myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

Platformo! Jaka jesteś?

24 stycznia minęło 20 lat istnienia Platformy Obywatelskiej. Co z niej dziś zostało?
Opinia
|
2/26/2021, 07:59 AM
|
Kamil Królak
Platformo! Jaka jesteś?
AD PLACEHOLDER

Kiedyś to było...

Kiedy w 2001 roku “trzech tenorów” Andrzej Olechowski, Maciej Płażyński i Donald Tusk prezentowali początkowo stowarzyszenie (ruch obywatelski), później partię Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej, była ona swego rodzaju nadzieją na lepsze rządy po latach AWS-u i Unii Wolności. Przez społeczeństwo postrzegana jako swoisty “bliźniak”, również w tym czasie powstającego, Prawa i Sprawiedliwości. Wartym przypomnienia jest fakt, że w 2002 roku w wyborach samorządowych, w pierwszych jakich PO wystartowała, wystartowała w koalicji właśnie z PiSem. Dziś brzmi to jak sci-fiction, a to prawdziwa historia sprzed niespełna 19. lat. W 2005 roku po rządach szeroko rozumianej lewicy, to PO miała współtworzyć rząd z PiS, by odsunąć od władzy postkomunistów i nie dopuścić do władzy populistów z Samoobrony i LPR. Jak wyszło i jak się to skończyło to wszyscy wiedzą…

Dlaczego “bliźniak” PiS? Mianowicie, PO w momencie powstawania mieniła się partią chadecką, centro-prawicową, i faktycznie w swoich początkach taka była. Światopoglądowo była wręcz zbieżna z PiSem, różniło te dwa ugrupowania podejście do gospodarki. PiS był, i dziś też jest, partią socjalną, etatystyczną, Platforma zaś proponowała liberalną, rynkową wersję gospodarki. Taka konstrukcja umożliwiała stworzenie w miarę konstruktywnej koalicji, ale o tym krótkim epizodzie napomknąłem wcześniej.

Co zostało z “trzech tenorów”? Andrzej Olechowski krytykuje obecną PO, stwierdza, że jest dziś ona niezdolna do przejęcia władzy i obawia się, że może ona być gorsza niż aktualny PiS. Maciej Płażyński zginął w Smoleńsku, ale przed śmiercią też odszedł z PO. Donald Tusk zostawił swoją partię i został szefem Rady Europejskiej, dziś kieruje Europejską Partią Ludową i komentuje rzeczywistość na Twitterze. Późniejsi liderzy jak Jan Maria Rokita czy Zyta Gilowska, dziś pewnie mieliby problem powiedzieć coś dobrego o Platformie. Zyta Gilowska już nie żyje, ale ona też tak jak Maciej Płażyński po jakimś czasie przeszła do PiS.

Obecna PO

Abstrahując od mojej oceny rządów Prawa i Sprawiedliwości, Platforma przez ostatnie lata skupiła się na byciu “opozycją totalną”. Mianowicie, czego by PiS nie zrobił, to nawet jeśli się chicho z tym zgadzają, i tak skrytykują każdy pomysł. Czy to jest konstruktywna opozycja, której naprawdę wszyscy potrzebujemy niezależnie jaka partia sprawuje władzę? Ostatnimi laty PO jak i cała opozycja ponosiła sromotne klęski w wyborach, czy parlamentarnych czy, przede wszystkim, do Parlamentu Europejskiego. W mojej ocenie, nie wynika to ze świetności PiSu, lecz ze słabości opozycji właśnie.

Pod przewodnictwem Grzegorza Schetyny, Platforma Obywatelska inicjowała różne pomysły konsolidowania całego antyPiSu w jeden obóz, najpierw w Koalicję Obywatelską, potem Europejską i dziś znów Obywatelską. W zasadzie, nazwa nie gra żadnej roli, bo Polak i tak słyszy “Platforma”, a nie żadna tam koalicja. No bo i z całym szacunkiem do ugrupowań, takich jak Inicjatywa Polska czy Zieloni, to nie są ugrupowania znaczące na polskiej scenie. Do tego jeszcze, do kompletu są członkowie skompromitowanej przez Ryszarda Petru .Nowoczesnej, która notabene w 2015 roku startowała do Sejmu w kontrze do PO, a dziś de facto jest jej częścią. Od blisko sześciu lat jest największa partią opozycyjną. W sondażu IBRIS z 23. stycznia dla “Rzeczpospolitej” blisko 60% badanych nie potrafi wskazać lidera opozycji. Dla PO powinna być to fatalna wiadomość… Gdyby ktoś na sali plenarnej krzyknął: “Wodzu prowadź!”, wiadomo na kogo spojrzeli by członkowie PiS, a na kogo patrzyłaby PO?

Ostatnie wybory prezydenckie pokazały, że Platformie brakuje po prostu wszystkiego. Brak prawdziwego lidera, a przede wszystkim programu i idei, w którą stronę partia ma podążać. Platforma do tych wyborów potrzebowała kogoś z werwą, swoistego wojownika. W prawyborach między Jackiem Jaśkowiakiem, a Małgorzatą Kidawą-Błońską wybrano statyczną, nieprzygotowaną kandydatkę. W tle pojawiała się jeszcze myśl, o kandydaturze Radosława Sikorskiego. To, uważam, był idealny dla PO kandydat, ewidentnie z kompetencjami na kandydata na Prezydenta, jednak nie jest on w PO ani człowiekiem Schetyny, ani Budki. Jest wolnym strzelcem w Platformie. Tu układy partyjne pewnie odegrały swoją rolę.

Dzięki temu, że dziś PiS bez PO nie istnieje, Platforma na ostatnią chwilę podmieniła kandydatkę na Rafała Trzaskowskiego. Od samego początku miał pod górkę, przed kampanią zapowiadał, że jako Prezydent Warszawy nie opuści stanowiska. Czytając “program” odczuwalne było ewidentne na ostatnią chwilę “pisane na kolanie”, co źle świadczy o partii, czy wybory są czy nie, program powinien być. Ostatecznie Trzaskowski w drugiej turze uzyskał około 10 mln głosów. Powstały obietnice, nowego ruchu pod jego przewodnictwem, początkowo “Nowa Solidarność” potem “Ruch Wspólna Polska”. Jak na aktualną PO przystało, dziś już praktycznie nikt o tym nie pamięta…

Kiedy dziś patrzę kto w Koalicji Obywatelskiej (w domyśle Platformie) wysuwa się na pierwszy plan, to są to np.: Barbara Nowacka, Dariusz Joński i Kamila Gasiuk-Pihowicz. Wszyscy zasilili szeregi KO przychodząc spoza PO i to oni są teraz wybijającymi się twarzami projektu. Być może właśnie przez to, że w KO na pierwszym planie widać tylko osoby o liberalno-lewicowych poglądach, sama Platforma dokonała skrętu w lewo, przedstawiając swoją propozycję prawa aborcyjnego. Trzeba powiedzieć sobie jasno, PO od dłuższego czasu była partią centro-lewicową tylko nie chciała się do tego przyznać. Z chadecją i ideałami Platformy z 2001 roku ma ona niewiele wspólnego. Ciekawe czasy dla polskiej sceny politycznej przyniosła ta decyzja Platformy. Być może doczekamy się kolejnych transferów do ugrupowania Szymona Hołowni lub do byłego koalicjanta - PSL-u. Jedno jest pewne, tego co nas czeka w polityce, nawet Nostradamus by nam nie przewidział.

Autor
Kamil Królak
Student ekonomii na UMK w Toruniu.
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team