myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

Mateusz Morawiecki: myślimy o dofinansowaniu osób, które goszczą i pomagają uchodźcom

Premier zapowiedział zaprezentowanie ustawy mającej wspomóc Polaków, którzy przyjęli do domu uchodźców uciekających z ogarniętej wojną Ukrainy.
News
|
3/4/2022, 07:37 PM
|
Michał Lubowicki
Mateusz Morawiecki: myślimy o dofinansowaniu osób, które goszczą i pomagają uchodźcom
AD PLACEHOLDER

Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców podaje, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę kraj ten opuściło ponad 1,2 mln uchodźców, z czego prawie 650 tys. udało się do Polski.

Premier Morawiecki w programie „Gość Wydarzeń” na antenie Polsat News podziękował Polakom, którzy „powszechnie otworzyli swoje serca dla ukraińskich rodzin”. Zapowiedział również wprowadzenie pomocy systemowej dla osób, które przyjęły pod swój dach uchodźców.

– Zaproponowaliśmy już tę ustawę, żeby te osoby, które będą przyjmowały uchodźców wojennych z Ukrainy, otrzymywały ze strony państwa np. 40 zł dziennie za daną osobę. Wyżywienie, ciepło – to dziennie kosztuje – powiedział premier w rozmowie z Piotrem Witwickim.

Zaznaczył, że państwo pokryje również pomoc w „sytuacjach bardziej dramatycznych”, np. w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje leczenia w szpitalu. Zapowiedział też, że zostaną podjęte starania aby ukraińskie dzieci mogły się uczyć razem z polskimi dziećmi. W przypadku dzieci nieznających języka polskiego mają zostać zapewnione dodatkowe godziny na jego naukę.

Żeby było jasne, za to wszystko dodatkowo też będzie płaciła Unia Europejska.

– podkreślił.

Na pytanie o to, czy powstaną ośrodki dla Ukraińców, premier odparł, że „już dzisiaj są ośrodki, do których trafiają osoby, które nie mają gdzie się udać w Polsce”. Powiedział też, że inne kraje chcą pomóc Polsce w kwestii zapewnienia schronienia dla uchodźców i są prowadzone w tej sprawie rozmowy.

Źródło: Polsat News
Autor
Michał Lubowicki
Zastępca Redaktora Naczelnego myPolitics
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team