myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

Coraz bliżej ronda Praw Kobiet zamiast ronda Dmowskiego. Rafał Trzaskowski: Dmowski jest uhonorowany w innych miejscach w Warszawie

Decyzja Rady Warszawy, która przegłosowała przyjęcie petycji ws. zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet, wywołała prawdziwą burzę. Głos w tej sprawie zabrał premier M. Morawiecki, któremu teraz odpowiada prezydent stolicy R. Trzaskowski. Decyzję radnych krytykuje też Kolegium IPN.
News
|
12/11/2021, 10:23 PM
|
Michał Lubowicki
Coraz bliżej ronda Praw Kobiet zamiast ronda Dmowskiego. Rafał Trzaskowski: Dmowski jest uhonorowany w innych miejscach w Warszawie
AD PLACEHOLDER


W piątek premier zaapelował do radnych i prezydenta Warszawy „o opamiętanie” w sprawie ruchów zmierzających do zmiany nazwy ronda Romana Dmowskiego. Teraz głos zabrał Rafał Trzaskowski, który odpowiada, że „Roman Dmowski jest uhonorowany w innych miejscach w Warszawie”, wymieniając tutaj pomnik przy al. Szucha czy Dworzec Wschodni. Prezydent miasta stołecznego podkreślił, że rondo stało się symbolem walki o prawa kobiet, „te, które po kolei próbujecie [PiS] »anulować«”, dodając, że „niepokojący” premiera wniosek złożyły do Rady Miasta właśnie kobiety.

Mam nadzieję, że z równym zaangażowaniem zajmie się Pan kolejkami karetek pod szpitalami, szalejącą drożyzną czy szemranymi interesami kolegów z rządu.

– zakończył swój wpis Trzaskowski.

Protest wobec decyzji warszawskich radnych wyraziło również Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, które stwierdziło, że „tego rodzaju działania wymierzone są w kultywowanie pamięci historycznej Polaków”, a „zmiana nazwy Ronda Romana Dmowskiego byłaby haniebnym gestem wymierzonym we wszystkich polskich patriotów”. W komunikacie wyrażono nadzieję, że „zwycięży rozsądek i opamiętanie”.


Autor
Michał Lubowicki
Zastępca Redaktora Naczelnego myPolitics
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team