myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

Konserwatyzm - doktryna przyszłości czy przeszłości?

Czy Polskę czeka ostry skręt w lewo? Czy może to dopiero początek rządów prawicy? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Opinia
|
1/13/2021, 10:45 AM
|
Łukasz Ratajczak
Konserwatyzm - doktryna przyszłości czy przeszłości?
AD PLACEHOLDER

W lewo, czy w prawo?

Obecnie w Polsce rządzi koalicja konserwatystów, od tych umiarkowanych jak Porozumienie Jarosława Gowina, po tych skrajnych, których reprezentuje Solidarna Polska. Jednak ostatnie liczne protesty proaborcyjne pokazały, że może to nie przetrwać zbyt długo. Czy Polskę czeka ostry skręt w lewo? Czy może to dopiero początek rządów prawicy? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Stan polskiej sceny politycznej na dziś

Prawo i Sprawiedliwość od wielu lat próbuje pokazać, że jest jedyną formacją polityczną, która umacnia tradycyjne wartości takie jak np. rodzina, religia, czy naród. Jednak zarówno wybory prezydenckie, jak i parlamentarne pokazały, że na prawicy szybko rośnie w siłę bardziej radykalna Konfederacja. Natomiast po drugiej stronie sceny politycznej jest Lewica, która po bardzo udanych dla nich wyborach parlamentarnych wyraźnie straciła impet. Najlepiej pokazały to wybory prezydenckie i fatalny wynik ich kandydata-Roberta Biedronia (2,22%). Umocniła się jednak po niedawnych protestach przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. Wiele w sondażach zmienia również pojawienie się nowej formacji politycznej - Polski 2050 Szymona Hołowni, która wydaje się zabierać poparcie prawicy i lewicy.

Poglądy polityczne młodych Polaków

Wychodzące na światło dzienne kolejne skandale związane z Kościołem Katolickim oraz rozczarowanie rządami Prawa i Sprawiedliwości przyczyniają się do tego, że wielu ludzi zmienia swoje poglądy na bardziej lewicowe. Jednak kluczowe dla przyszłości Polski jest to, jak myślą o świecie obecni nastolatkowie. W protestach zwolenników zalegalizowania aborcji brało udział bardzo dużo młodzieży. Natomiast ja chciałbym się skupić na tym, jak głosowali młodzi ludzie w I turze wyborów prezydenckich. Według sondażu Late Poll firmy IPSOS wyniki w grupie wiekowej 18-29 prezentowały się następująco:

Rafał Trzaskowski 24,3%

Szymon Hołownia 22,9%

Krzysztof Bosak 22,1%

Andrzej Duda 20,0%

Robert Biedroń 6,2%

Władysław Kosiniak-Kamysz 2,0%

Wyniki te pokazują, że młodzież jest silnie podzielona na trzy duże grupy: prawicową (wyborcy Krzysztofa Bosaka i Andrzeja Dudy), centrową (wyborcy Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza) oraz lewicową (wyborcy Rafała Trzaskowskiego oraz Roberta Biedronia). Młodzi chętniej wybierają kandydatów bardziej radykalnych takich jak, np. Krzysztof Bosak czy Robert Biedroń. W drugiej turze wyborów prezydenckich w grupie wyborców w wieku 18-29 lat wyraźnie Andrzeja Dudę pokonał bardziej lewicowy kandydat Rafał Trzaskowski.

Przyszłość polskiego konserwatyzmu

Obserwując kraje zachodnie, wydaje się, że Polska nie może uniknąć skrętu w lewą stronę. Potwierdzać by to mogły obecnie bardziej postępowe niż w 2015 roku poglądy polskiej młodzieży. Jednak młodzi ludzie bardzo często lubią sprzeciwiać się aktualnej władzy. Potwierdzeniem tego jest to, że Andrzej Duda zajął dopiero czwarte miejsce podczas I tury wyborów prezydenckich wśród najmłodszej grupy wyborców. Natomiast bardzo wysoki wynik wśród wyborców w grupie wiekowej 18-29 w wyborach zarówno prezydenckich, jak i parlamentarnych uzyskali kandydaci silnie konserwatywnej Konfederacji. Świadczy to o tym, że wielu młodych ludzi nie chce skrętu Polski w lewo, ale domaga się zmiany, skompromitowanej w ich oczach, obecnej władzy. Przyszłość polskiego konserwatyzmu zależy w dużej mierze od tego, czy partie bardziej postępowe będą szły w stronę radykalizmu, czy może jednak cento-lewicy. Ponieważ patrząc na “Polskę powiatową” stoi ona na zdecydowanie konserwatywnej pozycji i nie zmieni się to w drodze radykalnej rewolucji. Jednak nadzieja dla Lewicy jest taka, że zacznie się dziać w drodze powolnej ewolucji. Natomiast, czy rządy Zjednoczonej Prawicy spowodują odwrócenie się politycznego wahadła w drugą stronę? W mojej opinii nie, ponieważ poglądy Polaków ewoluują w bardzo powolny sposób. Chociaż nie wykluczone, że prawica w celu wygrania kolejnych wyborów będzie musiała w pewien sposób zmienić swoją polityczną narrację. Nie wydaję mi się jednak, żeby polscy konserwatyści mieli podzielić los kolegów z Europy Zachodniej i zostać zmuszeni do zmiany poglądów w wielu istotnych sprawach.


Źródła:

Autor
Łukasz Ratajczak
Mam 17 lat. Uczęszczam do drugiej klasy Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie. Jestem katolikiem oraz konserwatystą. Hobbystycznie interesuję się polityką oraz sportem.
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team