myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

Kukiz'15 - ostatni batalion

Szum medialny wokół Pawła Kukiza, który zaczął się wraz z wyborami prezydenckim w 2015 r. nasilił się jeszcze bardziej po ogłoszeniu wyników. Muzyk chwilę później, przebojem wtargnął do sejmu, a później... Trochę się w nim zasiedział. Ale nie narzeka.
Opinia
|
3/22/2021, 07:06 AM
|
Dawid Kuźmiczonek
Kukiz'15 - ostatni batalion
AD PLACEHOLDER

Na fali sukcesu z wyborów prezydenckich, ruch Kukiz'15 zajmuję trzecie miejsce, z dużą stratą do Platformy, i z małą przewagą nad Nowoczesną Ryszarda Petru. Paweł Kukiz wprowadza do sejmu 42 posłów. Wielu wyborców uważa, że wreszcie w sejmie znalazła się prawdziwa siła obywatelska. Szczerość, charyzma... to przekonało wyborców. Do tego doszedł prosty program - "Władza ma należeć do obywateli!"

"Mamy jednego koalicjanta, to Rzeczpospolita" - Paweł Kukiz

Oprócz wspomnianego "koalicjanta" Paweł Kukiz na swoje listy wyborcze wpuścił postacie, które do dziś aktywnie działają w polityce. Robert Winnicki, Jakub Kulesza, Barbara Chrobak, to tylko kilka z wielu wciąż znanych lub kojarzonych z polityką nazwisk. Gdzie są teraz ci posłowie? Wielu z nich stoi za barykadami tej "prawej" strony politycznej, posłowie Kulesza, Winnicki są liderami w Konfederacji, z kolei Barbara Chrobak przynależy do Solidarnej Polski. Kukiz'15 wytworzył dla Polski także przyszłych ministrów - Adam Andruszkiewicz, jedynka w okręgu 24, a dziś sekretarz stanu w KPRM. Inną drogę obrał natomiast Paweł Kobyliński, który wyróżnia się na tle swoich byłych partyjnych kolegów, odchodzących przeważnie do PiS. Poseł Kobyliński trafił do Nowoczesnej, a w konsekwencji do Koalicji Obywatelskiej.

Rozkład klubu parlamentarnego K'15 następował zaskakująco szybko. Posłowie od Kukiza, tworzyli własne koła, lub zmieniali barwy partyjne.

"Chcemy być merytoryczną opozycją."

Tak swoje odejście z k'15 tłumaczyły posłanki; Siarkowska, Błeńska. Gdy dołączyła do nich jeszcze jedna posłanka -  założyły  własne koło - Republikanie.

Jak nie odejścia, to wykluczenia... I tak ruch K'15 marniał z tygodnia na tydzień. Na koniec VIII kadencji sejmu były kandydat na prezydenta miał za sobą               szesnastu żołnierzy.

W wyborach parlamentarnych w 2019 r. Kukiz kandydował już z list PSL, ta rozpaczliwa walka przyniosła mu sześć mandatów

Koalicja z ludowcami była egzotyczna. Antysystemowiec szedł ramię w ramię z najbardziej systemową partią w Polsce. Cała ta fuzja, nie trwała długo. PSL prawdopodobnie czekał tylko na jakikolwiek powód do rozstania z Kukizem.

Niestety Polskie Stronnictwo Ludowe postanowiło wykorzystać głosowanie posłów Kukiz’15 w sprawie uchwały dotyczącej negocjacji budżetowych w Unii Europejskiej jako pretekst do wyrzucenia Kukiz’15 z Koalicji Polskiej

Możemy przeczytać w oświadczeniu K'15. Niestety, podobnie jak w poprzedniej kadencji, ruch K'15 sypie się z upływem czasu. Najpierw koalicjant - PSL, podjął decyzję o zakończeniu współpracy z Kukizem, a następnie szeregi klubu opuściła Agnieszka Ścigaj (Obecnie niezrzeszona)

Kukiz decyduję się na dodanie do nazwy koła, frazy; Demokracja Bezpośrednia. Po co taki zabieg? W Polsat News wytłumaczył poseł Paweł Szramka

Po to, żeby wprost było wiadomo o co nam chodzi, czyli o postulaty, które już ponad pięć lat temu były obecne z nami, kiedy wchodziliśmy do Sejmu, czyli danie prawdziwej władzy obywatelom

Hibernacja w sejmowych ławach

Postanowiłem więc sprawdzić aktywność poselską ''Kukizowców'' Posłowie ci wypadają blado, na tle innych. Odstają nawet w wystąpieniach. Gdzie jest ta charyzma? Czyżby została zabita, przez potężną machinę polityczną, która nie daję szans przebicia?

Paweł Kukiz, przewodniczący koła po dwóch latach ma na koncie okrągłe zero wystąpień z sejmowej mównicy. O wzorowej frekwencji też nie ma mowy - Muzyk uczestniczył tylko w 87% głosowań. Z doświadczenia wiem, żeby nie kierować się liczbą interpelacji. Często posłowie podpisują się nawzajem... Jednak trzy interpelację, w zestawieniu z trzystoma które wyrabia praktycznie każdy poseł konfederacji, wygląda bardzo, ale to bardzo mizernie. A przecież Konfederaci, mają w sejmie raptem sześciu posłów więcej. Czy więc za Kukiza, odrabiają jego podwładni?

Stanisław Żuk zaliczył osiem wystąpień. Stanisław Tyszka podobnie jak Kukiz nie grzeszy obecnością na głosowaniach. Z tej piątki solidnie wypada poseł Szramka. Praktycznie wzorowo uczestniczy w obradach, w porównaniu do kolegów często bywa na mównicy... Pyta, jest aktywny - brawo.

Jak długo może więc jeszcze trwać związek Pawła Kukiza z Sejmem?  Już w tej kadencji znalazł się w sejmie rzutem na taśmę. Musiał połączyć siły z PSL-em. Teraz Kukiz mówi o nowym rozdaniu. Zarejestrował partię, o dziwo ma jeszcze siłę, aby spróbować. Jednak jego czas przeminął. Odważę się nawet stwierdzić, że ogromny potencjał ruchu K'15 został bezmyślnie zmarnowany. Jeśli Kukiz chcę znaleźć się w przyszłej kadencji w sejmie, będzie musiał znów połączyć siły z innym ugrupowaniem. Do współpracy nie wydaję się być chętny Szymon Hołownia, mimo zalotów, które muzyk wystosował na antenie RMF FM.

Mogę w tej chwili złożyć deklarację taką: jeżeli pan Szymon nas słucha, to jeśli pan Szymon do programu swojego ugrupowania wpisze te postulaty, które nadają obywatelom kontrolę nad władzą w trakcie kadencji Sejmu, to ja jestem otwarty na każde rozmowy i naprawdę bardzo życzliwie będę spoglądał na ruch pana Hołowni. Natomiast w tej chwili ten ruch jest niczym innym jak taką powtórką z tego wszystkiego, co widzimy.

Jeśli Polska 2050 nie pomoże tonącemu w sejmowym morzu ugrupowaniu K'15 wtedy muzyk będzie musiał poważnie zastanowić się nad swoją przyszłością w polityce. Być może o pomoc do lidera K'15 - Demokracja Bezpośrednia zwróci się PiS jednak to dopiero w momencie, kiedy możliwa będzie utrata władzy. Kaczyński oczywiście wpiszę postulaty Kukiza do programu, a Kukiz będzie mógł hibernować dalej - tym razem w ławach rządowych. A łatka politycznej prostytutki zostanie z nim na zawsze.

Kukiz'15 - Ostatni Batalion

Dziś z byłym kandydatem na prezydenta, zostało pięciu posłów. Jak długo wytrzyma jeszcze koło Kukiza - Tydzień? Dwa tygodnie? Rok? A może do końca kadencji? Jeśli brać pod uwagę częstotliwość ubywania posłów w poprzedniej kadencji, to Wielkanoc z Kukizem świętowałoby trzech posłów, a na majówkę przewodniczący koła, mógłby na spokojnie zadbać tylko o swój bagaż i bilet.


Źródło:

  • Własne
  • Kukiz15 wybory parlamentarne 2015/19
  • Sejm.gov
  • Kukiz15 - Demokracja Bezpośrednia
Autor
Dawid Kuźmiczonek
Interesuję się; sportem, polityką, historią i wieloma innymi sprawami. Na co dzień gram w siatkówkę i małymi krokami zbliżam się do matury. Znienawidzony centrysta.
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team