jak się jednak okazuje, Porozumienie chce samo doprecyzować przepisy kontrowersyjnej ustawy. Jak poinformowała rzeczniczka partii Magdalena Sroka, poprawki mają być wzorowane na ustawie covidowej dotyczącej przepisów antyprzejęciowych, z których wyłączone są kraje Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Byłyby to istotne zmiany względem wniesionego przez grupę posłów PiS projektu, gdyż w obecnej formie ogranicza on swoje przepisy wyłącznie do państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego, do którego nie należy choćby Wielka Brytania, czy Stany Zjednoczone.

Według Porozumienia, proponowane poprawki wykluczą możliwość przejęcia mediów przez Rosję, Chiny i kraje arabskie. „Nie uderzą jednak w naszego sojusznika, jakim są Stany Zjednoczone, przed którymi nie musimy się bronić i z którymi chcemy nadal budować przyjacielskie relacje” – zaznaczyła Sroka.


Michał LubowickiMichał Lubowicki

Share

Want to contribute your own article? Send it to us!

Political views tests

myPolitics
Compass
Parties
Politicians
7 axes
100 questions
Traits
Show more
Didn't like this quiz? You can create a better one!
Creator's panel

Share

Patreon
We are not associated with or financed by any political option. You can support our work on Patreon.

myPolitics' Patrons

    As of: 8/12/2021
    Made with  by myPolitics Team