myPolitics
Media
Edukacja
Quizy
AD PLACEHOLDER

Sprzedawczyni, metalurg, aktorka, ginekolog... Czyli kto zasiada w Sejmie

Zastanawiacie się jaki zawód wybrać, aby kiedyś zasiąść w Polskim Sejmie? - Ja też nie. W każdym razie jakiś czas temu szarpnąłem się na sprawdzenie zawodów naszych wspaniałych posłów oraz posłanek.
Opinia
|
3/22/2021, 07:06 AM
|
Dawid Kuźmiczonek
Sprzedawczyni, metalurg, aktorka, ginekolog... Czyli kto zasiada w Sejmie
AD PLACEHOLDER

Zawód? - Parlamentarzysta

Zdecydowanie króluje pośród zawodów Polskich posłów i posłanek. Najwięcej z nich zasiada w ławach zajętych przez Zjednoczoną Prawicę. Koalicja rządząca zdecydowanie wyróżnia się na tle innych partii, a zawód parlamentarzysta to chleb powszedni dla 73 posłów. Po stronie opozycyjnej ten zawód zadeklarowało łącznie 14 posłów (dziewięciu z Koalicji Obywatelskiej, pięciu od "ludowców") Jeśli zestawimy więc PiS oraz KO to różnica będzie dość spora, bowiem w partii rządzącej ponad 22% ze wszystkich posłów zadeklarowało właśnie ten zawód, z kolei w KO raptem 6%.

Najczęstsze zawody sejmu IX Kadencji

Politycy PiS wykonują ponad 50 różnych zawodów!

Sprawdzając kolejnych posłów PiS, natknąłem się na przeróżne zawody, głównie pospolite dla zwykłych obywateli. Jednak jeśli ktoś marzy o karierze w zawodzie polityka, niech o wskazówki oraz wymagania na to stanowisko spyta Marka Suskiego. Bowiem do Mateusza Morawieckiego, którego zawód to również polityk, może być trudno się dodzwonić. Co tylko pokazuję jak czasochłonnym zawodem, jest właśnie bycie politykiem. Dobrą radą dla kandydatów na przyszłych polityków mogą być słowa wypowiedziane na antenie TVN24 przez Marka Suskiego

Ja rzadko piję, ale jak już piję to za swoje, a wy za publiczne.

PiS może pochwalić się także swoim informatykiem - poseł Tułajew dobitnie pokazuję, że nie przypadkowo działa w tym zawodzie, jako jedyny zaliczył 100% udziału w głosowaniach (Stan na dzień 15.03.21), Mimo że przecież większość z nich odbywa się zdalnie. Jak widać, nauka nie poszła w las.

Metalurg... - Szczerze mówiąc, musiałem sprawdzić, czym na co dzień zajmuję się posłanka PiS, Danuta Nowicka. Jak wyczytałem w internecie Metalurg to dość skomplikowana i odpowiedzialna praca. Posłanka PiS w wolnych chwilach sprawdza więc jakość i właściwości metali, szuka sposobów na ich pozyskiwanie oraz uczestniczy w produkcji wdrażania nowych technologi. Jak możemy przeczytać w serwisie Pracuj.pl idealne cechy metalurga to;

Umiejętnością analitycznego myślenia, komunikatywnością i doskonałą organizacją pracy własnej

Z jeszcze ciekawszych zawodów, które wykonują posłowie obozu rządzącego, na pewno wypada zatrzymać się przy nazwisku Macieja Wąsika, bowiem polityk Solidarnej Polski od 1994 r. jest archeologiem.

PiS, a zawód (*Uwzględniono najczęściej pojawiające się ogółem)

Co po drugiej stronie - Koalicja Obwatelska?

W Koalicji Obywatelskiej zdecydowanie najwięcej jest ekonomistów. Głównie są to osoby w przeszłości dalszej lub bliższej związane z Nowoczesną. Politycy Koalicji, zastosowali jednak nieco inną taktykę i zamiast w rubrykę zawód wpisywać  - Parlamentarzysta, posłowie i posłanki Koalicji, wpisali - Poseł. Ba! Nawet jeden z nich poszedł  o krok dalej. "Ha co za banał" Taka może być wasza reakcja na to zdanie, ale co jeśli wam powiem, że to poseł zawodowy? - Tak jest! Skoro zawodowy, to musi być cholernie dobry w tym co robi. Dlatego wyszukałem w internecie hasło "Tomasz Szymański - poseł, wystąpienia" I tak oto nasz poseł zawodowy, z mównicy mówił tylko siedem razy. Ratuje go natomiast w miarę przyzwoita frekwencja.

Sprzedawczyni oraz Inżynier lotniczy budowy płatowców

Iwona Hartwich, która jeszcze w 2018 r. razem z innymi opiekunami osób niepełnosprawnych protestowała w sejmie, a także pracowała jako sprzedawczyni. Po roku z list Koalicji dostała się do sejmu, gdzie w jednych ławach zasiada z nią poseł Maciej Lasek - Inżynier lotniczy budowy płatowców. Oprócz ogromnej odpowiedzialności praca Pana posła wymaga także olbrzymiej wiedzy. Łącznie studia zajęły mu ponad dziesięć lat. Czy było warto, skoro teraz kosztem tego został posłem? Zarobki w tym zawodzie wahają się od 13 do 14 tysięcy złotych, natomiast zarobki posła to około 9000 tysięcy brutto. Czyli spokojnie możemy wysnuć tezę, że Maciej Lasek na ulicę wiejską w Warszawie, nie przybył, aby się dorobić.

Zawody posłów KO

Ekonomiści to także silny fundament Lewicy... Oprócz tego dość zwyczajnie.

Lista zawodów polityków Lewicy jest dość tradycyjna. Głównie są to; (Ponad 16%) Ekonomiści, Socjolożki oraz Socjolodzy, a także kilku prawników i przedsiębiorców. Warto zwrócić uwagę, że nikt spod szyldów Lewicy nie wykonuję zawodu parlamentarzysty, ani posła na sejm RP.  Mnie osobiście najbardziej podoba się zawód jednego z liderów - Adriana Zandberga. Kandydat na prezydenta w 2015 roku jest, programistą. Zawód ten nie tylko jest dobrze opłacany, a także jest bardzo przyszłościowy. Tak o sobie mówi poseł Zandberg:

Z wykształcenia jestem historykiem, parę lat temu robiłem doktorat na UW związany z historią ruchów społecznych w XIX wieku, ale zawodowo zajmuję się programowaniem, tworzę aplikacje mobilne. To dziś mój główny zawód.

Z kolei Joanna Senyszyn jest profesorem. Po prostu... zawód? - Profesor.

Zawody polityków Lewicy

Ludowcy i niedobór rolników na pokładzie.

Przygotowując ten artykuł, sądziłem, że w Polskim Stronnictwie Ludowym znajdę od groma rolników, a ilu znalazłem? - Łącznie trzech. To i tak najwięcej spośród wszystkich klubów i kół w sejmie. Więc czy zarobki na wsi są tak wysokie? Czy może rolnikom brakuję siły przebicia... Raczej to pierwsze, a przynajmniej w porównaniu do uposażenia posła RP. U "Ludowców" podobnie jak w PiS, jest moda na parlamentarzystów. I tak łatwo można policzyć, że w partii zarządzanej przez Władysława Kosiniaka-Kamysza, aż 21% polityków to parlamentarzyści, prawie tyle, co w PiS. Jednak w dalszym ciągu partia Jarosława Kaczyńskiego pozostaję niepokonana.

Czy zdawaliście sobie sprawę, że coś jednak może łączyć Konrada Berkowicza (Konfederacja) oraz wcześniej wspomnianego Adriana Zandberga (Nowa Lewica, Razem)?

Konrad Berkowicz jest podobnie jak jeden z liderów Lewicy - Programistą... I na tym wszelkie podobieństwa się kończą. Bowiem programy tych partii bardzo odbiegają od siebie gospodarczo oraz ideologicznie. Co słychać u reszty "Konfederatów"? - Tutaj bez zaskoczeń, mamy tutaj głównie przedsiębiorców - (posłowie; Kamiński, Sośnierz, Urbaniak),  publicystów (Robert Winnicki oraz Janusz Korwin-Mikke), a także, chociażby nauczyciela, czyli Artura Dziambora.

Podsumowując ten jakże czasochłonny artykuł, na usta cisną mi się słowa takie jak; Różnorodność, bo jak nazwać sytuacje, w której obok sprzedawczyni zasiada Mgr. Inż. w dodatku budujący szybowce... Absurd, bo jak nazwać sytuację, w której ktoś uważa się za posła zawodowego, a jego aktywność jest zwyczajnie średnia. Najbardziej podobali mi się posłowie wykonujący właśnie takie zawody niepopularne - Metalurg, pedagog, leśnik... Każdy z nich z pewnością z pasją oddaję się swojej pracy, każdy z nich ma także w sobie coś wyjątkowego - No może poza tymi, którzy w rubryce "Zawód" - Wpisali sobie "Parlamentarzysta".


Źródła:

Autor
Dawid Kuźmiczonek
Interesuję się; sportem, polityką, historią i wieloma innymi sprawami. Na co dzień gram w siatkówkę i małymi krokami zbliżam się do matury. Znienawidzony centrysta.
AD PLACEHOLDER

Blitz

AD PLACEHOLDER
Made with  by myPolitics Team