myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

Patenty, Chiny, Klimat - o czym się mówi na szczycie G7?

G7 to międzyrządowe forum polityczne, w skład którego wchodzą Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. W tym roku gospodarzem szczytu było UK.
News
|
6/13/2021, 10:42 AM
|
Jeremiasz Mazur
Patenty, Chiny, Klimat - o czym się mówi na szczycie G7?
AD PLACEHOLDER


Patenty

Jednym z ważniejszych tematów poruszonych na szczycie była sprawa zniesienia patentów na szczepionki.

Joe Biden razem z Emmanuel Macronem wsparli ponad 100 krajów które domagają się tego, by firmy farmaceutyczne pozwoliły im produkować szczepionkę bez opłat patentowych.

Boris Johnson wraz z Angelą Merkel sprzeciwiali się temu postulatowi.

"Zniechęciłoby to firmy farmaceutyczne do inwestowania w leki i spowodowałaby poważne komplikacje w produkcji szczepionek." - mówiła kanclerz Niemiec

Chiny

G7 zgodziło się by stworzyć przeciwwagę dla chińskiego nowego Szlaku Jedwabnego.

Mario Draghi wnioskował jednak, by USA nie przestawało kooperować z Chinami w kwestiach kluczowych, na przykład kryzysu klimatycznego.

Chińskie programy są krytykowane za wiązanie krajów wyniszczającym długiem, który czyni je zależnymi od Chin. Ciężko jednak to oceniać, ponieważ większość kontraktów jest niejawna.

"Do tej pory nie oferowaliśmy alternatywy, która odzwierciedlałaby nasze wartości, nasze standardy i nasz sposób prowadzenia biznesu." - mówili reprezentanci USA.

Klimat

Dzisiejszy świat przyrody jest bardzo osłabiony. Nasza planeta szybko się ociepla [...] Decyzje, które podejmujemy w tej dekadzie - w szczególności decyzje podejmowane przez najbardziej rozwinięte gospodarczo kraje - są najważniejsze w historii ludzkości.

-  mówił David Attenborough

Wszystkie kraje G7 potwierdziły swój zamiar utrzymania globalnego ocieplenia na poziomie nie wyższym niż 1,5°C.

Oczekiwano również zwiększenia pomocy finansowej dla krajów rozwijających się, aby pomóc biednym krajom w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych i radzeniu sobie ze skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych. Bogate kraje zobowiązały się w 2009 r. do zapewnienia krajom ubogim 100 mld dolarów rocznie w ramach finansowania działań związanych z klimatem do 2020 r., ale cel ten nie został jeszcze osiągnięty.

Autor
Jeremiasz Mazur
Socjalista, ateista, progresywista, sędzia brydżowy.
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team