myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

Polityczne Świeżaki

Uśmiechnięte twarze, obiecujące postulaty, aplauz tłumu, słupki w sondażach rosną w błyskawicznym tempie. Władzy nie udało się przejąć, szereg wpadek, zastój i spadek pod próg wyborczy. Po upływie kadencji sejmu ogłoszenie koalicji z jedną z dużych partii, "nowa" siła znika.
Opinia
|
2/24/2021, 03:28 PM
|
Adam Frański
Polityczne Świeżaki
AD PLACEHOLDER

Nowe siły pojawiające się przed wyborami często są antysystemowe, ponieważ chcą stanowić alternatywę dla dominujących od lat partii. W tej pracy chciałbym rozważyć, przeanalizować (na przykładach) co stoi za późniejszym upadkiem i wchłonięciem „Świeżaków” przez partię ze stałym poparciem, pozwalającym na wejście do Sejmu.

Jednym ze składników, który pozwoli Świeżakowi się utrzymać na stałym, wysokim miejscu w sondażach jest stabilność i jasno określone poglądy. Dobrze, jeśli na tyle idą na "kompromis", by mogły być popierane przez ludzi o lekko innych przekonaniach w kilku dziedzinach.

Odpowiednim przykładem jest niewątpliwie Konfederacja, którą myślę można już uznać za mocną i stałą siłę polityczną. Do tego posiadającą elektorat z różnych stron kompasu. Konfederacja ma jasno określone cele. W głównym nurcie dominują kwestie popierane zarówno przez narodowca, konserwatystę, konserwatywnego liberała, libertarianina i czasami anarchokapitalistę. Stawiają na kapitalizm oraz wolność osobistą, z wyjątkiem kwestii napędzanych poglądami konserwatywnymi, na których koncentrują się w mniejszym stopniu. Wyjątek stanowi kilku polityków z ramienia bardziej narodowego, którzy przyczyniają się, według mnie, trochę do spowolnienia wzrostu poparcia dla Konfederacji. Jednak nie stawiają (ogólnie jako koło poselskie) kwestii światopoglądowych na tyle wysoko by odepchnąć wyborcę libertariańskiego z centrowym światopoglądem. Pragnę zauważyć, iż pewna osoba o której teraz jest głośno, mocno angażująca się w pewną bardzo dyskusyjną kwestię światopoglądową nie jest w Konfederacji. Niepokoi mnie, że w omawianym ugrupowaniu pierwsze skrzypce zaczyna grać skrzydło ultrakonserwatywne, co może zacząć odpychać od niej wyborców z fioletowej ćwiartki kompasu politycznego.

Czasami, gdy nowe ugrupowanie chce przyjąć taktykę opisaną w poprzedniej myśli, czyli łączenie jasnych celów z chęcią przystosowania się do ludzi z różnych stron sceny politycznej, przesadza w drugą stronę. Wtedy staje się nijakie i nikt nie wie o co tak naprawdę w tym chodzi. Gdy znika efekt świeżości i antysystemowości poparcie spada. Na polskiej scenie politycznej przykładem, gdy ten zastój przyszedł z czasem są bez wątpienia Nowoczesna i Kukiz’15. Obaj skończyli w koalicji z partią, której kiedyś się wypierali. Trzeba dodać, że ten drugi ruch już nie jest w tym sojuszu. Jeśli mowa o Nowoczesnej to mam wrażenie, że ma mocniejszą młodzieżówkę od samej partii. Tutaj upadek spowodowały myślę głównie wpadki lidera. Koalicjant Nowoczesnej z pewnością nie reprezentuje pomysłów wolnorynkowych, na które ta się powoływała na początku.

Myślę, że dużą role w sukcesie lub upadku nowej siły odgrywa to przy okazji jakich wyborów ta siła się pojawiła. W dużej części przypadków to lider nowego ruchu startuje w wyborach prezydenckich. Dzięki temu staje się popularny, zyskuje duże poparcie, ale nie zdobywa prezydentury i co dalej? Jeśli jest blisko do wyborów parlamentarnych to buduje dalej ruch i wchodzi do sejmu z niemałą liczbą posłów. Przykładem jest Kukiz’15 w 2015 roku. W przypadku Nowoczesnej nie było wcześniej jednoznacznie określonego lidera, kandydata na prezydenta, zdobyli mniej mandatów od Kukiz’15. Bardzo trudną sytuację ma Polska2050, ponieważ do wyborów 3 lata, poparcie duże, a tu po paru miesiącach transfery z dużej partii sejmowej. Łatwo się domyślić tlącej się koalicji i podzielenia losu poprzedników.

Podsumowując, Konfederacja gdy była nową siłą nie popełniła rażących błędów, weszła do Sejmu i ma stabilne poparcie. Polska2050 ma szanse się utrzymać do wyborów, ale trudno przewidzieć. Jest możliwy scenariusz, że przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku znowu pojawi się jakaś nowa siła, a wtedy Polska2050 Świeżakiem już na pewno nie będzie. Pozostaje nam tylko obserwować i analizować.

Autor
Adam Frański
Mam 18 lat, polityką interesuję się prawie od zawsze. Mam poglądy wolnościowe. Można się ze sobą nie zgadzać, ale kultura dyskusji jest najważniejsza.
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team