myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

Konsulat RP w Hongkongu znalazł sposób na upamiętnienie rocznicy masakry na placu Tiananmen: pisze o produkcji świec w Polsce

Podczas gdy władze Hongkongu zakazują mieszkańcom organizowania tradycyjnych milczących manifestacji z okazji rocznicy 4 czerwca 1989 r., polski Konsulat Generalny w oryginalny sposób upamiętnił te wydarzenia, chwaląc się polskimi osiągnięciami w produkcji świec.
News
|
6/4/2022, 09:34 AM
|
Michał Lubowicki
Konsulat RP w Hongkongu znalazł sposób na upamiętnienie rocznicy masakry na placu Tiananmen: pisze o produkcji świec w Polsce
AD PLACEHOLDER

W 2020 r. władze Hongkongu, powołując się na ograniczenia związane z pandemią COVID-19, zakazały organizowania jakichkolwiek uroczystości mających na celu upamiętnienie tragicznych wydarzeń sprzed 33 lat, kiedy na mocy decyzji władz ChRL wojsko brutalnie rozprawiło się ze studenckimi, prodemokratycznymi demonstracjami na Placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie. Chińskie władze nigdy nie podały pełnej liczby ofiar wydarzeń z 1989 r., lecz obrońcy praw człowieka oraz świadkowie utrzymują, że może ona sięgać nawet kilku tysięcy. Obecnie protesty i ich stłumienie są jednym z najbardziej cenzurowanych tematów w ChRL, a oficjalna linia narracyjna określa ówczesne wydarzenia jako “incydent”.

Czuwanie w 20. rocznicę masakry

Również w 2020 r. Chińska Republika Ludowa narzuciła Hongkongowi nowe przepisy o bezpieczeństwie narodowym, przewidujące nawet karę dożywotniego pozbawienia wolności za takie przestępstwa jak działalność wywrotowa, terroryzm oraz zmowa z obcymi siłami. Ustawa doprowadziła do wygaszenia antyrządowych i prodemokratycznych ruchów – w ciągu kolejnych kilku miesięcy od jej wprowadzenia większość aktywnych w Hongkongu opozycjonistów albo zaprzestała protestów, albo została aresztowana. Wielu aktywistów wyjechało za granicę. Celem prześladowań stały się również osoby i organizacje mające związek z upamiętnianiem wydarzeń z 4 czerwca 1989 r.

Tak jak w poprzednim roku, również teraz władze Hongkongu wysłały duże siły policyjne w celu uniemożliwienia ludziom gromadzenia się na terenie Victoria Park – tradycyjnym miejscu organizowania przed 2020 r. corocznych czuwań przy świecach upamiętniających masakrę. Mieszkańców ostrzeżono przed uczestnictwem w "nielegalnych zgromadzeniach" pod groźbą kar przewidzianych w ustawie o bezpieczeństwie narodowym.

Jak podaje “South China Morning Post”, chińskie MSZ rozesłało do kilku konsulatów krajów zachodnich w Hongkongu ostrzeżenie, aby powstrzymały się one od otwartego upamiętniania wydarzeń na placu Tiananmen.

Konsulat Generalny RP w Hongkongu zdecydował się jednak oryginalnie i nie w bezpośredni sposób upamiętnić rocznicę 4 czerwca, zamieszczając na swoim Facebooku post informujący o tym, że Polska jest największym producentem świec w Unii Europejskiej. Sądząc po komentarzach, prawdziwe intencje autorów posta zostały doskonale zrozumiane.


Źródła: Reuters, South China Morning Post.
Zdjęcia: ryanne lai/CC BY 2.0; Studio Incendo/CC BY 2.0.

Autor
Michał Lubowicki
Zastępca Redaktora Naczelnego myPolitics
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team