myPolitics
commonEN:header.media.title
commonEN:header.education.title
commonEN:header.quizzes.title
AD PLACEHOLDER

Wóz TVP na obszarze objętym stanem wyjątkowym?

Jeden z użytkowników Twittera utrzymuje, że samochód Telewizji Polskiej wjechał na teren objęty stanem wyjątkowym. Przedstawiciele publicznego nadawcy zaprzeczają tym informacjom.
|
9/11/2021, 03:27 PM
|
Michał Lubowicki
Wóz TVP na obszarze objętym stanem wyjątkowym?
AD PLACEHOLDER

2 września 2021 prezydent wydał rozporządzenie wprowadzające stan wyjątkowy na części terytorium RP, obejmującym 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim). Dziennikarze, którzy dotychczas mogli swobodnie relacjonować działania służb i trwający na granicy polsko-białoruskiej kryzys migracyjny, musieli opuścić tamten teren.

Mieszkający na obszarze obowiązywania stanu wyjątkowego użytkownik Twittera posługujący się pseudonimem Exen opublikował jednak zdjęcie, z którego wynika, że do ograniczenia tego nie zastosowali się pracownicy Telewizji Polskiej, którzy wjechali do położonego w powiecie sokólskim miasta Krynki.

Do informacji szybko odniósł się szef TVP Jacek Kurski, nazywając ją „ordynarnym fejkiem jakiegoś totalnego trolla” i publikując filmik mający udowodnić, że jego pracownicy nie złamali prawa.

Również szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski zdementował te doniesienia, określając je jako „hybrydowy atak”.

TVP Info określiło doniesienia internauty jako fake newsy, a jego samego nazwała „zaprzyjaźnionym z TVN hejterem”. Co ciekawe, reporterka stacji relacjonowała, że samochód TVP znajduje się około 150 metrów przed granicą stanu wyjątkowego, czyli 100 m bliżej, niż informowali Kurski i Olechowski.

W obronie TVP stanął także wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, który jednak również „przesunął” wóz nadawcy, tym razem o kolejne 50 m bliżej granicy obowiązywania stanu wyjątkowego.

Rozporządzenie prezydenta dokładnie precyzuje, jaki obszar woj. podlaskiego jest objęty stanem wyjątkowym. Znaleźć tam można dwa obręby ewidencyjne odnoszące się do Krynek – „KRYNKI” oraz „KRYNKI MIASTO”:

Platforma GIS Podlasia, udostępniająca dane mapowe dla terenu wojewodztwa podlaskiego, stworzyła mapę obszarów objętych stanem wyjątkowym, z której wynika, że miejsce, w którym uchwycono samochód TVP (zaznaczone pomarańczową kropką), znajduje się na terenie stanu wyjątkowego.

Jednak Straż Graniczna i Policja również utrzymują, że samochód TVP nie złamał prawa. Z przedstawicielami obu tych formacji skontaktował się portal niezależna.pl. Rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska stwierdziła, podobnie jak Kurski i Olechowski, że „zdjęcie zostało wykonane kilkadziesiąt metrów od linii strefy stanu wyjątkowego”. Z kolei rzecznik prawowy podlaskiej policji podinsp. Tomasz Krupa poinformował:

Do strefy objętej stanem wyjątkowym absolutnie nie wjechał nikt, kto wjechać nie mógł. Pojawiły się jakieś doniesienia. Z informacji, które ja posiadam, nie polega to na prawdzie. To kolejny fejk, który gdzieś tam się pojawia. W strefie nie napotkaliśmy żadnej ekipy telewizyjnej. Nie przepuszczaliśmy nikogo, kto miałby jakąkolwiek przepustkę.

Jak poinformował w sobotę przed południem Exen, ekipa TVP opuściła już teren.


  • Fot. samochodu TVP: Exen
commonEN:authorInfo.author
Michał LubowickiMichał Lubowicki
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team