myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

Protestujący medycy zmienili formułę działalności „białego miasteczka” na „cichy dyżur”

Po sobotniej tragedii na terenie „Białego Miasteczka” Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy poinformował o zmianie formuły rozpoczętego 11 września protestu medyków.
News
|
9/19/2021, 08:26 PM
|
Michał Lubowicki
Protestujący medycy zmienili formułę działalności „białego miasteczka” na „cichy dyżur”
AD PLACEHOLDER

W sobotę, w trakcie konferencji w ustawionym pod KPRM „białym miasteczku” starszy mężczyzna podjął próbę samobójczą, raniąc się w twarz. Pierwotnie media podawały, że dokonał tego za pomocą broni palnej; później prokurator poinformował, że był to najprawdopodobniej pistolet hukowy lub raca. Jak ustaliła Polska Agencja Prasowa, mężczyzna targnął się na swoje życie w proteście przeciwko strajkowi służby zdrowia, uznając go za „polityczny przeciw Polsce PiS”. Medycy podjęli reanimację, mężczyzna w stanie ciężkim trafił do szpitala, lecz nie udało się go uratować. Planowany na sobotę program przerwano, a w niedzielę komitet protestacyjny poinformował o zmianie dotychczasowej formuły protestu na „cichy dyżur”.

Poniżej pełna treść oświadczenia, opublikowanego w niedzielę w godzinach wieczornych. Wyróżnienia poszczególnych fragmentów tekstu dokonał autor artykułu.

W obliczu tragedii, która wydarzyła się wczoraj naprzeciwko Kancelarii Premiera, podjęliśmy decyzję o zmianie formuły działalności Białego Miasteczka na „Cichy Dyżur”.

Robimy to w obawie o zdrowie i życie odwiedzających oraz protestujących. Obecni wczoraj na miejscu tragedii udzieliliśmy natychmiastowej profesjonalnej pomocy pacjentowi i świadkom zdarzenia. Po jego zakończeniu jednak zostaliśmy pozostawieni bez wsparcia ze strony rządzących. Ideą protestu 11 września, a następnie utworzenia Białego Miasteczka jest zamanifestowanie potrzeby pilnego wprowadzenia skutecznych rozwiązań w systemie publicznej ochrony zdrowia, które są konieczne dla dobra jego pacjentów i pracowników. Zdrowie nie jest politycznym problemem, a fundamentalną wartością Narodu i nie chcemy, by Białe Miasteczko i jego tragiczne wydarzenia wykorzystywano do wywoływania hejtu wobec protestujących pracowników ochrony zdrowia i osób ich wspierających.

Zmiana formuły działania Białego Miasteczka oznacza dalsze dążenia do realizacji naszych, wciąż aktualnych postulatów. W obliczu tragedii, wobec impasu w rozmowach ze stroną rządową, pozostajemy w otwartości na rozmowy dwustronne z merytorycznymi przedstawicielami Premiera, nie warunkując tego personaliami.

Jak poinformował PAP Gilbert Kolbe, rzecznik protestujących:

„Cichy Dyżur” będzie polegać na tym, że wstrzymujemy wszelkie akcje profilaktyczne oraz nie będziemy już edukować pacjentów w formie prelekcji o systemie ochrony zdrowia. Natomiast uczestnicy protestu będą w „białym miasteczku” nieustanie przebywać i będą w nim nocować.

Autor
Michał LubowickiMichał Lubowicki
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team