myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

Wybory lokalne w Wielkiej Brytanii i problemy Borisa Johnsona

Właśnie zostały zamknięte lokale wyborcze w Wielkiej Brytanii. Boris Johnson musi liczyć się ze stratą wielu mandatów w samorządach. Zły wynik Torysów może skutkować nawet jego odwołaniem. W tym samym czasie, w Irlandii Północnej trwają wybory do lokalnego parlamentu.
News
|
5/5/2022, 09:16 PM
|
Jakub Fekner
Wybory lokalne w Wielkiej Brytanii i problemy Borisa Johnsona
AD PLACEHOLDER

Zachowanie brytyjskiego premiera po rosyjskiej agresji na Ukrainę, i jego wsparcie dla zaatakowanej strony stosunkowo polepszyło opinie publiczną na temat polityka. Jednak afery z nim związane z okresu pandemii, takie jak domniemane spotkania towarzyskie w jego biurze powodują, że jego partia notuje w sondażach gorsze wyniki, niż opozycyjna Partia Pracy.

Spekulacje nad wotum nieufności wobec Johnsona jako przywódcy Partii Konserwatywnej trwają już od dłuższego czasu. Po tym, jak w ubiegłym miesiącu został on ukarany mandatem za złamanie obostrzeń przeciwko Covid-19, głosy o jego odwołaniu z tego stanowiska stały się dużo głośniejsze. Niezadowalający wynik trwających wyborów może sprawić, że konserwatyści przestaną mieć wątpliwości co do jego pozycji w partii. Kluczowe znaczenie będą miały decyzje mieszkańców Anglii. Brytyjskie ugrupowania otrzymają łącznie 4400 mandatów. Utrata przez wspomnianą partię części z nich w stosunku do poprzednich wyników jest rzeczą pewną. Warto zadać jednak pytanie, jak duży będzie to spadek?

Zagrożone jest również drugie miejsce Partii Konserwatywnej w Szkocji na rzecz Partii Pracy. Może być to dla niej duży cios, zważając na fakt, iż utraci ona wtedy status najważniejszej partii popierającej obecność tego kraju w Wielkiej Brytanii. Pierwsza w ogólnym rankingu jest Szkocka Partia Narodowa, która popiera pełną niepodległość tego kraju.

Równocześnie Irlandczycy z północy wybierają członków lokalnego parlamentu. Dzięki sondażom wiemy, że największym poparciem cieszy się partia Sinn Fein, postulująca zjednoczenie Irlandii. Może to spowodować problemy z utworzeniem takiego parlamentu, gdyż wspomniana formacja zasadniczo różni się od innych tamtejszych ugrupowań, głównie w ocenie protokołu północnoirlandzkiego, który jest przyczyną konfliktu pomiędzy rządem Wielkiej Brytanii a Unią Europejską.

Źródła:

Zaczęły się wybory w Wielkiej Brytanii. Irlandię Płn. może czekać polityczne trzęsienie ziemi
Mieszkańcy Anglii, Szkocji i Walii głosują w czwartek w wyborach lokalnych i regionalnych, których wyniki mogą wpłynąć na polityczną przyszłość premiera Borisa Johnsona. Równocześnie mieszkańcy Irlandii Północnej wybierają członków lokalnego parlamentu.

Autor
Jakub Fekner
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team