myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

Historia sprawy Sławomira Sikory

21 lutego mieliśmy przyjemność być na premierze filmu Andrzeja Sobka „Mój dług”, nakręconego na podstawie książki Sławomira Sikory pod tym samym tytułem. Ponieważ od wydarzeń ukazanych w książce i filmie upłynęło już 30 lat, chcemy przybliżyć naszym widzom tę wstrząsającą historię.
News
|
2/27/2022, 08:07 PM
|
Redakcja myPolitics
Historia sprawy Sławomira Sikory
AD PLACEHOLDER

Był początek lat 90, gdy dwaj przedsiębiorcy, Sławomir Sikora i Artur Bryliński, postanowili zająć się dystrybucją kosmetyków, na które to przedsięwzięcie miał pomóc zorganizować środki ich znajomy, Grzegorz G. Nie zorganizował kredytu, lecz zaproponował udział w swoich nielegalnych interesach: handlu fałszywymi banknotami, kradzionymi autami oraz dokumentami. Przedsiębiorcy nie skorzystali z oferty, jednak niedoszły wspólnik zażądał od nich zwrotu rzekomego długu, próbując wymusić pieniądze pobiciem oraz groźbami porwania, gwałtów i zabójstw ich krewnych. Zmusił ich do wystawienia czeków bez pokrycia, popełniania nadużyć i przestępstw finansowych.

Powiadomiona przez Sikorę i Brylińskiego policja nie podjęła działań, więc postanowili oni wziąć sprawy w swoje ręce: zwabili Grzegorza wraz z ochroniarzem do mieszkania Sikory, związali ich, wywieźli do lasu i pobili. Podczas szamotaniny Bryliński zabił nożem Grzegorza G., a następnie jego ochroniarza. Zwłoki pozbawili głów i wrzucili do Wisły. Już po kilku dniach ujęła ich policja. Przyznali się do zabójstwa i opowiedzieli o szczegółach.

W trakcie trwającego ponad rok procesu, prokuratura zażądała kary dożywocia dla Brylińskiego i 25 lat dla Sikory. Ostatecznie obaj zostali skazani na 25 lat więzienia. Sikora wyszedł na wolność w 2005 roku po ułaskawieniu przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Bryliński w 2010, ułaskawiony przez Bronisława Komorowskiego.

Po wyjściu z więzienia Sikora postanowił w jakiś sposób spłacić „dług”, który jak uważa – ma wobec społeczeństwa. Angażuje się społecznie, założył fundację, prowadzi wykłady na uczelniach, pisze książki i artykuły, spotyka się z osadzonymi w więzieniach i podopiecznymi zakładów poprawczych, by na własnym przykładzie pokazać, że jest życie na wolności. Pamięta o wsparciu, którego udzieliło mu wiele osób, angażując się w walkę o jego ułaskawienie – pod petycją zebrano prawie 40 podpisów.

Autor: Patryk Stachowski

Autor
Redakcja myPolitics
Chcesz dołączyć do zespołu albo napisać coś jednorazowo? Napisz na: [email protected]
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team