myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

Były rosyjski oligarcha twierdzi, że Putin rozkazał powołać rezerwistów już w styczniu

W piątek Michaił Chodorkowski zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcia dokumentu, z którego wynika, że Putin na miesiąc przed atakiem na Ukrainę zaplanował powołanie do służby rezerwistów.
News
|
3/4/2022, 04:55 PM
|
Damian Olszewski
Były rosyjski oligarcha twierdzi, że Putin rozkazał powołać rezerwistów już w styczniu
AD PLACEHOLDER

Michaił Chodorkowski to były oligarcha, więziony przez 10 lat, a następnie zwolniony przez rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Obecnie mieszka w Londynie.

W piątek zamieścił na swoim koncie na Facebooku zdjęcia rzekomego dokumentu, sugerującego, że Putin na miesiąc przed rozpoczęciem inwazji zaplanował powołanie do służby rezerwistów.

Zgodnie z zarządzeniem, które ma pochodzić z 24 stycznia 2022 r., do 20 kwietnia naczelnicy wydziałów mobilizacyjnych muszą zweryfikować legitymacje meldunkowe żołnierzy rezerwy, a ci stawić się w wydziałach mobilizacyjnych.

Fot. Facebook/Михаил Ходорковский

Chodorkowski w ostatnim czasie udzielił także dwóch wywiadów, w których ostrzega przed nieobliczalnością Putina. W środę w wywiadzie dla stacji MTV3 powiedział, że jego zdaniem Putin może szukać zemsty na USA, podejmując kroki przeciwko Finlandii. Jeśli prezydent Rosji uzna, że ​​rząd Finlandii jest „na smyczy USA”, Finlandia może spodziewać się działań represyjnych w ciągu sześciu miesięcy, powiedział Chodorkowski.

Rosjanin dodał, że sukces rosyjskich sił na Ukrainie mógłby doprowadzić do operacji w krajach bałtyckich. Jednocześnie zaznaczył, że przy takim scenariuszu neutralność nie uratuje Finlandii, może to zrobić z kolei NATO.

Natomiast w piątek udzielił wywiadu dla stacji CNN, w którym stwierdził, że walczy z Putinem „od blisko 20 lat, w tym 10 lat z więzienia”. – Nie jestem w stanie sobie wyobrazić, o czym on [Putin – przyp. red.] teraz myśli – powiedział. Nazwał również autokratę „wrogiem rodzaju ludzkiego”

– Jestem przekonany, że Putinowi nie zostało wiele czasu w rządzie. Może rok, może trzy lata, ale to, co zrobił na Ukrainie znacząco zmniejszyło jego szanse na pozostanie u władzy na dłużej – uważa aktywista.

Na pytanie o znaczenie sankcji nałożonych na Putina i jego najbliższe otoczenie Chodorkowski odpowiedział, że „nie jest istotne”, jaki wpływ będą one miały za rok czy w dalszej przyszłości. – Na ten moment istotne jest to, co stanie się w ciągu najbliższych kilku dni, a nawet godzin – powiedział oligarcha-banita, zaznaczając, że musimy walczyć z reżimem Putina na każdym możliwym finansowym poziomie, aby powstrzymać wojnę. Według niego wszystkie rosyjskie aktywa muszą zostać zamrożone, a teraz ta liczba oscyluje w okolicach 70 proc.

Na zakończenie wywiadu rozmówca został zapytany o to czy Putin „wciśnie nuklearny guzik”. Wtedy Chodorkowski spoważniał i odpowiedział po angielsku, chociaż poprzednich odpowiedzi udzielał w rodzimym języku. – Teraz widzę, że on może zrobić wszystko. Dzisiaj mamy szansę, żeby go powstrzymać. Musimy to zrobić. Widzę, że on może przekroczyć każdą linię. Jeśli będziemy próbować z nim rozmawiać, wyjdziemy na słabych – oznajmił.

Na koniec dodał, że ma dla Putina tylko jedną wiadomość: „przestań!”.

Źródło: Facebook/Михаил Ходорковский, MTV3, CNN
Autor
Damian Olszewski
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team